Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zmarł Robert Pepliński - artysta ważny dla Gdańska

Nie żyje Robert Pepliński - współtwórca Pomnika Poległych Stoczniowców i cyklu płaskorzeźb w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Miał 74 lata.

Zmarł Robert Pepliński - artysta ważny dla Gdańska
A
A
data publikacji: 13 grudnia 2015 r.

Jerzy Pinkas

Jak poinformowała rodzina zmarłego, Robert Pepliński odszedł 9 grudnia br., w Tczewie. Jego pogrzeb odbył się w poniedziałek, 14 grudnia, na cmentarzu przyszpitalnym w Tczewie.

Ogólna koncepcja Pomnika Poległych Stoczniowców była autorskim pomysłem Bogdana Pietruszki. Realizacja projektu wymagała rozpisania konkursu na opracowanie koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznej monumentu. Taki konkurs ogłoszono we wrześniu 1980 r. Zgłosiły się trzy zespoły. Wygrał tzw. zespół „C”, w skład którego prócz Bogdana Pietruszki wchodzili: Robert Pepliński i jego żona Elżbieta Szczodrowska-Peplińska (zm. 2009) oraz Wiesław Szyślak.

Jerzy Pinkas

Dziełem małżeństwa Peplińskich są płaskorzeźby ze stali nierdzewnej, które przedstawiają sceny z życia stoczniowców. Zdobią one dolne partie pomnika.

Elżbieta Szczodrowska Peplińska i Robert Pepliński zaprojektowali także i wykonali m.in. część wyposażenia Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku: tabernakulum, chrzcielnicę, elementy ołtarzowe oraz drzwi z brązu (od strony ul. Mniszki).

Oboje pochodzili z Tczewa, gdzie Robert Pepliński urodził się 1 marca 1941 r.

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora