Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska: zobacz, co pilot nagrał z paralotni nad plażą (myślał, że to zanieczyszczenia)

Rzadko widoczne zjawisko mieszania się słonych wód morskich ze słodką wodą rzeczną nagrał pilot paralotni u brzegów Wyspy Sobieszewskiej, blisko ujścia Wisły. - To był jeden z rutynowych patroli nad plażami, jakie organizujemy w sezonie letnim dla celów dokumentacyjnych - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Pilot zobaczył na powierzchni wody długą białą smugę. Pomyślał, że to jakieś zanieczyszczenie w Bałtyku. My też nie mieliśmy pojęcia co to jest.

Wyspa Sobieszewska: zobacz, co pilot nagrał z paralotni nad plażą (myślał, że to zanieczyszczenia)
A
A
data publikacji: 24 sierpnia 2017 r.

Kadr z filmu nagranego kamerą przez pilota paralotni, który patrolował plażę w Sobieszewie
Kadr z filmu nagranego kamerą przez pilota paralotni, który patrolował plażę w Sobieszewie
Gdański Ośrodek Sportu

Okazało się, że to zupełnie natura;ne zjawisko, które nie ma nic wspólnego z zanieczyszceniami. Taki efekt powstaje na styku wody morskiej i rzecznej - i to pod warunkiem, że jednoczesnie zaistnieje kilka parametrów. Efekt jest niesamowity, bowiem wzdłuż białej smugi widać różnicę między przejrzystą wodą morską i bardziej mętną, rzeczną.

- Z tego co słyszymy od specjalistów, jest to dosyć rzadkie zjawisko - dodaje Grzegorz Pawelec z GOS. - Kwestia jednoczesnego zaistnienia takich parametrów, jak temperatura, kierunek wiatrów i kierunek prądów wody. 

O wyjaśnienie zjawiska poproszony został przez Wirtualną Polskę profesor Adam Krężel z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego:

- To, że się ze sobą mieszają wody słodkie i słone, to sprawa oczywista. Charakterystyczne w tym zjawisku jest to, że czasami widoczna jest ta różnica. Słodkie wody rzeczne mają dużo więcej zawiesiny, ich kolor wydaje się szary w porównaniu z wodami morskimi, nawet naszymi bałtyckimi - tłumaczy prof. Krężel. - Wody słodkie i słone mają różną gęstość. Słodkie są lżejsze, zwłaszcza przy tych temperaturach, jakie mamy teraz i zanim się to wymiesza, musi upłynąć pewien czas.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl