Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ewelina Wolańska (1931-2017)

Znana gdańska adwokat, w ostatnim dziesięcioleciu dyrektor Biura Lecha Wałęsy. Zmarła w sobotę, 21 października - miesiąc przed 86. urodzinami. - W swoim pięknym i długim życiu starała się dawać swoim bliskim wiele wskazówek i podpowiedzi - mówi mec. Jerzy Glanc.

Ewelina Wolańska (1931-2017)
A
A
data publikacji: 29 października 2017 r.

Ewelina Wolańska
Ewelina Wolańska
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Ewelina Wolańska była jednym z bardziej znanych prawników na Wybrzeżu. Była przez wiele lat doradcą prawnym Lecha Wałęsy. Reprezentowała też byłego prezydenta w wielu sprawach w sądzie.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarła nasza Koleżanka adwokat Ewelina Wolańska” - takimi słowami pożegnali ją na swojej stronie pomorscy adwokaci.

Mec. Jerzy Glanc, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mówił m.in. na pogrzebie pani adwokat:

“Bardzo lubiła opowiadać, a jej długie życie dostarczało bardzo wielu interesujących tematów. Miałem szczęście być słuchaczem tych opowieści, najpierw jako Jej aplikant, a potem jako osoba, którą chyba darzyła dużym zaufaniem i pewną sympatią. [...] Pani Ewelina mówiła o ważnych dla siebie miejscach. Mówiła o Gdyni mieście swojego dzieciństwa, mówiła, ale z mniejszym entuzjazmem, o Warszawie, która jej się kojarzyła z wojną. Mówiła o swoich fascynacjach krakowskich związanych ze studiami. Ważne wreszcie były dla niej miejsca w Gdańsku: była to ulica Szeroka i jej mieszkanie. Ważna była kawiarnia w dawnych hotelu Monopol, w której lubił bywać jej ojciec. Później takim miejscem był dom na ulicy Kmiecej, który był prawdziwym gniazdem rodzinnym. Bardzo ważnym miejscem był dla niej Sąd przy ul. Nowe Ogrody oraz Zespół Adwokacki nr 10, w których to miejscach pracowała i realizowała się zawodowo. W ostatnim dwudziestoleciu jednak niezmiernie ważnym miejscem dla niej była Zielona Brama i znajdujące się tam do czasu przeniesienia do Centrum Solidarności Biuro Lecha Wałęsy, którego była Dyrektorem."


Czytaj więcej:

Zmarła znana gdańska adwokat Ewelina Wolańska-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl