PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Życie za życiem”. Koncert na 40-lecie powstania „Solidarności” w piątek w Akademii Muzycznej w Gdańsku

„Życie za życiem”. Koncert na 40-lecie powstania „Solidarności” w piątek w Akademii Muzycznej w Gdańsku
W piątek, 28 sierpnia, na scenie Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert „Życie za życiem”. Utwory, które premierowo przed gdańską publicznością wykonają uznani wokaliści i muzycy, w alegoryczny sposób będą nawiązywać do 40. rocznicy narodzin „Solidarności”. Bilety na wydarzenie jeszcze są.
Koncert „Życie za życiem” odbędzie się w piątek, 28 sierpnia, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku
Koncert „Życie za życiem” odbędzie się w piątek, 28 sierpnia, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia: debaty, wystawy, wydarzenia kulturalne. TRANSMISJE na gdansk.pl

 

Podczas koncertu „Życie za życiem” wykonane zostaną nowe, oryginalne piosenki z musicalu o tym samym tytule, w reżyserii Piotra Kotlarza - jego premiera odbędzie się w przyszłym roku (planowała była na 2020 rok, ale epidemia koronawirusa pokrzyżowała artystom zamysł). Scenariusz tego wydarzenia, wykraczającego znacznie poza zwykły koncert, w alegorycznej formie odnosi się do walki polskiego społeczeństwa o wolność i demokrację.

- To rodzaj przedstawienia, które opowiada historię wydarzeń ważnych dla Polski, od lat 60. do odzyskania wolności - opowiada reżyser Piotr Kotlarz. - Wybraliśmy osiem piosenek z przygotowywanego musicalu, oraz jedną piosenkę o Gdańsku, które oddają ideę walki naszego społeczeństwa przez te lata o idee wolności, poszanowania własności, demokracji i rodziny. Będą to zupełnie nowe, nieznane jeszcze publiczności utwory.

Twórcami muzyki do piosenek są Jagoda oraz Dariusz Wojciechowscy - ojciec i córka, a więc dwa pokolenia - które inaczej doświadczały wydarzeń tamtych lat, i inny wpływ wywarły na historię Polski.

- Pewne idee i wartości wywalczamy w dwóch pokoleniach. Trzeba dwóch pokoleń - dopiero wtedy można dostrzec sens i zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w życiu społecznym. O tym opowiada nasz spektakl. W pierwszym pokoleniu młodzi bohaterowie przegrywają. To są lata 70. W drugim - mowa o latach 80., „Solidarności” i 1989 roku - walka zostaje wygrana - tłumaczy reżyser.

Historię na scenie opowiadać będzie Artysta - muzyk i tancerz, w młodości żyjący w systemie dyktatury. Poznał i pokochał z wzajemnością dziewczynę - tancerkę. Łączył ich świat wartości, razem występowali w obronie wolności, jedności, równości i prawa do własności. Walka przez nich podejmowana, niestety, zakończyła się przegraną - wzmocniła jednak ich wzajemne uczucia. W spektaklu dowiemy się, co z tego wynikło, i jakie miało to znaczenie dla Polski i Polaków.

Wydarzenie poprowadzi Marta Jaszewska, a utwory wykonają uznani wokaliści i muzycy. Wystąpią:

  • Izabela Szafrańska - finalistka 6 edycji Must Be The Music 2014, półfinalistka 9 edycji The Voice of Poland 2018;
  • Jagoda Wojciechowska - absolwentka wydziału wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Krystyny Stańko, laureatka XIV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” w Częstochowie, zdobywczyni wyróżnienia na III Międzynarodowym Cafe Jazz Festival w Radomiu;
  • Wiktor Gabor - student wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku, wokalista zespołów Lady Killer oraz 5/6;
  • Jarosław Wilkołaski - skrzypek, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występował w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Polskiej Orkiestrze Kameralnej.

Towarzyszyć im będzie czteroosobowy zespół w składzie: Mikołaj Basikiewicz (fortepian), Paweł Kasprzewski (gitara), Piotr Guz (gitara basowa) oraz Łukasz Łapiński (perkusja).

Po zakończeniu koncertu odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej, zatytułowanej „Idee wolności i solidarności w malarstwie i grafice”.

Wydarzenie muzyczne „Życie za życiem”, na podstawie powstającego musicalu o tym samym tytule, odbędzie się w piątek, 28 sierpnia, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2). Początek o godzinie 18:30. Bilety w cenie 80 zł do nabycia na: www.KupBilecik.pl. Dodatkowo, na stronie Fundacji Kultury „WOBEC” - fkw24.pl - odbędzie się transmisja live.

 

XV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Koncerty od czwartku, transmisje na gdansk.pl. PROGRAM

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze