PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Matarnia. Inwestycja w rozwój gdańskiego systemu zagospodarowania wód opadowych

Matarnia. Inwestycja w rozwój gdańskiego systemu zagospodarowania wód opadowych
Zakończyła się kolejna inwestycja zwiększająca ochronę przeciwpowodziową w Gdańsku. Miasto zainwestowało ponad 2,3 mln złotych w regulację Rowu M-4, umożliwiającą odprowadzenie wód ze zbiornika Rębiechowo 3.

 

Zbiornik retencyjny Platynowa na Oruni Górnej
Zbiornik retencyjny Platynowa na Oruni Górnej
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Rów M-4 znajduje się w południowej części Gdańska, pomiędzy ul. Radiową i Azymutalną. W ramach inwestycji przebudowano ponad 700 metrów kanału oraz przepust drogowy. Ponadto wykonawca, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe BIMEL Sp. z o.o, wybudował kanalizację deszczową wraz z kolektorem deszczowym.

Regulacja Rowu M-4 była jednym z elementów programu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk”, który otrzymał dofinansowanie unijne. Program ma poprawić gospodarkę wodami opadowymi w Gdańsku, w tym odwodnienia terenów poprzez budowę kanalizacji deszczowej w dzielnicy Strzyża, Osowa i zbiorników w dzielnicy Kokoszki, Osowa oraz przy Jaśkowej Dolinie.

Gdańsk znajduje się na obszarze o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Przez miasto przepływają liczne nieuregulowane potoki. Zmiany klimatu wymagają podejmowania działań, które z jednej strony zabezpieczą przed negatywnymi skutkami klęsk, a z drugiej strony pozwolą na złagodzenie skutków zmian klimatu. W tym celu Gdańsk inwestuje w kolejne zadania.

W 2019 roku zakończyła się budowa kanalizacji deszczowej  w rejonie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera, Kasprowicza. Ponadto trwa budowa zbiornika retencyjnego Strzelniczka II wraz z regulacją potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II. Prace mają zakończyć się na początku przyszłego roku. Ich koszt to ponad 18 mln złotych. Prace prowadzone są w ramach zadania „Odwodnienie dzielnicy Kokoszki”. W bieżącym roku rozpoczęła się także budowa kanalizacji deszczowej na Osowej - na ul. Zeusa i Koziorożca, która potrwa do końca przyszłego roku. Koszt inwestycji to 27,6 mln złotych. 

- W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie kolejnej inwestycji związanej z system gospodarowania wodami opadowymi w Gdańsku - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Chodzi o budowę zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina. Obecnie projekt budowy zbiornika jest w fazie uzyskiwania niezbędnych uzgodnień. 

Całkowity koszt realizacji programu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk”, którego realizacja rozłożona jest na lata 2014-2020 wynosi 131 315 005,59 PLN, łącznie dofinansowanie na poziomie ok. 80,7 mln zł.

opr. AK

Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze
Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze