PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Zmarł prof. Wiesław Gruszkowski współautor odbudowy Gdańska
Zmarł prof. Wiesław Gruszkowski współautor odbudowy Gdańska
Nie żyje prof. Wiesław Gruszkowski - architekt i urbanista, współautor powojennej odbudowy Gdańska. Był m.in. także twórcą fotografii, dokumentujących zniszczenia miasta z tamtego okresu, które opublikowano w albumie wydanym w 2012 r.
Prof. Wiesław Gruszkowski podczas Gali Splendor Gedanensis
Prof. Wiesław Gruszkowski podczas Gali Splendor Gedanensis
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 13 września 2018 r., o godz. 10 w kościele pw. św. Michała w Sopocie (ul. 3 Maja 49). Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się tego samego dnia o godz. 11.30 na sopockim Cmentarzu Komunalnym.

Prof. Wiesław Gruszkowski pochodził ze Lwowa. Urodził się 15 lutego 1920 r. Tam przed II wojną światową rozpoczął studia architektoniczne, które ukończył na Politechnice Gdańskiej. Był następnie wieloletnim pracownikiem naukowym tej uczelni, pełniąc m.in. funkcję dziekana Wydziału Architektury.

Uważany jest za jednego ze współautorów powojennej odbudowy Gdańska. Pracował m.in. w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Miastoprojekt, był kierownikiem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku. W latach 1955–1958 był głównym architektem województwa gdańskiego.

Prof. Gruszkowski miał na swoim koncie wiele publikacji naukowych, dotyczących gospodarki przestrzennej. Był laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2012. Uhonorowano go za album "Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego".

ZOBACZ FILM PAWŁA ZBIERSKIEGO O ODBUDOWIE GDAŃSKA:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl