• Start
  • Wiadomości
  • Znaczenie drzew w dużych miastach - zabierz głos w badaniu, wypełnij ankietę

Znaczenie drzew w dużych miastach - zabierz głos w badaniu, wypełnij ankietę

W ramach projektu badawczego iTre-es prowadzonego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, naukowcy zbadać chcą m.in. jak mieszkańcy Gdańska i Poznania postrzegają korzyści dostarczane przez drzewa w dużych miastach. Nietypowa ankieta badawcza dostępna jest do końca lipca.
26.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szpaler drzew w Parku przy ul. Bema w Gdańsku
Szpaler drzew w Parku przy ul. Bema w Gdańsku
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

Drzewa w mieście dostarczają mieszkańcom wiele korzyści, m.in. chronią przed słońcem, obniżają temperaturę powietrza, są także miejscem rekreacji. Jednak mimo to nie są przez ludzi doceniane, a korzyści jakie oferują często są traktowane jako oczywiste i darmowe. Między innymi z tego powodu maleje liczba drzew co ma istotny wpływ na obniżanie się komfortu mieszkania w miastach.

To opinia twórców projektu iTre-es prowadzonego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, którzy chcą zbadać jak mieszkańcy Gdańska i Poznania postrzegają korzyści dostarczane przez drzewa i jaki mają do nich stosunek. 

 

Ratują dzikie zwierzęta - ośrodek Ostoja potrzebuje wsparcia, by móc pomagać

 

- Poznań i Gdańsk są w obszarze naszych badań od dawna, dlatego dobrze znamy ich ekosystemy, poza tym część zespołu badawczego związana jest z Gdańskiem - tak dr Patrycja Przewoźna z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM tłumaczy wybór zaproszonych do badania miejskich społeczności. - Zarówno Poznań, jak i Gdańsk mocno się rozbudowują, oba są miastami akademickimi, co również było dla nas istotne.

W ramach badania, które wskazać ma najważniejsze zdaniem mieszkańców korzyści, które niesie za sobą obecność drzew i miejsca ich oddziaływania, uczestnicy wypełniają internetową „geoankietę”. Oprócz odpowiedzi na pytania, badani na mapie miasta wskazać mogą lokalizacje, w których znajdują się cenne drzewa bądź skwery w ich bliższym i dalszym otoczeniu, a także obszary na których potrzebne są nowe nasadzenia.

 

TUTAJ wypełnisz ankietę

Korzystając z opinii internautów, badacze opracują i zbiorą w publikacji zespół wytycznych dla władz lokalnych i ogólnopolskich, które poprawić mają sposób ochrony i gospodarowania zielenią w miastach.

- Naszym celem jest także uwrażliwienie mieszkańców na korzyści, które niosą za sobą drzewa. Problem terenów, na których brakuje zieleni jest szczególnie ważny w dużych miastach, najbardziej narażonych na skutki upałów i tworzenie się tzw. wysp ciepła - dodaje Patrycja Przewoźna. - Zazwyczaj doceniamy drzewa w przestrzeni publicznej, ale warto pamiętać, że także zieleń na terenach prywatnych, najbliższa ich mieszkańcom, jest ważna dla miasta. Tymczasem deweloperzy tworząc nowe osiedla często rezygnują z nasadzeń wysokich drzew liściastych, kierując się względami praktycznymi (konieczność sprzątania liści - red.). Rolą władz jest takie kształtowanie polityki przestrzennej - w samorządach dzieje się to za pomocą miejscowych planów zagospodarowania, by uwzględniała konieczność sadzenia drzew.

 

Na styku miasta i lasu - zobacz, jakie skarby przyrody czekają na odkrycie w Oliwie

 

Ankietę można wypełnić do końca lipca 2020 r. Badanie trwa ok. 10 minut. 

Więcej o projekcie przeczytać można TUTAJ.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku