• Start
  • Wiadomości
  • Znany repertuar w nowych aranżacjach i z domowych pieleszy - Opera Bałtycka znów gra

Znany repertuar w nowych aranżacjach i z domowych pieleszy - Opera Bałtycka znów gra

Cykl “Bałtycka wiosną” otwiera nowy rozdział funkcjonowania Opery Bałtyckiej w dobie kwarantanny. Niedługie, 15 do 20 minutowe koncerty udostępniane będą we wszystkie niedziele maja na stronie i profilu FB instytucji o godz. 17. Wysłuchamy fragmentów dzieł z repertuaru gdańskiego teatru, w wykonaniu muzyków opery oraz współpracujących solistów.
01.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na taki widok, Maestro José Maria Florêncio i orkiestra - musimy jeszcze poczekać
Na taki widok, Maestro José Maria Florêncio i orkiestra razem - musimy jeszcze poczekać
fot. Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl

 

Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy na zwiedzanie instytucji i oglądanie spektakli online

 

Od czasu ogłoszenia rządowych obostrzeń, Opera Bałtycka działa, ale tak jak większość instytucji kultury - online. Jej pracownicy oprowadzali nas już wirtualne po gmachu, obejrzeliśmy reportaż z pracy nad baletową premierą “Snu nocy letniej”, a Jerzy Snakowski w cyklu „Opera Bistro” zaznajamiał potencjalnych widzów z teatralnym savoir vivre. 

Teraz nadszedł czas na to, co publiczność lubi i na co czeka najbardziej: na koncertowanie. Okazuje się, że nasza tęsknota jest odwzajemniona. 

- Opera tęskni za publicznością - przyznaje Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej. - Ideą teatru jest przecież spotkanie z widzem, wspólne przeżywanie dzieła. To reakcje widzów motywują, napędzają do działania, do nieustannego artystycznego rozwoju. Wiemy, że koncerty online nie zastąpią realnego przyjścia do Opery, ale mogą odrobinę zminimalizować tę tęsknotę. 

Ale muzyków Opery Bałtyckiej możemy już posłuchać niebawem - w każdą niedzielę maja o godz. 17. Nagrali koncerty z własnych domów
Ale muzyków Opery Bałtyckiej możemy już posłuchać niebawem - w każdą niedzielę maja, o godz. 17. Poszczególne partie artyści nagrywali we własnych domach
fot. Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl



W Międzynarodowy Dzień Tańca, o budowaniu postaci na scenie mówi Sayaka Haruna z Opery Bałtyckiej

Muzyka popłynie w wirtualny eter w kolejne niedziele maja o godzinie 17, a więc w terminie, który dobrze znają bywalcy. Spotkania odbędą się za pośrednictwem operowego Facebooka i Youtube’a, a na repertuar składać się będą przede wszystkim fragmenty muzyczne znane widzom ze spektakli wystawianych na deskach Opery Bałtyckiej. 

Usłyszymy i zobaczymy fragmenty z “Thaïs”, “Kandyda”, “Hrabiny” czy “Snu nocy letniej”.

“Thaïs” w Operze Bałtyckiej. "To opowieść o miłości, która zapewnia nieprzemijalność"



Różnica jednak będzie jednak znaczna - większość dzieł, z oczywistych względów, będzie nagrana w zupełnie nowych aranżacjach i - co niezwykłe - w warunkach domowych. 

Wystąpią przed nami artyści chóru, baletu i orkiestry Opery Bałtyckiej. Wyjątkowymi wydarzeniami będą nagrania przygotowane przez wybitnych solistów współpracujących z Operą, m.in. Katarzynę Nowosad, Wandę Franek czy Marcina Bronikowskiego.

- Koncerty będą drobne, zaledwie 15-20-minutowe - tłumaczy Anna Niwińska. - W zamyśle mają być bowiem preludium do spotkania z widzem, tego właściwego spotkania, w operze, które nastąpi - mamy taką nadzieję - jak najszybciej.

Koncerty są darmowe. Pierwszy odbędzie się 3 maja, ale szczegóły repertuaru poznamy najszybciej w sobotę, 2 maja.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór