• Start
  • Wiadomości
  • Znany prawicowy publicysta na łamach gazety Rzeczpospolita: “Czy potrzebujemy wojny o Westerplatte?”

Znany prawicowy publicysta na łamach gazety Rzeczpospolita: “Czy potrzebujemy wojny o Westerplatte?”

Paweł Kowal, były eurodeputowany z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, polityk konserwatywny, politolog, publicysta i komentator opublikował w Rzeczpospolitej felieton na temat starań PiS, by przejąć kontrolę nad Westerplatte, poprzez odebranie na rzecz skarbu państwa terenów należących do Miasta Gdańsk. “Takie kwestie jak zagospodarowanie i zachowanie Westerplatte powinny zostać w rękach samorządu” - uważa autor.
16.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Kowal
Paweł Kowal
www.gdansk.pl

 

Obszerny fragment felietonu Pawła Kowala: “Są w państwie miejsca nadzwyczajne, mające od lat swoich opiekunów, którzy ich >>pilnują<< dla całego narodu. Jest związana z nimi pewna tradycja i nie powinny być traktowane jako polityczny łup. Planowane zabranie Westerplatte samorządowi jakiś inny rząd może powtórzyć. A jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że zakonnicy źle się opiekują jakimś zabytkiem o istotnym znaczeniu dla narodu, i zechce go znacjonalizować?

Takie kwestie jak zagospodarowanie i zachowanie Westerplatte powinny zostać w rękach samorządu, szczególnie że więź Westerplatte i jego historii z Gdańskiem to nie tylko techniczna sprawa, ale i kwestia zasadniczego znaczenia półwyspu dla miasta i jego ducha. W normalnym państwie, jeśli władza nie może się dogadać z samorządem, to powtarza negocjacje - i tak do upadłego. Nikt mi nie powie, że nie da się umówić z nową prezydent Aleksandrą Dulkiewicz. Siła państwa polega na tym, że ma zdolność dojścia do kompromisu z samorządem, a nie na tym, że robi zajazdy na wszystkich, którzy nie popierają aktualnej władzy”.

 

CAŁY FELIETON PAWŁA KOWALA W RZECZPOSPOLITEJ - czytaj TUTAJ

CZYTAJ TEŻ: Lex Westerplatte. Samorządowcy i kombatanci apelują do PiS o dialog i wycofanie projektu specustawy o budowie muzeum

ZOBACZ: Czy Westerplatte będzie dzielić Polaków (wywiad z prof. Waldemarem Ossowskim, dyrektorem Muzeum Gdańska)

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór