PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Znamy zdanie gdańskich rodziców w sprawie szczepień przeciw HPV

Znamy zdanie gdańskich rodziców w sprawie szczepień przeciw HPV
Miasto chce wiedzieć co sądzą rodzice i opiekunowie dzieci o szczepieniach przeciw wirusowi HPV. W tym celu w kwietniu zorganizowana została debata społeczna. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie anonimowej ankiety wśród rodziców. Jej wyniki pokazały, że rodzice chcą otrzymać więcej informacji na temat samych szczepionek, ich skuteczności oraz efektywności.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od maja do końca czerwca prowadzona była anonimowa ankieta wśród rodziców dzieci z roczników 2007-2013. Badanie dotyczyło zapotrzebowania na dobrowolne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Ankietę dystrybuowano w szkołach podstawowych oraz udostępniono na stronie www.gdansk.pl. Do szkół trafiło ponad 7 860 ankiet, co było zgodnie z liczebnością badanych roczników. Zdecydowało się ją wypełnić 18% rodziców. Analizie poddano więc 1440 ankiet. Z formy elektronicznej zdecydowało się skorzystać ponad 50 osób.
 

Rodzice chcą wiedzieć więcej o skutkach szczepionek przeciw HPV

Według deklaracji rodziców zawartej w ankietach, 86 % respondentów jest zwolennikiem szczepienia dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień, jednak 89 % ankietowanych mieszkańców Gdańska nie szczepiło do tej pory swoich córek przeciw HPV.

Połowa, czyli 50% respondentów nie skorzysta ze szczepienia, ponieważ potrzebuje więcej rzetelnej informacji, co do możliwych odczynów poszczepiennych, długości trwania odporności organizmu na wirus, wyboru optymalnej dla ich dziecka szczepionki, zakresu i skuteczności ochrony przed nowotworem szyjki macicy oraz niezbędnej dalszej profilaktyki w tym zakresie. W tej liczbie 10 % rodziców nie zamierza szczepić dzieci wcale, bez względu na możliwość jej zewnętrznego finansowania.

Z kolei 50% rodziców zadeklarowało, iż zdecyduje się zaszczepić swoją córkę przeciw wirusowi HPV, w przypadku gdy Miasto lub NFZ pokryje koszty szczepienia.

Odnośnie odczynów poszczepiennych (NOP), tylko 29% ankietowanych nie wyraża obaw w tym zakresie. 18% rodziców odczuwa różne obawy związane ze szczepieniami, wymieniając konkretne przypadki lub cytując piśmiennictwo. Natomiast 53% respondentów potrzebuje więcej informacji co do możliwości i zakresu występowania odczynu poszczepiennego, wskazując na brak dostępności rzetelnej informacji.

Najwięcej trudności (73 %) sprawiło respondentom wskazanie - z dwóch podanych i opisanych we wstępie do ankiety - dostępnych na rynku szczepionek, którymi chcieliby zaszczepić swoje córki: 24% rodziców wybrałoby czterowalentną Silgard, a 3 % dwuwalentną Cervaix.


Więcej informacji na temat szczepionek

Biorąc pod uwagę wyniki ankiety, wnioski z publicznej debaty i opinię Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska, Miasto planuje przygotowanie pełnej i rzetelnej kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do rodziców i opiekunów dzieci w wieku 10 – 13 lat.

- Ważne jest dla nas zdanie rodziców i opiekunów młodych gdańszczan. Słuchamy głosów specjalistów oraz radnych Miasta Gdańska, którzy widzą potrzebę opracowania rzetelnej akcji informacyjnej dotyczącej szczepionek przeciwko wirusowi HPV. Dlatego planujemy przygotować kampanię informacyjno- edukacyjną dotyczącą tych szczepionek. Tak, by dostarczyć rodzicom młodych gdańszczan fachowej wiedzy, na podstawie, której będą w stanie podjąć odpowiedzialną decyzję dotyczącą ich dzieci - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Nie zapominajmy jak ważna w walce z rakiem szyjki macicy jest także profilaktyka. Na ten fakt także chcemy zwrócić uwagę gdańszczan.


Przypomnijmy, że infekcja HPV powoduje zachorowania na raka szyjki macicy. Jest to istotny problem zdrowotny. Obecnie szczepienia przeciw HPV nie są finansowane ze środków publicznych. Jednak znajdują się na liście szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. Optymalny wiek zaszczepienia określa się na 11-13 lat dla obu płci (wg. NHMRC, ACIP, CCFA) – tj. przed podjęciem inicjacji seksualnej.Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze