Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zostań zawodowcem! Biznes stawia na gimnazjalistów

Przedsiębiorcy i gdańskie władze samorządowe przekonują, że najlepiej wybierać takie szkoły średnie, które dają absolwentom konkretny fach. W poniedziałek, 7 marca, rozpoczyna się Tydzień Zawodowca skierowany do gimnazjalistów.

Zostań zawodowcem! Biznes stawia na gimnazjalistów
A
A
data publikacji: 07 marca 2016 r.

Młodzi, uśmiechnięci, znający swoją wartość na rynku pracy. Zdjęcie ze strony internetowej Pomorskich Szkół Rzemiosł w Gdańsku, które zachęca do podjęcia nauki zawodu.
Młodzi, uśmiechnięci, znający swoją wartość na rynku pracy. Zdjęcie ze strony internetowej Pomorskich Szkół Rzemiosł w Gdańsku, które zachęca do podjęcia nauki zawodu.
Pomorskie Szkoły Rzemiosł w Gdańsku

- Chodzi o to, by gimnazjalista wiedział, co dzieje się w danej szkole, w danym zawodzie, jakie czynności są wykonywane, jakie zdobędzie umiejętności i czy będzie miał zatrudnienie. To główny cel - podkreśla Wojciech Szczepański, członek zarządu Pracodawców Pomorza.

Tydzień Zawodowca w Gdańsku organizowany jest po raz drugi. Uczniowie ostatnich klas szkół gimnazjalnych i ich rodzice powinni zwrócić uwagę szczególnie na piątek, 11 marca, i sobotę, 12 marca. Pierwszego z tych dni w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 odbędą się Targi Szkół Zawodowych i Pracodawców, gdzie swoją ofertę zaprezentują wszystkie gdańskie szkoły i współpracujące z nimi firmy. Natomiast sobota będzie stała pod znakiem dnia otwartego szkół zawodowych - będzie można je odwiedzać w godz. 10 -14.

- Gospodarka i rynek pracy mówią nam wyraźnie, że brakuje rzemieślników i fachowców w konkretnych zawodach - przekonuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - Szkoły zaczęły tworzyć klasy patronackie pod potrzeby konkretnych zakładów pracy. To taka miniaturowa wersja powrotu do koncepcji szkół przyzakładowych, które funkcjonowały w poprzednim systemie.

Siedziba Pomorskich Szkół Rzemiosł przy ul. Sobieskiego 90, która działa od blisko ośmiu lat i prowadzona jest przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Siedziba Pomorskich Szkół Rzemiosł przy ul. Sobieskiego 90, która działa od blisko ośmiu lat i prowadzona jest przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Jerzy Pinkas


Zawody do wyboru

Gdańskie szkoły zawodowe są zasilane obecnie aż w 40 proc. uczniami spoza miasta, dlatego też i firmom i urzędnikom zależy, by jak najwięcej młodych gdańszczan zachęcić do kontynuowania edukacji w szkołach zawodowych.

Meblarz, mechatronik, mechanik i kierowca samochodowy, a nawet informatyk po technikum - ci fachowcy bez problemu znajdą dziś pracę w Gdańsku. Poszukuje ich wiele firm, podobnie zresztą jak montera instalacji sieci - czyli popularnego hydraulika - oraz montera izolacji przemysłowych. Przedsiębiorcy potrzebują wyspecjalizowanych pracowników niektórych branż do tego stopnia, że niektórzy są gotowi nawet otwierać centra kształcenia zawodowego z myślą o przyszłych kadrach. Niestety - brakuje chętnych.

Mało tego, gospodarka i rynek pracy są tak dynamiczne, że poszukiwani są specjaliści z nowymi umiejętnościami. Takie sygnały docierają zarówno do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, jak i do  Pracodawców Pomorza - największej i najstarszej organizacji biznesowej działającej na obszarze województwa pomorskiego. Także do nich kierowane są zapytania i prośby o uruchomienie nowych ośrodków kształcenia zawodowego. Przykłady? Od dwóch lat jest zapotrzebowanie na techników chłodnictwa i klimatyzacji, a ostatnio - techników automatyki przemysłowej, techników systemów multimedialnych, czyli szerokopasmowej telewizji, oraz operatorów maszyn do produkcji drzewnej.

Z inicjatywy gdańskich władz samorządowych wybierani są przedsiębiorcy szczególnie przyjaźni szkołom zawodowym. Nz. gala w 2015 r, podczas której nagrodzono statuetkami 7 firm.
Z inicjatywy gdańskich władz samorządowych wybierani są przedsiębiorcy szczególnie przyjaźni szkołom zawodowym. Nz. gala w 2015 r, podczas której nagrodzono statuetkami 7 firm.
Dorota Miroszniczenko


Pracodawcy do szkół

Dotkliwy brak fachowców tzw. średniej klasy - absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników - odczuwa nie tylko Gdańsk, ale całe Pomorze, i tak samo Polska, To skutek panującej od lat "mody" na wyższe wykształcenie, konkurencyjności zarobków w krajach Unii Europejskiej, a także... zmian demograficznych.

Ze względu na niskie zainteresowanie młodzieży wykształceniem zawodowym podejmowane są działania, które mają zmienić pod tym względem nastawienie uczniów i ich rodziców. Mocnym argumentem jest na pewno to, że z konkretnym fachem w ręku łatwiej będzie znaleźć pracę.

Sami pracodawcy coraz częściej "wchodzą" do szkół i włączają się w proces kształcenia zawodowego: przekazują doposażenie i pomoce dydaktyczne, dzięki którym kształtowane są umiejętności praktyczne. Jest i tak, że prowadzą zajęcia dla uczniów jako specjaliści z rynku pracy. Nie posiadają co prawda przygotowania pedagogicznego (taką możliwość daje im obowiązująca ustawa), ale muszą posiadać wykształcenie wyższe i staż pracy.

Obecnie, na zawodowym poziomie nauczania w gdańskich szkołach uczy się 6,6 tys. osób. W roku szkolnym 2016/2017 na młodzież będzie czekało aż 2,6 tys. miejsc w szkołach zawodowych, oferujących edukację blisko 100 zawodów.

Rok temu - w ramach inauguracji Tygodnia Zawodowca - Grupa Lotos podpisała porozumienie o współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku.
Rok temu - w ramach inauguracji Tygodnia Zawodowca - Grupa Lotos podpisała porozumienie o współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku.
Jacek Szymański


Harmonogram Tygodnia Zawodowca w Gdańsku

7 - 8 marca - wizyty gimnazjalistów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w wybranych zakładach pracy

9 marca, o godz. 10 - w Zespole Szkół Morskich zostaną wręczone statuetki „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

10 marca, w godz. 9.30 - 13 - w Zespole Szkół Łączności odbędzie się konferencja dla gimnazjalistów pod hasłem: „Technologie przyszłości w biznesie i edukacji”. Celem konferencji jest prezentacja nowych produktów procesów ich wytwarzania, które są dziełem polskich naukowców i inżynierów. W ramach konferencji odbędą się targi branżowe z udziałem takich firm jak Satel, Lotos, Sprint, Sevenet, Radmor, PG. Przedstawicieli tych firm będą uczestniczyć także w panelu dyskusyjny, podczas którego będą poruszane takie tematy jak: miejsce nowoczesnych technologii w edukacji i biznesie, rola symbiozy szkoła-biznes oraz wartość współpracy firm z Technikum Łączności. Konferencja dostępna będzie również on-line.

11 marca - w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 odbędą się Targi Szkół Zawodowych i Pracodawców, gdzie swoją ofertę pokażą wszystkie gdańskie szkoły i współpracujące z nimi firmy

12 marca, w godz. 10 - 14, szkoły zawodowe zapraszają na dzień otwarty. W Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku zaplanowano uroczyste otwarcie Ośrodka Szkolenia Kierowców.

- Tego dnia ogłoszona zostanie także współpraca z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych przy wprowadzaniu do nauczania zawodu kierowca mechanik - informuje Iwona Orłowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. - Na miejscu będzie można uzyskać informacje o zawodzie kierowca mechanik, możliwościach kształcenia oraz zatrudnienia, gdyż obecni będą pracodawcy, którzy wyrazili zainteresowanie absolwentami - dodaje.

Zawód ten został wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego na wniosek pracodawców, którzy zauważają znaczny deficyt kadr w branży transportowej.


Szkolnictwo zawodowe w regionie

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego znajduje się wyszukiwarka kursów i szkół zawodowych w województwie pomorskim. Można także zapoznać się z charakterystyką poszczególnych profesji od A do Z - od asystentki stomatologicznej po złotnika-jubilera. Opisany jest zakres przyszłych obowiązków, a także predyspozycje, jakie są pożądane w danej pracy. Szukaj na www.szkolnictwozawodowe.pomorskie.eu

 

Czytaj także:

Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora