PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zobacz kolekcję Muzeum Gdańska na platformie Google Arts & Culture

Zobacz kolekcję Muzeum Gdańska na platformie Google Arts & Culture
Na ogólnodostępnej platformie Google Arts & Culture można zobaczyć wybór eksponatów ze zbiorów Muzeum Gdańska, a także internetową wystawę „Co daje Muzeum?”. Zgromadzone materiały opisane są zarówno w językach polskim i angielskim. To pierwsza wystawa MG, która z sali muzealnej trafiła do internetu.
Gdańskie slajdy rodziny Søndenaa - jak trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska dowiesz się, oglądając wystawę na Google Arts&Culture
Gdańskie slajdy rodziny Søndenaa - jak trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska dowiesz się, oglądając wystawę na Google Arts&Culture
Fot. Muzeum Gdańska/Google Arts&Culture

 

Są „naj…”, są „nie…” i „bez…”. Niekiedy najmniejsze i czasami niepozorne, ale zarazem… bezcenne. Na wirtualnej wystawie Muzeum Gdańska nie zobaczymy flagowych gdańskich eksponatów, np. obrazu Apoteoza Gdańska z 1608 roku, czy nowożytnych szachów bursztynowych z Muzeum Bursztynu, ale z pewnością ciekawe opowieści o nietuzinkowych gdańskich zbiorach.

- Wirtualna wystawa „Co daje muzeum?” to uniwersalna opowieść o roli muzeów i niezwykłych losach ich kolekcji. O tym, dzięki komu i w jakich okolicznościach przedmioty trafiły do muzealnych zbiorów. Pokazujemy tu 12 obrazów cyfrowych przedmiotów związanych z historią Gdańska - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

 

Wśród eksponatów wystawy „Co daje Muzeum?” znajdują się takie przedmioty jak bursztynowe Jajo Fabergé wykonane z okazji 1000-lecia Gdańska czy zdjęcie lotnicze ruin Głównego Miasta z 1947 r. przekazane do zbiorów Muzeum przez Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

- Wystawa jest cyfrową wersją ekspozycji prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta latem i jesienią ubiegłego roku z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska. Jest to pierwsza wystawa, która w ten sposób „przedłuża swoje życie”, po konieczności demontażu w przestrzeniach muzeum - mówi Andrzej Hoja, jeden z kuratorów wystawy.

Muzeum Gdańska pracuje już nad kolejnymi wirtualnymi ekspozycjami, które niebawem udostępnione zostaną na platformie Google Arts & Culture.

Wystawę można zobaczyć pod bezpośrednim LINKIEM. W marcu br. na platformie zostanie dodana wystawa poświęcona historii powojennego Gdańska.

 

 

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2 tys. instytucji kultury z ponad 80 krajów. Ponad 6 milionów artefaktów i tysiące eksponatów online zachęca do poznania kultury w całej jej różnorodności. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. Dzięki temu internauci mają możliwość w nowatorski sposób odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata. Rozpiętość prezentowanych na platformie zbiorów sięga od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela.

Kolekcje można oglądać na stronie internetowej i dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na iOS i Androidzie.

 

oprac. IB

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze