Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

"Jestem z ciebie dumny": zobacz spot MOPR o rodzicielstwie zastępczym

"Jestem z ciebie dumny" - tymi słowami ojca do syna kończy się spot promujący rodzicielstwo zastępcze, którym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku chce zachęcić gdańszczan do stworzenia domu dla dzieci nie mogących wychowywać się w domu rodzinnym.

"Jestem z ciebie dumny": zobacz spot MOPR o rodzicielstwie zastępczym
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2018 r.
Rodzicielstwo zastepcze
Rodzicielstwo to towarzyszenie młodym w różnych życiowych sytuacjach 
Themontaż.com

Historyjka przedstawiona w spocie zaczyna się od sytuacji znanej każdej rodzinie: najpierw nocne wstawanie do płaczącego syna, potem szkoła, pierwsze papierosy na podwórku, późne powroty do domu, konflikty, w końcu radość z indeksu dorosłego już syna. Tyle tylko, że ta opowieść dotyczy rodzicielstwa zastępczego, wyjątkowego daru, jaki dzieciom, które znajdują się w dramatycznej sytuacji życiowej, mogą ofiarować dorośli.

Dorastanie to niełatwa sprawa

Opracowaniem koncepcji i wyprodukowaniem spotu promującego zastępcze rodzicielstwo zajęło się trzech trójmiejskich twórców: Marcin Zdziuch, Michał Środek i Emil Neumann. Jak mówią, zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku otrzymali w szczególnym dla nich czasie: Marcin właśnie czekał na narodziny syna, Michał był ojcem od kilku miesięcy. Dla nich było to niezwykłe połączenie czasu, miejsca i ludzi. Na casting twórcy zaprosili chłopców w różnym wieku, którzy wcielili się w rolę głównego bohatera - syna (historia od malca po przyszłego studenta), którym opiekuje się m.in. zastępczy tata. Ojciec towarzyszy latorośli w różnych życiowych perypetiach przekonując się, że dorastanie to naprawdę ciężka sprawa…

Spot to kolejna odsłona kampanii MOPRu na rzecz pozyskiwania nowych rodzin zastępczych.

- Do współdziałania zachęcamy odpowiedzialnych, empatycznych ludzi, którzy chcą i mogą zapewnić dzieciom pozbawionym opieki biologicznych rodziców odpowiednie, rodzinne wsparcie - mówi Sylwia Ressel rzecznik MOPRu w Gdańsku. - Zaoferują im poczucie bezpieczeństwa oraz pomogą w najtrudniejszym, życiowym czasie. Szukamy m.in. kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych, chcących opiekować się dziećmi niepełnosprawnymi lub rodzeństwami. Również chętnych do założenia rodzinnego domu dziecka.

Wsparcie dla przyszłych rodziców 

Osobom, które się zdecydują na rodzicielstwo zastępcze MOPR gwarantuje pełne wsparcie finansowe (m.in. wynagrodzenie za pracę, pokrycie kosztów utrzymania podopiecznych, dofinansowanie do wypoczynku), rzeczowe, asystenckie, psychologiczne oraz prawne.

- Obecnie gdańskie maluchy wychowują się w 32 zawodowych rodzinach zastępczych, ponad 300 rodzinach zastępczych (te nie są zawodowe) oraz 16 rodzinnych domach dziecka - dodaje Sylwia Ressel. - Przebywa w nich łącznie ponad 600 dzieci. Gdańskie dzieci mieszkają również w 19 kameralnych placówkach opiekuńczo – wychowawczych, gdzie mają właściwe wsparcie.

MOPR zachęca też do zakładania rodzin zastępczych, które nie są zawodowe. Osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym powinny skontaktowac się z Wydziałem Pieczy Zastępczej MOPR przy ulicy Leczkowa 1 A w Gdańsku, tel. 58 347 82 77 lub 58 347 82 68. Informacje są dostępne także na stronie MOPR.

Produkcja spotu: Themontaż.com

Scenariusz i reżyseria: Michał Środek – splashmedia.pl

Zdjęcia: Marcin Zdziuch

Światło: Maciej Jagielski

Dźwięk: Emil Neumann

Scenografia: Aleksandra Ciapka

Make-up: Mariola Smolińska

Montaż: Emil Neumann, Michał Środek, Marcin Zdziuch

Color grading: Michał Środek

Obsada: ojciec – Marcin Miodek, mama – p. Mariola, w roli dorastającego syna – Oskar, Krystian, Marcel, Kacper, Damian oraz Remigiusz.

-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl