PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Zaproszenie na Zjazd Wilniuków

Szanowni Państwo,
uprzejmie zapraszamy do wzięcia udziału w I Światowym Zjeździe Wilniuków, który odbędzie się w dniach 9 - 16 sierpnia w Wilnie. Wilniuki - to Polacy, którzy pochodzili, mieszkali bądź tworzyli w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Zjazd ma przede wszystkim na celu podzielenie się tym, co wileńska kultura ma najlepsze.

W ciągu całego tygodnia gości miasta i jego mieszkańców będziemy serdecznie witać w przestrzeni wyznaczonej przez sztukę i muzykę, w kościołach, na ulicach, przytulnych dziedzińcach. Będziemy dyskutować o historii, śpiewać pieśni ludowe, grać jazz, deklamować poezję, błądzić po barokowych uliczkach, będziemy oglądać filmy i odwiedzać niepowtarzalne wystawy sztuki.
We wstęgę historii Wilna już od pradawnych czasów wpleciona jest spuścizna i tradycje różnych narodów, a kultura polska - to wyjątkowy motyw tej wielobarwnej tkaniny.

Muzyka dla wszystkich
W czasie zjazdu wilniuków każdy będzie mógł posłuchać sercu miłej muzyki - w kościele św. Kazimierza będą rozbrzmiewać organy, na przytulnych dziedzińcach wileńskiej starówki będą jazzować słynni wilniuki i wilnianie, a z wileńskiego ratusza popłyną pieśni wykonywane przez zespoły ludowe w aranżacji słynnych jazzmanów oraz utwory śpiewane przez Marylę Rodowicz i gwiazdy litewskiej estrady.

Kino jako sztuka
W dość nietypowej wileńskiej scenerii - na ekranie umieszczonym na dziedzińcu Domu Nauczyciela czy wprost na elewacji starego budynku na jakimś wileńskim zaułku - widzowie obejrzą najlepsze przykłady polskiej sztuki filmowej. Będą mieli z czego wybrać zarówno amatorzy animacji, filmu dokumentalnego jak i komedii!

Wystawy sztuki
W trakcie I Światowego Zjazdu Wilniuków będzie eksponowana unikalna wystawa z Muzeum Narodowego w Gdańsku pt. ?Co kryły walizki repatriantów?" edycja wileńska. Ekspozycja ?Ślendzińscy - wileńscy malarze" zaprezentuje wyjątkowe dzieła tych artystów w wileńskim Ratuszu. Eksponowana będzie również wystawa malarstwa dzisiejszych Wilniuków.

Wycieczki historycznymi szlakami miasta i jego okolic
Goście Wilna i jego mieszkańcy codziennie będą zapraszani na wycieczki po Wilnie i jego okolicach. ?Literackie Wilno", ?Pielgrzymkowe Wilno", ?Wycieczka po tajemniczym nocnym Wilnie" - oto proponowane przez nas tematyczne spacery po Wilnie z udziałem przewodnika. Amatorów dwóch kółek zaprosimy na symboliczną rowerową podróż po starówce. Tym, którzy chcą bliżej poznać urok okolic Wilna, zaproponujemy dwudniowy spływ kajakami.

Wieczorki dyskusyjne w ?Salonie Wilniuka"
Każdego dnia w przytulnym ?Salonie Wilniuka" - w Domu Kultury Polskiej w Wilnie - będą się gromadzili artyści i intelektualiści. Będą oni prowadzili dyskusje o nauce, sztuce, architekturze, które, jak ufamy, ściądną tu nie tylko zawodowych znawców tych dziedzin, ale również wsztystkich, którzy zechcą się wypowiedzieć na wybrany temat. Jednym z najbardziej oczekiwanych wieczorków będzie zapewne spotkanie ze słynnym działaczem Wileńszczyzny, w czasie którego będzie się dyskutowało o Wilnie poetyckim.

Godziny żywej modlitwy
W przepięknych barokowych kościołach Wilna każdego poranka będzie odprawiana (w języku polskim) Msza św. w intencji byłych i obecnych mieszkańców Wilna. W Kaplicy Ostrobramskiej, w kościołach pw. Ducha Św, św. Rafała i w innych świątyniach Wilna będą celebrowane takie same obrzędy liturgiczne, jakie odbywały się tu przed wiekami, a będą też odprawiane przez następne stulecia.

Wybierzcie się więc, Szanowni Państwo, tego lata na tydzień do miłego sercu Wilna. Dajcie się porwać temu wirowi przedsięwzięć i widowisk. Liczymy na zainteresowanie wszystkich Państwa, dla których powyższa oferta wydaje się być godna uwagi. Spotkajmy się 9-16 sierpnia w Wilnie, bo Wilno nas łączy!
Więcej informacji na temat Zjazdu wraz z dokładnym jego programem znajdą Państwo pod adresem
www.wilniuki.lt. Wstęp na wszystkie imprezy - nieodpłatny.

Z wyrazami szacunku

Prezes I.W.U.P. ?Światowy Zjazd Wilniuków"
Władysław Wojnicz

mat. i fot.: http://www.wilniuki.lt