PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Festiwal sztuki litewskiej w Gdańsku

WILNO.jpg
WILNO.jpg
x

MUZYKA / SZTUKI WIZUALNE / TRADYCJA

5-7.09.2014

TARG WĘGLOWY/ CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA 2 / GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA / CENTRUM ŚW. JANA

MUZYKA – TARG WĘGLOWY / CENTRUM ŚW. JANA / KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY /

Festiwal „Wilno w Gdańsku” już od kilku lat pokazuje, w ciągu zaledwie 3 dni festiwalowych to, co najciekawsze w kulturze Litwy i jej stolicy Wilna.

Muzyczne „Wilno w Gdańsku” otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Do projektów zapraszamy artystów z całej Polski oraz Litwy. Do najważniejszych wydarzeń muzycznych festiwalu zaliczamy w tym roku przede wszystkim projekty „Free Culture Gdańsk-Vilnius“, polegające na łączeniu stylów, gatunków i muzyków w nowe, spójne projekty. Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich tj: PABLOPAVO + BALTASIS KIRAS (6.09.) , NEO QUARTET + RASA SERRA WORLD DUO(7.09.), VARIETE + NEDA MALUNAVICIUTE + JAN MAKSYMOWICZ (6.09.). Artyści spędzą w Gdańsku kilka dni poświęcając je na wspólną pracę nad trzema różnymi projektami muzycznymi. Wszystkie premiery będziemy mogli usłyszeć podczas koncertów w Gdańsku i w Wilnie, w ramach III edycji festiwalu FREE CULTURE Gdansk Vilnius 19-21.09.2014 organizowanego przez stronę litewską.

Ponadto zapraszamy na wszystkie pozostałe koncerty zespołów z Litwy i Wilna, które odbędą się na scenie otwartej umiejscowionej na TARGU WĘGLOWYM tj: LIBERTE, PIEVOS, KAMANIU SILESIS. Zapraszamy również na Tradycyjny Jarmark Wileński (koło 40 stoisk z rękodziełem oraz kulinarnymi produktami regionalnymi z Wilna i Litwy ) gdzie towarzyszyć nam będzie KAPELA WILEŃSKA i zespół SIETUVA.
(Szczegółowy program festiwalu znajduje się poniżej. Zastrzegamy możliwość zmiany terminów poszczególnych wydarzeń jedynie w przypadkach od nas niezależnych).

SZTUKI WIZUALNE – CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA 2 / GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA /

 

„Tekstylne auto-refleksje”
Kuratorka: Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė Galeria „Artifex“ Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych

5 września godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Sztuka vs. Design?”
Artyści: Eglė Bogdanienė, Lina Jonikė, Kazimieras Inčirauskas, Severija Inčirauskaitė- Kriaunevičienė, Egidijus i Remigijus Praspaliauskai “Mother Eleganza”, Monika Žaltauskaitė-Grašienė.
Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5

6 września godz. 18: 00 Wernisaż wystawy Egle Ridikaite Dziedzictwo. Babcina chusta
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2 Aneks, ul. Powroźnicza 13/15

W tegorocznej, wizualnej edycji Festiwalu Wilno w Gdańsku przyjrzymy się bliżej wzajemnym związkom sztuki i designu. Prace prezentowane w ramach wystaw balansują na granicy, wymuszają pytanie – czy to już sztuka czy jeszcze design? Artyści zaproszeni do projektu przewrotnie obnażają bezsensowność tej opozycji. Znak zapytania postawiony na końcu tytułu jednej z wystaw nie jest bowiem przypadkowy. Obiekty prezentowane na wystawach z jednej strony, mogą być potraktowane jako twórcze, oryginalne funkcyjnie obiekty design’u, z drugiej jednak niepokojąco zbliżają się do „bezużyteczności” dzieła sztuki.

Na projekt złożą się dwie prezentacje, których punktem wyjścia stały się obecnie aktualne pytania dotyczące tkaniny artystycznej. Na pierwszej „Sztuka vs. Design?” zaprezentowane zostaną prace artystów, czołowych dla litewskiego designu. Wystawa poddaje w wątpliwość czysto formalne zastosowanie projektowania przedmiotów. Czy T-shirt albo sweter może stać się dziełem sztuki, obiektem estetycznej kontemplacji? Wystawa „Sztuka vs. Design?” podają w wątpliwość jedną z podstawowych cech designu, jakim jest jego przeznaczenie formalne.

W Aneksie Gdańskiej Galerii Sztuki zaprezentowane zostanie indywidualny projekt Eglė Ridikaitė, jednej z ciekawszych litewskich malarek, inspiracje czerpiącej z estetyki codzienności. Artystka w swojej twórczości często sięga po staromodne, radzieckie meble, naczynia codziennego użytku, elementy gospodarstwa domowego jako elementy przechowujące wspomnienia dzieciństwa. Do stworzenia, składającego się z siedemnastu prac cyklu, “Dziedzictwo. Babcina chusta“ artystka wykorzystała chusty swojej babci. Odświętne i codzienne, kolorowe i nie, trzymane w babcinej skrzyneczce, wyciągane w zależności od okazji – ”na targ”, “na wieś idąc do krewnych“, „na dwór, do ogrodu“ – dialektyczne zapiski pod każdą pracą tworzą zarys codzienności człowieka z prowincjonalnego miasteczka. Chusty stają się zapisem rytuału codzienności. łącząc delikatność osobistego doświadczenia z typowym dla sztuki ulicznej wyrazem przekazu. Artystka pieczołowicie maluje odziedziczoną po swojej babci kolekcję chust, używając typowego dla sztuki ulicznej sposobu przekazu – aerozolowych rozpylaczy farby na płótnie.

Projekt „Tekstylne auto-refleksje powstał we współpracy z wileńska galerią Artifex, specjalizującą się w wystawach związanych ze współczesną tkaniną artystyczną, słynącą z interdyscyplinarności w podejściu do tematu. Tkanina w projektach galerii potraktowana jest w jej najszerszym znaczeniu, nie ogranicza się tylko do nici czy innego rodzaju włókien. Projekty miejsca sukcesywnie udowadniają, że już sama informacja o tekstyliach może stać się podstawowym materiałem do tworzenia.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu. Zastrzegamy możliwość zmiany terminów poszczególnych wydarzeń jedynie w przypadkach od nas niezależnych.

W trakcie trwania Festiwalu Wilna w Gdańsku w dniach 5-8 września 2014 na Targu Węglowym młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1 w Gdańsku w porozumieniu z Oddziałem Pomorskim Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej będzie zbierała:

  • informacje do „Księgi Gdańszczan rodem z dawnych kresów”
    Dane te zostaną wykorzystane do zredagowania i wydania „Księgi Gdańszczan Rodem z Dawnych Kresów”.
  • deklaracje chęci przekazania dokumentów, zdjęć, przedmiotów itp.
    do tworzonego przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Gdańska, „Muzeum Dawnych Kresów”

 

CZWARTEK 4 WRZEŚNIA


 

17:00 - 18.00

Spotkanie autorskie z Herkusem Kunciusem, powieściopisarzem z Litwy
 Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

 

PIĄTEK 5 WRZEŚNIA


 

10:00 - 12:00

Jubileusz 25-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski, otwarcie wystawy fotograficznej Na kresach wileńskiego baroku. Zapomniane świątynie w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu z kolekcji Jakuba Kotowicza, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1

16:00 - 20:00

Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

16:00

Oficjalne  otwarcie  Festiwalu   
Scena, Targ Węglowy

16:00 - 17.30

Występ zespołu Kapela Wileńska  
Scena, Targ Węglowy

17:30 - 18:30

Koncert litewskiego zespołu Sietuva                       
Scena, Targ Węglowy

18:00

Wernisaż wystawy Sztuka vs. Design
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5

18:30 - 20.00

Koncert zespołu  Kamaniu Silelis
Scena, Targ Węglowy

20:00 - 21.30

Koncert zespołu  Liberte
Scena, Targ Węglowy

 

SOBOTA 6 WRZEŚNIA


 

12:00

Otwarcie instalacji Klemencov Group  Dialog
Kamienna Grobla

12:00 - 20:00

Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:30

Koncert zespołu Kapela Wileńska  
Scena, Targ Węglowy

13:30 - 14:30
Niespodzianka Wileńska - degustacja smakołyków kuchni litewskiej                  
Scena, Targ Węglowy
14:30 - 16:00

Koncert litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

16:30 - 18:00

Koncert zespołu Pievos  
Scena, Targ Węglowy

18:00

Wernisaż wystawy Egle Ridikaite  Szale
Gdańska Galeria Miejska  2, ul. Powroźnicza 13/15

18:00 - 19.30

Koncert FREE Culture Vilnius – Gdańsk: Baltasis Kiras  & PABLOPAVO                 
Scena, Targ Węglowy

20:00 - 21:30

Koncert Free Culture Vilnius–Gdańsk: Variete & Neda Malunaviciute & Jan Maksimowic                                     
Scena, Targ Węglowy

 

NIEDZIELA 7 WRZEŚNIA


 

10:30

Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna
Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5

12:00 - 16:00

Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:00

Występ zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

13:30 - 14:30

Występ litewskiego zespołu Sietuva  
Scena, Targ Węglowy

14:30 - 16:00

Koncert zespołu Świtezianka z Wilna  
Scena, Targ Węglowy

16:00 - 17:00

Koncert Free Culture:  Carillion in Jazz Jan Maksimowic
( saksofon) / Monika Kaźmierczak (carillion)

Wieża Kościoła Św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

20:00 - 21:30

Free Culture Vilnius Gdańsk: Rasa Serra & World Duo & Neo Quartet  
Centrum Św. Jana, ul. Świętojańska 50