Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Żurek, bigos i inne przysmaki. Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących w sobotę, 31 marca

To już 20. raz, gdy w Gdańsku organizowane jest Śniadanie Wielkanocne. Wydarzenie dedykowane jest osobom bezdomnym, samotnym, najbardziej potrzebującym. Jednym słowem zaproszeni są wszyscy, którzy z różnych przyczyn nie mogą usiąść przy własnym stole wielkanocnym. Śniadanie tradycyjnie odbędzie się na Targu Węglowym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00.

Żurek, bigos i inne przysmaki. Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących w sobotę, 31 marca
A
A
data publikacji: 30 marca 2018 r.

Śniadanie dla potrzebujących tradycyjnie w Wielką Sobotę na Targu Węglowym
Śniadanie dla potrzebujących tradycyjnie w Wielką Sobotę na Targu Węglowym
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Na Targu Węglowym rozłożono już biały namiot. W Wielką Sobotę, 31 marca, namiot ten wypełni się ludźmi i świąteczną atmosferą. Spotkają się w nim przedstawiciele miasta i gdańszczanie, którzy nie tylko złożą sobie życzenia, ale przede wszystkim najedzą się do syta i na chwilę zapomną o troskach codzienności z którymi niełatwo im się zmagać.

– To wyjątkowe śniadanie jest często jedyną formą wielkanocnego świętowania dla osób samotnych i potrzebujących, daje im poczucie, że nie są osamotnieni - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - To okazja do tego, aby zjeść tradycyjny posiłek, ale przed wszystkim spotkać się z drugim, życzliwym człowiekiem. Towarzyszy temu wiele wzruszeń, ciepła i zadumy.

Ze wspólnego śniadania na pewno nikt nie wyjdzie głodny. Na suto zastawionych stołach znajdzie się m.in. 1500 jaj, 300 kg bigosu, setki bochenków chleba, sałatki, ciasta. Nie zabraknie oczywiście żurku. Gdańscy restauratorzy, którzy co roku licznie dołączają się do tej inicjatywy, przygotują 200 litrów zupy. Najuboższym zostaną rozdane paczki żywnościowe. Pokarmy pobłogosławi ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

– Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania osoby potrzebujące i samotne, oraz wszystkich, którzy pragną złożyć życzenia wielkanocne. Tak szeroko zakrojona akcja nie udałaby się bez życzliwości i wielkiego serca wielu osób. Szczególne podziękowania kieruję do Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz Prezydenta Pawła Adamowicza za wsparcie tej inicjatywy – mówi Piotr Dzik, gdański radny i lokalny restaurator, pomysłodawca inicjatywy.Do organizacji śniadania włączyli się również członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora