• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz Gdańsk z innej perspektywy. Zajrzyj do punktów widokowych

Zobacz Gdańsk z innej perspektywy. Zajrzyj do punktów widokowych

Słoneczna aura sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu, a my zachęcamy do spacerów do gdańskich punktów widokowych. W naszym mieście realizowany jest projekt "Spojrzenie na Gdańsk", którego celem jest przywracanie przestrzeni publicznej zapomnianych miejsc, umożliwiających odkrywanie ponad 1000-letniego miasta i jego okolic z niecodziennej perspektywy.
15.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czym jest projekt "Spojrzenie na Gdańsk"?

Projekt zainaugurowano 14 października 2016 r. - otwarciem osi widokowej w kierunku morza z terenu zabytkowego parku Dworu I, przy ulicy Polanki 125. Pomysłodawcą projektu jest Paweł Burkiewicz, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni, który wytypował ponad 30 miejsc widokowych na terenie miasta i okolic. 17 z nich zostało już otwartych. Trwają przygotowania do kolejnych dwóch. Odkrywane na nowo przestrzenie publiczne, o szczególnych walorach krajobrazowych, są stopniowo porządkowane i wyposażane w elementy małej architektury.

Skąd oglądać Gdańsk?

Widok I znajduje się przy Dworze I, zwanym „Montbrillant” lub „Białą Górką”, mieszczącym się w Oliwie przy ul. Polanki 125. Widać stąd Zatokę Gdańska, fragmenty zabudowy Starej Oliwy, Przymorza oraz Zaspy.

 

Tak przedstawia się widok I
Tak przedstawia się widok I
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok II znajduje się we Wrzeszczu, na wzgórzu wznoszącym się łagodnie nad ul. Podleśną. Do punktu widokowego dojść można od strony ul Podleśnej, następnie oznakowaną alejką leśną, zaczynającą się obok kortów tenisowych. Do punktu można również dotrzeć od strony parku przy ul. Jaśkowa Dolina lub cmentarza Srebrzysko. Widać stąd Wrzeszcz, biurowce, wieże kościołów, centra handlowe, Zaspę, Nowy Port, Pomnik Obrońców Westerplatte i Zatokę Gdańską.

 

Tak prezentuje się widok II
Tak prezentuje się widok II
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok III otwarty został we Wrzeszczu na wzniesieniu nad ul. Jaśkowa Dolina. Dojście do punktu widokowego możliwe jest od ul. Jaśkowa Dolina (od strony dawnej Łąki Festynowej, obecnie parkingu) wspinając się alejką leśną na wzgórze widokowe. Z punktu widać: wille na ul. Jaśkowa Dolina, stary Wrzeszcz, centrum handlowe Manhattan, wieżowiec Olimp, wieże kościołów, zabudowę ul. Legionów, Zaspę i Zatokę Gdańską.

 

Oto widok III
Oto widok III
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Kolejny znajduje się na Aniołkach, na wzgórzu, do którego dojście znajduje się od strony ul. Wroniej. Nazwano go Widokiem IV. Widać stąd zabudowę ul. Wroniej, stocznię, baseny i tereny portowe, a nawet stadion w Letnicy.

 

To industrialny widok IV
To industrialny widok IV
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Piąte miejsce widokowe znajduje się na szczycie Królewskiego Wzgórza we Wrzeszczu, obecnie znanego pod nazwami: Ślimak, Sobótka lub Góra Jana. Dojście do punktu widokowego możliwe jest od strony ul. Traugutta, a także od ul. Jaśkowa Dolina po przeciwnej stronie wejścia do Teatru Leśnego. Z punktu rozpościera się widok na Wrzeszcz, kampus Politechniki Gdańskiej, a także na Zielony Trójkąt, Nowy Port, latarnię morską i Zatokę Gdańską.

 

Tak prezentuje się widok V
Tak prezentuje się widok V
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok VI znajdziemy w Oliwie, na wzniesieniu pomiędzy ulicami Spacerową i Tatrzańską, nazywanym Górą Kościuszki. Dojście do punktu widokowego możliwe jest od strony ul. Spacerowej i prowadzi tą samą drogą co na wzgórze Pachołek. Na punkt prowadzi również malownicza alejka leśna od strony ul. Tatrzańskiej. Widać stąd szeroką panoramę od Zaspy, Przymorza, Oliwę po Sopot oraz Zatokę Gdańską

 

Oto widok VI
Oto widok VI
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok VII znajdziecie w Oliwie, w okolicach wzgórza Pachołek, które wznosi się nad ulicami Spacerową i Opacką. Z punktu widokowego można dostrzec ulicę Stary Rynek Oliwski, kościół cystersów, staw młyński, a także nowoczesną zabudowę Oliwy – budynki kompleksu Alchemia przy al. Grunwaldzkiej. W dalszej perspektywie widoczne są wzgórza Wrzeszcza oraz Stocznia Gdańska.

 

Widok VII zachwyci niejedną osobę
Widok VII zachwyci niejedną osobę
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

W Oliwie można znaleźć jeszcze jeden, fantastyczny punkt widokowy - Widok VIII. Tutaj zobaczyć można m.in. Katedrę Oliwską na tle Zatoki Gdańskiej, a także fragmenty zabudowy Oliwy, Przymorza i Żabianki. Zlokalizowany jest nad Doliną Szwabego. Dojść można tutaj, idąc wzdłuż Potoku Oliwskiego do Doliny Szwabego, następnie za hotelem Dwór Oliwski skręcić w kierunku działek ogrodniczych. Przy wejściu do lasu naprzeciwko działek, należy kierować się w lewo alejką leśną, a na pierwszym rozstaju dróg skręcić w prawo, na szczyt wzgórza.

 

Widok VIII zapiera dech w piersiach
Widok VIII zapiera dech w piersiach
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok IX znajduje się na Wzgórzu Luizy. To wzniesienie znajdujące się w Łostowicach, w pobliżu zbiegu ulic Niepołomickiej oraz Kampinoskiej. Punkt widokowy daje perspektywę na okoliczne wzgórza oraz zabudowania miejskie w kierunku Obwodnicy Trójmiasta.

 

Oto widok IX
Oto widok IX
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok X rozpościera się z kolei z Biskupiej Górki. Zobaczyć można tu Górę Gradową, tereny stoczni i zabudowę ul. Kartuskiej. Do tego punktu dotrzeć można od ul. Pohulanka i Kolonii Studentów. Znajduje się na tzw. Bastionie Cafarellego.

 

To X punkt widokowy
To X punkt widokowy
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok XI znajdziemy we Wrzeszczu, na Górze Jana, na wzgórzu nad dawną siedzibą TVP przy ul. Sobótki. Dojście tutaj można znaleźć od Jaśkowej Doliny, a także od ul. Sobótki. Widać stąd stary i nowy Wrzeszcz, Zaspę oraz Zatokę Gdańską.

 

Oto widok XI
Oto widok XI
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok XII umiejscowiony jest na jednym z morenowych wzgórz Oruni, wznoszącym się nad ul. Nowiny. Dojście do punktu widokowego prowadzi oznakowaną ścieżką od strony ul. Nowiny oraz z terenu Parku Oruńskiego. Rozpościera się stąd widok na Główne Miasto, a także na tereny portowe. Widać również most wantowy, instalacje rafineryjne, płaszczyznę Żuław aż po Tczew oraz wzgórza kaszubskie w okolicach Gdańska.

 

Widok XII wygląda tak
Widok XII wygląda tak
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok XIII także znajduje się we Wrzeszczu, na dawnej Górze Szubienicznej, nazywanej też Górą Wodociągową. Dojść do tego miejsca można oznakowanymi ścieżkami Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od strony u. Sobieskiego oraz od strony ul. Traugutta, za cerkwią. Widać stąd Dolinę Królewską, Wrzeszcz, Zaspę, Przymorze, a nawet klif w Gdyni Orłowie. 

 

Tak prezentuje się widok XIII
Tak prezentuje się widok XIII
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Widok XIV podziwiać można w Brzeźnie - z drewnianej altany znajdującej się w nadmorskim parku Haffnera, nieopodal wejścia do portu. Widać stąd Zatokę Gdańską (plus statki na redzie portowej) oraz latarnię morską w Nowym Porcie.

 

To widok XIV
To widok XIV
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Widok XV znajduje się na wzniesieniu przy ul. Arciszewskiego, nieopodal wzgórza Ślimak, wznoszącego się na granicy Strzyży i Brętowa. Dojście tu możliwe jest od strony ul. Słowackiego, jak również ul. Kolberga. Z punktów  widokowych wzgórza  widać zabudowę Wrzeszcza i Oliwy, a w dalszej perspektywie Przymorza. Widoczne są również dolina Srebrzyska i wzgórza przy Jaśkowej Dolinie. Przy dobrej pogodzie widać także Zatokę Gdańską.

 

Oto widok XV
Oto widok XV
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

XVI punkt widokowy umiejscowiony jest na szczycie Winnej Góry wznoszącej się na północ od ul. Zakopiańskiej na Siedlcach. Aby dotrzeć do punktu widokowego należy udać się na ul. Józefa Wieniawskiego. Przejście znajduje się wzdłuż granicy ogródków działkowych, przy garażach na wzgórzu. Na górę wspiąć się można wzdłuż prawej ściany działkowej świetlicy. Z punktu widokowego rozpościera się widok na panoramę Siedlec od strony Nowych Ogrodów. Na drugim planie widoczne są m.in. dachy i wieży kościołów Starego i Głównego Miasta, szczyt baszty Jacek, Ratusz Głównego Miasta oraz Wieżę Więzienną i Katownię. W oddali dostrzec można koło widokowe na Ołowiance, mosty na Przeróbce, zbiorniki paliwa na Krakowcu i instalacje rafineryjne na Rudnikach.

 

Tak przedstawia się widok XVI
Tak przedstawia się widok XVI
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Widok XVII znajduje się na wzniesieniu w pobliżu cmentarza Sanktuarium Św. Wojciecha i ul. Kątowej. Dotrzeć do niego można kierując się ścieżką wzdłuż Drogi Krzyżowej przy cmentarzu. Punkt widokowy oferuje szeroką panoramę z jednej strony na Stare Miasto, a z drugiej również na obszary przemysłowe, jak rafineria i fermy wiatrowe. Widoczne są stamtąd również tereny Żuław.

 

Tak prezentuje się widok XVII
Tak prezentuje się widok XVII
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Widok XVIII na Pogańskiej Górze oficjalnie otwarty zostanie latem 2021 roku. Widok z Pogańskiej Góry oferuje szeroką perspektywę na dwie dzielnice Gdańska: Suchanino oraz Piecki-Migowo.

 

Zachęcamy do spacerów! TUTAJ znajdziecie szczegółowe mapki z zaznaczonymi punktami widokowymi w Gdańsku.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę