Zmiany na budowie palmiarni w Parku Oliwskim

Roboty związane z wykonaniem stalowej konstrukcji rotundy palmiarni w Parku Oliwskim są na ukończeniu. Trwający obecnie, ostatni etap prac konstrukcyjnych ,związanych z budową rotundy nowej palmiarni, to jej antykorozyjne zabezpieczenie. Do wykonania pozostało jeszcze oszklenie obiektu, ale tym zajmie się już nowy wykonawca. Dlaczego?
17.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa rotunda palmiarni w Parku Oliwskim - przed nią już tylko proces szklenia
Nowa rotunda palmiarni w Parku Oliwskim - przed nią już tylko proces szklenia
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Przypomnijmy: z uwagi na prototypowy i nietypowy kształt nowej palmiarni w Parku Oliwskim, projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem, z uwzględnieniem jego wzmożonej intensywności. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Opracowana więc została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.



Będzie nowy wykonawca szklenia 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w porozumieniu z wykonawcą robót, zdecydowała, że prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie, a umowa z obecnym wykonawcą zostanie rozwiązana.    

- W trakcie realizacji inwestycji zmianie uległ projekt rotundy, a co za tym idzie zmieniła się także zakładana w przetargu technologia wykonania oszklenia, dlatego też  przygotowujemy się do zakończenia współpracy z wykonawcą obecnie realizującym to zadanie - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję w parku. - Przygotowujemy już postępowanie przetargowe, które pozwoli nam wyłonić wykonawcę szklenia budynku rotundy. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a wyłoniona  w postępowaniu firma na oszklenie obiektu będzie miała osiem miesięcy.

 

 

Daktylowiec pod stałą opieką botanika

Prace w rotundzie rozpoczęto od przesadzenia roślin do parkowych szklarni. Następnie, w celu ochrony pozostałej roślinności - w tym 180-letniego daktylowca - wykonano specjalny tymczasowy tunel z folii. Podczas prowadzonych prac, nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków czuwał botanik.

Z uwagi na zmianę wykonawcy robót, w trakcie przerwy realizacyjnej oraz podczas  prowadzenia prac związanych ze szkleniem rotundy, nadzór botanika nad roślinnością znajdującą się w obiekcie będzie kontynuowany. 

 

Budowa rotundy jest I etapem prac realizowanych w kompleksie palmiarni Parku Oliwskiego. Właśnie zakończyły się prace II etapu -  związane z wykonaniem budynku socjalno – technicznego. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się również ogólnodostępne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni. Obecnie trwają procedury odbiorowe zadania, a udostępnienie budynku planowane jest w sierpniu.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie III etapu projektu, czyli przebudowa  Oranżerii. By móc jeszcze lepiej wyeksponować znajdujące się w niej rośliny, renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Dodatkowo w budynku pojawi się przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na salę konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, zamontowana zostanie winda. To właśnie z Oranżerii odwiedzający będą przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180-letnia palma. Przetarg na przebudowę Oranżerii ogłoszony zostanie po otwarciu ofert na oszklenie rotundy, a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku. 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej