Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Świąteczny prezent z galerii? Przyjdź na pierwszą aukcję sztuki do Sztuki Wyboru

W sobotę, 8 grudnia o godz. 16, odbędzie się pierwsza w Sztuce Wyboru Aukcja Sztuki #artforsale. Pod młotek pójdzie kilkadziesiąt dzieł malarskich, rysunków, grafik i ceramik. Twórcami są artyści młodszego i starszego pokolenia, uznani i rozpoczynający dopiero karierę w świecie sztuki. Ceny wyjściowe bardzo zróżnicowane.  

A
A
Prezent z galerii? Dlaczego nie?!
Prezent z galerii? Dlaczego nie!
Daria SzczygiełNa aukcji w Sztuce Wyboru (ul. Słowackiego 19) wystawionych zostanie około 80 prac autorstwa 50 artystów.

- Chcieliśmy zrobić aukcję w naszym stylu i zerwać ze stereotypem aukcji sztuki jako wydarzenia elitarnego - tłumaczy Magda Kalisz, właścicielka Sztuki Wyboru. - Wydawało nam się, że aukcje tradycyjne są dość hermetyczne. Już samo słowo “aukcja” brzmi bardzo poważnie, więc my zaprosiliśmy do udziału zaprzyjaźnionych artystów, ludzi którzy znają Sztukę Wyboru i spędzają w niej czas.

Ceny są zróżnicowane, od 50 zł do ponad 2 tysięcy zł za obraz
Ceny są zróżnicowane, od 50 zł do ponad 2 tysięcy zł za dzieło sztuki
Daria SzczygiełZasady aukcji też nieco różnią się od tradycyjnie przyjętych podczas takich wydarzeń, ponieważ zazwyczaj to domy aukcyjne wyceniają dzieła i podają pierwszą kwotę. Tutaj sam artysta określił cenę swojej pracy pod aukcję. Są one więc bardzo różne, od 50 zł do ponad 2 tysięcy zł. Będziemy mieli do wyboru rysunki, grafiki, akwarele, kolaże, ceramikę, malarstwo i textile art.

- Prace zostały tak wyselekcjonowane, aby dać szansę zaprezentowania się artystom pracującym w różnych technikach i sprzedającym swoje prace w różnych cenach - zapewniają organizatorzy.

Na aukcji będziemy wybierać spośród 80 prac 50 artystów
Na aukcji będziemy wybierać spośród 80 prac 50 artystów
Daria SzczygiełJuż wiemy, że na aukcji pojawią się prace takich twórców jak: Andrzej Tuźnik, Agata Nowosielska, Martyna Berger, Zuzanna Gadomska, Jacek Krenz, Monika Konczakowska czy Maja Gasperowska.

- To najczęściej artyści lokalni, absolwenci lub wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale nie tylko - tłumaczy Kalisz. - Będą wśród nich również obywatele Ukrainy, Rosji czy Białorusi, którzy tu wyemigrowali i szukają sposobu, aby odnaleźć się na polskim rynku.

Aukcja Sztuki w Sztuce Wyboru odbędzie się w sobotę, 8 grudnia 2018 r., w godz. od 16 do 18.

Prace już można oglądać w galerii i na stronie www.sztukawyborugallery.eu  


Aukcja sztuki w Sztuce Wyboru odbędzie się w sobotę, 8 grudnia 2018 r.
Aukcja sztuki w Sztuce Wyboru odbędzie się w sobotę, 8 grudnia 2018 r.
Daria Szczygieł


Organizatorzy planują organizować takie akcje cyklicznie. Pewien procent zysku z sobotniego wydarzenia trafi na konto fundacji Sztuka z Wyboru, która zadebiutuje tego dnia, a której celem jest wspieranie lokalnych artystów.

Jeśli komuś nie uda się dotrzeć na sobotnią aukcję, ma jeszcze szansę kupić bliskim oryginalne prezenty na święta w kolejne dni: na przykład w niedzielę, 9 grudnia odbędą się tutaj Targi Vintage. Od godz. 11 do 18, na pierwszym piętrze Sztuki Wyboru, znajdziemy unikatowe ubrania i akcesoria - dodatki do domu, dekoracje i klasyki dizajnu. Tydzień później, w niedzielę 16 grudnia, od godz. 11 do 18 będzie szansa upolować eko prezenty na Targach EKO: naturalne kosmetyki, ziołowe mieszanki, zdrowe smakołyki i inne eko drobiazgi.

Zakupy ostatniej szansy zrobimy 22 grudnia - to propozycja dla tych, którzy wszystko robią na ostatnią chwilę. Tego dnia, na Targach Sztuki i Designu Lokalsi kupimy prezenty last minute u lokalnych marek tworzących designerskie przedmioty na Pomorzu.   


Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
***