Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Elżbieta Jachlewska

Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Społeczny Wyborców Lepszy Gdańsk

A
A
data publikacji: 26 września 2018 r.
Elżbieta Jachlewska Lepszy Gdańsk
Elżbieta Jachlewska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


ELŻBIETA JACHLEWSKA:

 • lista wyborcza: Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Społeczny „Lepszy Gdańsk”
 • hasło wyborcze: Lepszy Gdańsk
 • adres strony internetowej: www.lepszygdansk.pl
 • profil na FB: www.facebook.com/lepszygdansk
 • wiek: 50 lat
 • stan cywilny: zamężna (dwoje dzieci)

Elżbieta Jachlewska jest gdańszczanką, ekonomistką, absolwentką magisterskich studiów europeistyki. Zawodowo od 25 lat zarządza finansami i zasobami w firmach i organizacjach. Ścieżkę kariery zaczynała m.in. w PCK, zajmując się organizacją honorowego krwiodawstwa, wydawaniem zupy osobom bezdomnym i segregowaniem darów, organizacją szkoleń psów ratowniczych, księgowaniem pracy opiekunek domowych (tzw. sióstr PCK) a także pomocą dla uchodźców wojennych z byłej Jugosławii.

Ekspertka prawa pracy, rachunkowości i przedsiębiorczości, przez 15 lat prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie szkoleń z doradztwa personalnego i usług kadrowo-płacowych. Promotorka modelu turkusowego zarządzania w biznesie i organizacjach, czyli pracy zespołowej, w strukturze demokratycznej i partycypacyjnej.

Od 10 lat jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia WAGA, współprowadząc Dom Sąsiedzki na Biskupiej Górce. To jedno z najprężniejszych centrów społecznych w Gdańsku. W lokalu przy ul. Biskupiej 4 odbywają się codzienne warsztaty dla mieszkanek i mieszkańców, spotkania, wystawy oraz zajęcia środowiskowe dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie WAGA ma na swoim koncie kilkadziesiąt projektów społecznych i kulturalnych, m.in. świętowanie urodzin – Brunona Zwarry oraz „Rozmawialnie” gdzie gościły m.in. Danuta Wałęsa, Olga krzyżanowska, Henryka Krzywonos, Barbara Piórkowska, Izabela Morska i wiele innych kobiet. W dorobku WAGI są też publikacje książek oraz pocztówek o Biskupiej Górce, trzy filmy we współprodukcji z Video Studio Gdańsk, spektakle teatralne oraz kampanie społeczne „Bilet do Równości”, „Etat tata”, „Mama ma pomysł” a obecnie 6 letni projekt aktywizacji społeczno-zawodowej dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Elżbieta Jachlewska specjalizuje się w pozyskiwaniu i rozliczaniu środków na działania społeczne, w tym z dofinansowaniem Unii Europejskiej, grantów z miasta i ministerstw oraz Urzędu Pracy.

Doświadczenie samorządowe zdobywa od 10 lat, nie tylko w oddolnej działalności na Biskupiej Górce, ale też poprzez aktywną pracę w sieci partnerstwa TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, a od dwóch lat w Gdańskiej Radzie ds. Równego Traktowania. Jest jedną z ekspertek Gdańskiego Modelu Równego Traktowania, koordynując obszar przedsiębiorczości i wyrównywania szans ze względu na płeć.

Elżbieta Jachlewska ma też w swoim dorobku 10-letnie doświadczenie polityczne. W 2007 r. zapisała się do Partii Kobiet, obecnie jest jedną z 3 współprzewodniczących Inicjatywy Feministycznej. W Gdańsku współkoordynowała m.in. kampanię „Ratujmy Kobiety”. W 2010 roku kandydowała do Rady Miasta Gdańska z Komitetu Bezpartyjne Forum Społeczne, zdobywając ponad 5% głosów wyborców i wyborczyń, co jednak nie dało jej mandatu. W 2014 r. współtworzyła Gdańsk Obywatelski, wspierając na zapleczu sztabowym kandydatki i kandydatów w wyborach do Rady Miasta Gdańska. W 2014 startowała w wyborach do Europarlamentu jako przedstawicielka Partii Kobiet z list Zielonych i liderka listy Okręgu nr 1 (pomorskie). W 2015 roku kandydowała do Sejmu z ramienia Partii Kobiet z list Nowoczesnej w okręgu 26 (Gdynia – Słupsk).

W 2018 roku przyjęła zaproszenie od Jolanty Banach do startu jesienią 2018 r. na urząd prezydenta Miasta Gdańska i do Rady Miasta Gdańska z Ruchu Społecznego Lepszy Gdańsk, doceniając 4-letnią oddolną działalność aktywistek i aktywistów miejskich oraz ich równościowe postulaty i 15 Tez Kongresu Ruchów Miejskich.

Od dwóch lat jej pasją jest sport kobiet, w zeszłym roku przyjęła propozycję objęcia funkcji Prezeski w Stowarzyszeniu Biało-Zielone i dzięki swojemu zaangażowaniu wprowadziła młode zawodniczki do rozgrywek ligi piłkarskiej dziewcząt. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką I Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej DZIEWCZYNY GRAJĄ FAIR (30 czerwca 2018 r. w Gdańsku).

Podczas konferencji prasowej 29 maja 2018 roku, podkreślała, że marzy jej się „Gdańsk solidarności, wolności i równości”.

- Dla mnie wolność, to jest wolność wyboru, przekonań, wyrażania swoich racji. Solidarność nie tylko związkowa, ale z osobami, które nie zawalczą o swoje prawa, czyli z osobami niepełnosprawnymi, starszymi, wykluczonymi społecznie czy ekonomicznie.

GŁÓWNE TEZY PROGRAMU WYBORCZEGO:

 • Gdańsk Małych Odległości: to czego potrzebujesz na co dzień blisko domu (m.in. przychodnia, żłobek, dom sąsiedzki, centrum kultury, biblioteka, park, miejsce rekreacji, punkt urzędu)
 • Gdańsk Lepiej Zarządzany: transparentność , uczciwość i gospodarność, realne współzarządzanie z Mieszkankami i Mieszkańcami
 • Gdańsk Tradycji Kupieckich: wspieranie małego biznesu, tradycji rękodzieła i marek regionalnych
 • Gdańsk Lepszej Opieki: szacunek, godność każdej osoby oraz społeczna solidarność i pomoc
 • Gdańsk Zdrowych Mieszkanek i Mieszkańców: czyste powietrze, profilaktyka prozdrowotna, skutecznie zwalczanie chorób cywilizacyjnych (m.in. nowotworów, otyłości, uzależnień, Alzheimer)
 • Gdańsk Równych Szans: edukacja bez barier, skuteczne przeciwdziałanie przemocy, Poradnia Świadomego Rodzicielstwa, powrót kobiet na rynek pracy, wynajem mieszkań komunalnych
 • Gdańsk Mobilny: kompleksowe węzły przesiadkowe (system P&R), punktualna i tania komunikacja miejska na JEDNYM bilecie, bezpieczne chodniki i przejścia dla pieszych, drogi rowerowe i trasy biegowe
 • Gdańsk Zielony: odnawialne źródła energii, dogęszczanie zabudowy w centrach dzielnic, zwiększenie małej retencji, nasadzeń drzew, łąk i parków retencyjnych, walka ze smogiem