Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zmiany we władzach Gdańska. Nowy zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej

Andrzej Bojanowski nie będzie już zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Jego miejsce zajmie Aleksandra Dulkiewicz, szefowa klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. Jakie jeszcze zmiany się szykują?

Zmiany we władzach Gdańska. Nowy zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej
A
A
data publikacji: 15 lutego 2017 r.

Aleksandra Dulkiewicz po ogłoszeniu nominacji na zastępcę prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej
Aleksandra Dulkiewicz po ogłoszeniu nominacji na zastępcę prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O zmianie wśród swoich zastępców prezydent Paweł Adamowicz poinformował podczas konferencji prasowej 15 lutego 2017 r.

Aleksandra Dulkiewicz pracuje obecnie w biurze zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Jest też szefową klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. Dulkiewicz skończy w tym roku 38 lat. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2000 r. współpracowała przy organizacji Gdańskiego Areopagu, brała udział w przygotowaniach Gdańska do Euro 2012. Pełniła również funkcję rzecznika prasowego Europejskiego Centrum Solidarności.

Podczas środowej konferencji opowiadała o priorytetach, jakie będą jej towarzyszyć na nowym stanowisku. 

- Wiem, że podejmuję się trudnego wyzwania, ale wiem też, że gdańszczanie i Gdańsk są tego warci. To, na czym chciałabym się skupić przez najbliższe dwa lata to przede wszystkim inwestycje blisko mieszkańców, inwestycje w dzielnicach, o których często rozmawiałam z ludźmi podczas mojej pracy w Radzie Miasta Gdańska – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - To będą także inwestycje w Gdańsku Południe. Niedługo rozpoczniemy budowę nowej trasy tarmwajowej i tzw. Nowej Bulońskiej, Nowej Jabłoniowej i Nowej Warszawskiej. To są te miejsca, które musimy wzmocnić w infrastrukturę. Planujemy też inwestycje społeczne: przedszkola, szkoły i domy pomocy społecznej.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła też, że ważne dla niej będzie wspieranie przedsiębiorczości. - Zarówno tej początkującej, wychodzącej z uczelni, ale też przedsiębiorczości, która zakwita w głowach seniorów. Dziś widzimy, jaki potencjał tkwi w tych ludziach i trzeba ich w tym wspierać, pokazywać meandry biznesu – mówiła Dulkiewicz.

Nowa wiceprezydent zamierza też mocno wspierać turystykę. - Gdańsk jest tym miastem, do którego turyści chcą przyjeżdżać. Wiem, że mieszkańcy nie zawsze są z tego zadowoleni, bo turyści bywają uciążliwi. Ale także dzięki nim wielu mieszkańców Gdańska ma pracę – zaznacza.

Największe wyzwanie, zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, to pozyskiwanie funduszy z budżetu centralnego i funduszy z Unii Europejskiej. - Jest to coraz trudniejsze. Widzimy, że obecny rząd nie jest nam szczególnie przychylny – stwierdziła.

Dulkiewicz obejmie stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska 20 marca br. Z kolei w połowie marca powinien być znany nowy szef klubu PO w Radzie Miasta.

Dlaczego prezydent Paweł Adamowicz postawił na Aleksandrę Dulkiewicz?

- Jest osobą, która zdobyła rozmaite, ważne doświadczenia społeczne, a także, będąc dobrym prawnikiem, miała dobrą praktykę w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego – podkreślał prezydent Gdańska. - Tutaj mówimy głównie o cechach charakteru, ponieważ można doczytać jedną czy drugą ustawę, można zdobyć dodatkowe wykształcenie, natomiast na tym stanowisku liczą się też pewne cechy osobowościowe. Aleksandra Dulkiewicz jest kobietą odważną, bardzo "pozbieraną" i planującą precyzyjnie swoje działania. Prowadziła wiele niełatwych społecznie, a nawet ryzykownych politycznie przedsięwzięć.

Andrzej Bojanowski odchodzi z drużyny zastępców Pawła Adamowicza
Andrzej Bojanowski odchodzi z drużyny zastępców Pawła Adamowicza
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W związku z objęciem nowego stanowiska, Dulkiewicz będzie musiała zrezygnować z mandatu radnej. Na jej miejsce w radzie miasta wejdzie najprawdopodobniej 29-letni Mateusz Skarbek. Wśród kandydatów na przewodniczącego klubu PO wymienia się radnego Piotra Borawskiego, który jest obecnie wiceprzewodniczącym klubu.

Andrzej Bojanowski (rocznik 1972) przez osiem lat piastował funkcję zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, po studiach przez siedem lat pracował w bankowości, później był wiceprezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, a w latach 2006 - 2008 skarbnikiem miasta Gdańska.

W trakcie konferencji nawiązał z kolei do swojej ulubionej dyscypliny sportu, którą zresztą trenował, piłki ręcznej. - Byłem na pozycji obrotowego. To ta osoba, która zawsze się rozpycha na boisku, bo musi zrobić miejsce dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. I tak starałem się też zawsze pracować dla Gdańska i myślę, że to się udawało – mówił w środę 15 lutego wiceprezydent Bojanowski. - Gdyby nie wiceprezydenci: Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk, to pewnie nie udałoby mi się zaobserwować innych rzeczy - tego, że inwestycje, to nie tylko wielka infrastruktura, że to także inne obszary miasta, i że tak naprawdę to nie tylko inwestycje się liczą, bo ludzie nie żyją tylko nimi. Dzięki temu mam większą empatię.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podkreślał z kolei zaangażowanie Andrzeja Bojanowskiego w przygotowywaniu inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej w latach 2007 – 2014, a także przygotowanie i organizację wydarzeń związanych z mistrzostwami w piłce nożnej Euro 2012 r.

- Są jednak obszary w Gdańsku, które wymagają też i przygotowań i wzmocnienia, dlatego będę rekomendował Andrzeja Bojanowskiego do pracy w Międzynarodowych Targach Gdańskich. Każdy z moich zastępców, przez te 19 lat, kiedy jestem prezydentem Gdańska, jeżeli sprawdził się i był lojalny, kontynuował swoją aktywność w różnych dziedzinach życia miasta – zaznaczał prezydent Adamowicz.

Piotr Borawski - prawdopodobnie to właśnie on zastąpi Aleksandrę Dulkiewicz na stanowisku szefa klubu PO w Radzie Miasta Gdańska
Piotr Borawski - prawdopodobnie to właśnie on zastąpi Aleksandrę Dulkiewicz na stanowisku szefa klubu PO w Radzie Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora