Link do opisu wydarzenia: 3 Spotkanie Regionalne Kongresu Ruchów Miejskich w Gdańsku

3 Spotkanie Regionalne Kongresu Ruchów Miejskich w Gdańsku

Data: 29 lutego 2020 r.
Godzina: 12.00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1 w Gdańsku III piętro: sala warsztatowa 5 / sala 3.35 w przestrzeni Solidarność
Wstęp: wolny, wymagana jest rejestracja: http://bit.ly/2vS6kU3
Organizator: Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH

Szczegóły wydarzenia

30 lat polskiego samorządu. Doświadczenie samorządności Kongresu Ruchów Miejskich. 3 Spotkanie Regionalne Kongresu Ruchów Miejskich w Gdańsku.

Program:
godz.12.00- 14.00 – Doświadczenia samorządności  – praca warsztatowa, prowadzenie: Artur Celiński (Warszawa)/ KRM / Magazyn Miasta
Inspiracje (wystąpienia) m.in:
Marta Bejnar – Bejnarowicz / Kongres Ruchów Miejskich, radna Miasta Gorzowa Wlkp.
dr Grzegorz Piotrowski -Wydział Myśli Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności
Ksenia Grekulak  - Inicjatywa miejska w Sztumie

godz. 14.00 – 14.30 – przerwa (kawa, przekąski)

godz. 14.30 – 16.00 – praca w 2 grupach:
30 lat polskiego samorządu, prowadzenie:  Artur Celiński
Miasto Równych Szans – dostępność przestrzeni publicznej i solidarność społeczna, prowadzenie: Lidia Makowska (Gdańsk) /  KRM/ Trójmiejska Akcja Kobieca, Sylwia Kowalska (Toruń) / KRM/ Czas Mieszkańców / Fundacja Stabilo

godz. 16:00 – 16:45 – wspólne podsumowanie prac w grupach, zakończenie

30 lat polskiego samorządu
W tym roku obchodzimy 30. rocznicę ustawy o samorządzie. To dobry moment, aby na podstawie doświadczenia samorządności porozmawiać o tym, co jest dla miast i mieszkańców ważne. Zrobią to ruchy miejskie z całej Polski, wspólnie w Gdańsku już w najbliższą sobotę, 29 lutego w Europejskim Centrum Solidarności.

Samorządy są przestrzenią działania ruchów miejskich, a miejska wspólnota samorządowa to obszar ich aktywności. Dla rozwoju miast bardzo istotne są zmiany niematerialne – przemiany miejskich społeczności i zmiany w ludziach, mieszkańcach miast, w tym co czują i jak myślą o swoich „małych ojczyznach”.

Na przestrzeni lat miasta - z jednostek administracyjnych scentralizowanego państwa - przeradzały się w “miejską tożsamość”. Początkowo jako poczucie, a potem praktyka: “my, mieszkańcy jesteśmy w nim gospodarzami”. Rezultatem okazał się miejski aktywizm: komplementarny wobec władzy, zabiegający o dobro mieszkańców i miasta, bo to w mieście, w samorządzie życie ma bardzo realny wymiar. To na poziomie lokalnym najsilniej odczuwamy wygodę placu zabaw w pobliżu, komfort jazdy nowym tramwajem, ciekawe zajęcia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców. Ale też doświadczamy skutków zanieczyszczonego powietrza, braku parków czy mieszkań komunalnych, złego stanu ulic.  To na tę bliską rzeczywistość mamy największy wpływ.  

- Dziś jesteśmy bogatsi o doświadczenia: Government zamiast governance. Nie da się sprostać nowym wyzwaniom jak np. katastrofie klimatycznej, centralizacji państwa bez podmiotowości i współdecydowania. Samorząd to ogół mieszkańców, a nie tylko władza samorządowa - mówi Marta Bejnar-Bejnarowicz, prezes Kongresu Ruchów Miejskich z Ruchu Miejskiego Ludzie dla Miasta z Gorzowa.

Ruchy miejskie stowarzyszone w Kongresie Ruchów Miejskich wydały STANOWISKO na 30-lecie polskiego samorządu.

A już w najbliższą sobotę 29 lutego porozmawiają o nim w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności, Miejscy aktywiści chcą zmierzyć się z opiniami, czy władza samorządowa jest ich głównym partnerem, czy adwersarzem? W jakim miejscu ma być samorząd miejski za kolejne 30 lat? Czy ta władza to „oni” czy „my”? Czy ruchy miejskie to łączący te dwa lądy most?

Zdaniem Lecha Merglera z poznańskiego Prawa do Miasta, ustawa sprzed 30 lat rozwinęła samorządy, ale też wystawiła miasta na łup dla partii politycznych. Biznes często zastępował dobro mieszkańców, kosztem dostępu do usług publicznych, takich jak tanie mieszkania na wynajem, a demokracja ograniczała się do wrzucenia karty do urny wyborczej czy fasadowych konsultacji społecznych.

- Musimy ciągle na nowo wyobrażać sobie ideę samorządności - dodaje Artur Celiński z Kongresu Ruchów Miejskich z Warszawy, wicenaczelny Magazynu Miasta, moderator spotkania w Gdańsku. - Potrzebujemy w równym stopniu dyskutować o stojących za samorządem mechanizmach prawnych, jak i wspólnej tożsamości lokalnej. To dzięki niej tworzymy coś więcej niż tylko jednostkę lokalnej administracji - podkreśla Artur Celiński.

Spotkanie 29 lutego w Gdańsku zakłada dwa bloki tematyczne: wyzwania 30-lecia polskiego samorządu oraz warsztat na temat „Miasta Równych Szans”. Od godz. 12.00 w Europejskim Centrum Solidarności wspólne prace rozpoczną przedstawiciele ruchów miejskich m.in. Gorzowa Wielkopolskiego, Gdańska, Sopotu, Rumi, Pruszcza Gdańskiego, Poznania, Warszawy czy Bytomia. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

- Nasza praca będzie miała praktyczny wymiar - mówi Lidia Makowska, organizatorka gdańskiego spotkania Kongresu Ruchów Miejskich. - Nie zamierzamy tworzyć  kolejnych definicji “zrównoważonego rozwoju”. Prawdziwe życie toczy się w miastach i miasteczkach. Nasza siła w ruchach miejskich bierze się z codziennego doświadczenia mieszkanek i mieszkańców. Jesteśmy zawsze blisko konkretnych spraw. W Gdańsku, w symbolicznym Europejskim Centrum Solidarności poprowadzę warsztat „Miasto Równych Szans”, w którym będziemy omawiać gotowe rekomendacje KRMu dla samorządów, promujące w miastach równe traktowanie i solidarność społeczną - wyjaśnia Lidia Makowska.

Konkretne rekomendacje Kongresu Ruchów Miejskich dla samorządów w zakresie wyrównywania szans.

Organizatorzy spotkania zachęcają także do świętowania 30 rocznicy samorządności w mediach społecznościowych poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami (i dodanie do swoich postów #30latSamorzadnosci).

Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.kongresruchowmiejskich.pl oraz na Facebooku.

Organizator:
Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH
Współorganizator:
Europejskie Centrum Solidarności
Dofinansowanie:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 / Narodowy Instytut Wolności

Miejsce