PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Znamy zwycięzców konkursu Gdańsk Press Photo 2017. Zobacz te zdjęcia
Znamy zwycięzców konkursu Gdańsk Press Photo 2017. Zobacz te zdjęcia
Rozstrzygnięto XXI edycję Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza. Wziąć w nim udział mogli fotograficy - zarówno zawodowcy jaki i amatorzy - mieszkający na terenie województw pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Główna nagroda pojechała do Szczecina, ale i trójmiejscy fotoreporterzy zdobyli laury.

Świnoujście. Ratowanie bielika - fotoreportaż, Grand Prix
Świnoujście. Ratowanie bielika - fotoreportaż, Grand Prix
Marcin Bielecki GPP/KFP


- To miał być mój dzień wolny, a wyszło, jak wyszło. O wszystkim decydował przypadek - mówi Marcin Bielecki, zdobywca Grand Prix 2017. – Z okazji imienin żony wybraliśmy się wspólnie nad morze do Międzyzdrojów. Leżąc sobie na plaży, odebrałem telefon, że Krzysiek Chomicz będzie ratować bielika uwięzionego w bagnach w okolicach wyspy Karsibór. To był już wieczór, ze Szczecina pewnie bym tam nie dojechał. Akcja była wyjątkowo trudna. Strażacy próbowali pomóc zwierzęciu, ale ze względu na duże niebezpieczeństwo musieli zrezygnować. Krzysiek ryzykował życiem, czołgając się przez bagno dobrą godzinę. Na drugi dzień towarzyszyłem ratownikom w klinice weterynaryjnej. Potem chyba około tygodnia trwało czyszczenie skrzydeł. To była walka z czasem, ponieważ młody bielik łatwo przyzwyczaja się do niewoli. Chodziło o to, żeby jak najszybciej wrócił do środowiska naturalnego. Ratownicy wypuścili go mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie został znaleziony. Trzykrotnie podejmował próbę lotu. Wyraźnie był zmęczony. W końcu szczęśliwie odleciał – wspomina Marcin Bielecki.

Świnoujście. Ratowanie bielika - fotoreportaż, Grand Prix
Świnoujście. Ratowanie bielika - fotoreportaż, Grand Prix
Marcin Bielecki GPP/KFP


Blisko 1250 zdjęć napłynęło na XXI Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza. Już dawno jurorzy nie mieli tak dużo pracy. Obrady trwały pond pięć godzin. Grand Prix zdobył Marcin Bielecki, fotoreporter szczecińskiego oddziału PAP, autor fotoreportażu opowiadającego o akcji ratowania młodego bielika, który w lipcu ubiegłego roku wpadł do błotnistej mazi w okolicach rezerwatu Karsiborskie Paprocie (powiat Świnoujście), około 100 metrów od stałego lądu. Drapieżnik nie miałby żadnych szans, gdyby z pomocą nie ruszył mu Krzysztof Chomicz... fotograf i miłośnik ptaków. Bielik dostał drugie życie, zwycięzca konkursu - dwie nagrody, oprócz Grand Prix także laur w kategorii „życie i świat wokół nas”.

Czarny Protest - fotoreportaż, nagroda w kategorii wydarzenie
Czarny Protest - fotoreportaż, nagroda w kategorii wydarzenie
Krzysztof Mystkowski GPP/KFP


– W tym roku było wyjątkowo dużo fotoreportaży, i to na dobrym poziomie, jednak przy wyborze tego najlepszego nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Wszyscy jurorzy byli zgodni co do tego, że „bielik” jest poza wszelką konkurencją. Zestaw pięciu zdjęć, z których żadne nie znalazło się w tej opowieści przypadkowo, świadczy o dużej dojrzałości warsztatowej i wrażliwości autora. Wszystko zostało tutaj przemyślane od początku do końca i pokazane zgodnie z zasadami sztuki fotoreportażu. Naprawdę nie było się do czego przyczepić. Poza tym ten dokument ma znakomity klimat. Niesamowita historia, świetnie opowiedziana – mówi Wojciech Druszcz, przewodniczący jury.

Maszer - fotoreportaż, nagroda w kategorii fotografia spoza regionu
Maszer - fotoreportaż, nagroda w kategorii fotografia spoza regionu
Rafał Wojcza GPP/KFP


Jurorzy obradujący w składzie: Tomasz Nowak – fotoedytor dziennika „Rzeczpospolita”, Aleksander Kęplicz – fotoreporter Associated Press i Wojciech Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, ZAiKS) ocenili 1246 prac nadesłanych przez 72 autorów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. W konkursie mogli brać udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. – Otrzymaliśmy prawie dwa razy więcej zdjęć niż w ubiegłym roku, a co dziwniejsze, mimo tak dużej liczby prac, poziom był dość wysoki. Nie widziałem tu fotografii, która ewidentnie odstawałaby od stawki. Zazwyczaj w konkursach takie też się pojawiają. Tradycyjnie bardzo dobrze obsadzona była kategoria „fotografia spoza regionu”. Mieliśmy kłopot, bo na wyróżnienie zasługiwały trzy reportaże o podobnej treści – dwa z Iraku i jeden z Somalii. Z jednego musieliśmy zrezygnować, mimo że był bardzo dobrze sfotografowany. Wyżej od tych trzech zestawów oceniliśmy jednak „Maszera” autorstwa Rafała Wojczala – fenomenalnie wymyśloną opowieść o przewodniku i psim zaprzęgu. To jest taka fotografia minimalistyczna. Na pierwszy rzut oka niewiele się tu dzieje, ale nie sposób nie zachwycić się kompozycjami. Nagrodę przyznaliśmy za artyzm i oryginalność podejścia do tematu – mówi Wojciech Druszcz.

Koncert Watain - nagroda w kategorii kultura
Koncert Watain - nagroda w kategorii kultura
Karol Makurat GPP/KFP

Wyniki XXI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza:

  • Grand Prix: Marcin Bielecki, „Świnoujście. Ratowanie bielika” - fotoreportaż
  • kategoria „wydarzenie”: nagroda - Krzysztof Mystkowski, „Czarny Protest” - fotoreportaż
  • kategoria „kultura”: nagroda - Karol Makurat, „Koncert Watain”, wyróżnienie - Renata Dąbrowska, „Open'er Festival 2016”
  • kategoria „ludzie”: nagroda - Piotr Manasterski, „Vilde - norweska emigrantka”
  • kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda - Marcin Bielecki, „Świnoujście. Ratowanie bielika” - fotoreportaż, wyróżnienie - Benjamin Jackman, „Contemplation”
  • kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda - Rafał Wojczal, „Maszer” - fotoreportaż, wyróżnienia – Maciej Moskwa, „Somalia na krawędzi katastrofy” - fotoreportaż, Maciej Moskwa, „Chrześcijanie w Iraku”
  • kategoria „sport”: nagroda - Mirosław Pieślak, „Ironman” - fotoreportaż

Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkadziesiąt innych zdjęć, których autorami są: Marcin Bielecki, Łukasz Dejnarowicz, Daniel Frymark, Grzegorz Mehring, Maciej Moskwa, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Jan Rusek i Adam Warżawa.

Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni. 27.06.2017


Oprac. JP na podstawie KFP