PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zmiany na budowie palmiarni w Parku Oliwskim

Zmiany na budowie palmiarni w Parku Oliwskim
Roboty związane z wykonaniem stalowej konstrukcji rotundy palmiarni w Parku Oliwskim są na ukończeniu. Trwający obecnie, ostatni etap prac konstrukcyjnych ,związanych z budową rotundy nowej palmiarni, to jej antykorozyjne zabezpieczenie. Do wykonania pozostało jeszcze oszklenie obiektu, ale tym zajmie się już nowy wykonawca. Dlaczego?
Nowa rotunda palmiarni w Parku Oliwskim - przed nią już tylko proces szklenia
Nowa rotunda palmiarni w Parku Oliwskim - przed nią już tylko proces szklenia
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Przypomnijmy: z uwagi na prototypowy i nietypowy kształt nowej palmiarni w Parku Oliwskim, projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem, z uwzględnieniem jego wzmożonej intensywności. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Opracowana więc została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.Będzie nowy wykonawca szklenia 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w porozumieniu z wykonawcą robót, zdecydowała, że prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie, a umowa z obecnym wykonawcą zostanie rozwiązana.    

- W trakcie realizacji inwestycji zmianie uległ projekt rotundy, a co za tym idzie zmieniła się także zakładana w przetargu technologia wykonania oszklenia, dlatego też  przygotowujemy się do zakończenia współpracy z wykonawcą obecnie realizującym to zadanie - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję w parku. - Przygotowujemy już postępowanie przetargowe, które pozwoli nam wyłonić wykonawcę szklenia budynku rotundy. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a wyłoniona  w postępowaniu firma na oszklenie obiektu będzie miała osiem miesięcy.

 

 

Daktylowiec pod stałą opieką botanika

Prace w rotundzie rozpoczęto od przesadzenia roślin do parkowych szklarni. Następnie, w celu ochrony pozostałej roślinności - w tym 180-letniego daktylowca - wykonano specjalny tymczasowy tunel z folii. Podczas prowadzonych prac, nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków czuwał botanik.

Z uwagi na zmianę wykonawcy robót, w trakcie przerwy realizacyjnej oraz podczas  prowadzenia prac związanych ze szkleniem rotundy, nadzór botanika nad roślinnością znajdującą się w obiekcie będzie kontynuowany. 

 

Budowa rotundy jest I etapem prac realizowanych w kompleksie palmiarni Parku Oliwskiego. Właśnie zakończyły się prace II etapu -  związane z wykonaniem budynku socjalno – technicznego. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się również ogólnodostępne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni. Obecnie trwają procedury odbiorowe zadania, a udostępnienie budynku planowane jest w sierpniu.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie III etapu projektu, czyli przebudowa  Oranżerii. By móc jeszcze lepiej wyeksponować znajdujące się w niej rośliny, renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Dodatkowo w budynku pojawi się przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na salę konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, zamontowana zostanie winda. To właśnie z Oranżerii odwiedzający będą przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180-letnia palma. Przetarg na przebudowę Oranżerii ogłoszony zostanie po otwarciu ofert na oszklenie rotundy, a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku. 

 

Agnieszka ZakrzackaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Agnieszka Zakrzacka - najnowsze
Agnieszka ZakrzackaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Agnieszka Zakrzacka - najnowsze