PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zobacz najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w kraju

Zobacz najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w kraju
W Zbrojowni Sztuki w Gdańsku można oglądać najlepsze prace dyplomowe absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski. Są wśród nich zarówno obrazy, jak i instalacje dźwiękowe, fotografie, prace video, a nawet performance. Wystawa potrwa do 27 sierpnia 2017 r. Wstęp wolny.

IX edycja Najlepszych Dyplomów ASP. Gdańsk, Zbrojownia Sztuki
IX edycja Najlepszych Dyplomów ASP. Gdańsk, Zbrojownia Sztuki
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku (ul. Targ Węglowy 6), to organizowana od ośmiu lat ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, w której biorą udział najlepsi, wybrani absolwenci ze wszystkich publicznych uczelni artystycznych z kierunków malarstwa, grafiki, rzeźby czy intermediów. O tym, które prace można zobaczyć na wystawie, decydują uczelnie według wewnętrznych kryteriów - wybierając po cztery wyróżniające się dyplomy.

Dzięki temu, że wydarzenie jest ogólnopolskie, stanowi niecodzienną okazję do przyjrzenia się różnorodnym postawom, tendencjom i poszukiwaniom artystycznym młodych twórców z całego kraju. Na tegoroczną wystawę trafiły dyplomy z ASP w Gdańsku i publicznych uczelni artystycznych w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W sumie prezentowane są 34 prace, przedstawiające różnorodne techniki - od klasycznych prac malarskich po instalacje interaktywne i dźwiękowe. Są również fotografie, video a także performance. Różnorodna jest także tematyka prac - inspiracją dla młodych ludzi są często ich historie rodzinne, własne doświadczenia, ale również kondycja świata współczesnego i ważne problemy społeczne.

Celem wydarzenia Najlepsze Dyplomy ASP jest wsparcie artystów w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki oraz prezentacja szerokiej publiczności najciekawszych indywidualności twórczych i współczesnych zjawisk w dziedzinie sztuki. Najlepsze prace zgłoszone przez uczelnie z całej Polski do udziału w wystawie w Gdańsku, oceniane są przez kilkunastoosobowe jury złożone z ludzi kultury i sztuki z Polski i z Europy, które ze zgłoszonych ponad 30. prac wybrało siedem nagrodzonych i cztery wyróżnione.

Uroczyste wręczenie nagród dla najznakomitszych absolwentów, autorów najlepszych prac, odbyło się w piątek 28 lipca 2017 r. podczas wernisażu wystawy. Przyznano: Nagrodę Rektorów, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodę Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Nagrodę Krytyków.

Ta ostatnia została wręczona po raz pierwszy w historii konkursu. Przyznali ją krytycy biorący udział w panelu dyskusyjnym towarzyszącym wystawie, zatytułowanym „Polityka wrażliwości młodych twórców”. Byli to: Bogusław Deptuła, Karolina Plinta, Piotr Sarzyński, Karolina Staszak oraz Iwo Zmyślony.

W wystawie i konkursie wzięły udział: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Jury w IX edycji konkursu Najlepsze Dyplomy ASP 2017 przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 • Nagroda Rektorów ASP (20 000 zł) - Dyplom „Dialog” (Cezary Adamowicz, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
 • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 000 zł) - Dyplom „CudaWianki” (Maria Gogola, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu).
 • Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8 000 zł) - Dyplom „Postmortem - obraz jako relikt osobowej świadomości” (Paweł Baśnik, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu).
 • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (8 000 zł) - praca nr 25 „no to do zo bo po co” Yui Akiyama Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
 • Ponadto Jury przyznało cztery wyróżnienia honorowe:
 • Dyplom „Figura celowości” (Teresa Otulak, Akademia Sztuki w Szczecinie).
 • Dyplom „W moich żyłach żywica” (Anna Świerkosz, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach).
 • Dyplom „Rozważania Powszednie” (Adrianna Misiek, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu).
 • Dyplom „Monolit” (Izabela Sitarska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).
 • Nagroda Gdańskiej Galerii Miejskiej (indywidualna wystawa w 2018 roku) - Dyplom „Figura celowości” (Teresa Otulak, Akademia Sztuki w Szczecinie).
 • Nagroda Krytyków (10 000 zł) - Dyplom „NOWAK / NOWACZKA / NOWACY”, (Yana Shostak, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie).


Nagrodzone prace można oglądać w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku codziennie do 27 sierpnia 2017 r., w godz. 11-20. Wstęp wolny. Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze