Zmarł Franciszek Jamroż - były przewodniczący Rady Miasta, prezydent Gdańska w latach 1991-94

25 stycznia przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90-tych ubiegłego stulecia był prezydentem Miasta Gdańska, a wcześniej działaczem "Solidarności". Pogrzeb odbędzie się 1 lutego - rodzina zmarłego prosi o uszanowanie prywatnego i rodzinnego charakteru ceremonii.
25.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna siedzi na zabytkowym krześle i patrzy w bok
Rok 2015. Franciszek Stefan Jamroż w Ratuszu Głównego Miasta podczas konferencji naukowej Gdańska Samorządność - wczoraj i dziś. Odsłona druga. Debata Prezydentów Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Co mówią ludzie samorządu o Franciszku Jamrożu, zmarłym prezydencie Gdańska?

Franciszek Jamroż - nauka i praca zawodowa

Franciszek Stefan Jamroż urodził się 19 maja 1943 w Stalowej Woli. W latach 1950 - 1957 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku Oliwie, a w latach 1957 - 1962 był uczniem Technikum Łączności w Gdańsku w klasie o profilu telekomunikacyjnym.

 

trzech mężczyzn pochylonych w zabytkowym wnętrzu nad wielką księgą
Październik 1993 r. Wizyta prezydenta Czech Vaclava Havla (pierwszy z prawej) w Gdańsku. Prezydent Gdańska Franciszek Jamroż przekazuje gościowi prezent od miasta, w środku przewodniczący Rady Miasta Andrzej Januszajtis
fot. Maciej Kosycarz/KFP

W 1968 roku ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej ze specjalnością automatyka, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W latach 1995 - 1999 odbył szkolenia w zakresie audytu wewnętrznego systemu zapewnienia jakości, uzyskując certyfikaty Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. W 1968 został też zatrudniony w Gdańskich Zakładach Elektronicznych "Unimor" na stanowisku konstruktora. Następnie pracował w Zakładach Radiowych Radmor, gdzie pełnił funkcję kierownika pracowni, a potem zatrudniony był również w Instytucie Łączności w Gdańsku jako kierownik Wydziału Konstrukcyjno-Warsztatowego.

Setki mieszkańców i muzyka Beatlesów - pożegnanie byłego prezydenta Gdańska Jacka Starościaka

ogromny klucz w rękach mężczyzny w garniturze z wielkim łańcuchem przekazywany jest nagiemu przebierańcowi z brodą
Sierpień 1993 r. Prezydent Gdańska Franciszek Jamroż przekazuje Neptunowi symboliczny klucz od bram miasta w dniu oficjalnego otwarcia Jarmarku św. Dominika na przedprożu Dworu Artusa
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Działalność w opozycji demokratycznej

W 1980 r. stanął na czele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarności” w Oddziale Instytutu Łączności. Współtworzył Ogólnopolską Komisję Koordynacyjną Instytutu Łączności w Warszawie. 20 VII 1981 został delegatem na I zjazd Solidarności Regionu Gdańskiego, następnie członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego.

W 1989 kierował Komisją Programową i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego. W 1990 r. był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji do spraw Weryfikacji Pracowników Milicji i Służby Bezpieczeństwa.

 

kliku mężczyzn w garniturach i płaszczach spaceruje po zabytkowej ulicy
Wrzesień 1993 r. Spotkanie trzech prezydentów w Gdańsku. Nz. (pierwszy z lewej) prezydent Francji Francois Mitterrand, prezydent Polski - Lecha Wałęsa (w środku) oraz Niemiec - Richard von Weizsäcker. Po mieście oprowadza ich Franciszek Jamroż, prezydent Gdańska (pierwszy z prawej)
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Franciszek Jamroż - prezydent Gdańska

Jako polityk samorządowy na początku reprezentował gdański Komitet Obywatelski Solidarności, następnie - Porozumienie Centrum (PC).

W wyniku wyborów samorządowych w 1990 roku został radnym Miasta Gdańska. Były to pierwsze wolne wybory w Polsce po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości. 5 czerwca, podczas uroczystej sesji inauguracyjnej nowych władz Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta, wybrano go na przewodniczącego Rady Miasta. Z tego stanowiska 11 grudnia 1990 złożył rezygnację.

14 czerwca 1991 objął stanowisko prezydenta Miasta Gdańska. Sprawował ten urząd do 7 lipca 1994.

Co mówią ludzie samorządu o Franciszku Jamrożu, zmarłym prezydencie Gdańska?

czterech mężczyzn, w tym jeden w sutannie, stoją w zabytkowym wnętrzu trzymając duży bukiet kwiatów
Rok 1994. Plebiscyt Homo Popularis Tygodnika „Wieczór”. Nz. (od lewej) prof. Longin Pastusiak, ksiądz prałat Henryk Jankowski, reżyser Jerzy Gruza i prezydent Gdańska Franciszek Jamroż
fot. Maciej Kosycarz/KFP

W latach 1994 - 1998 był dyrektorem naczelnym, dyrektorem produkcji i dyrektorem do spraw rozwoju firmy NORD.

W 2008 roku przeszedł na emeryturę.

Był żonaty z Danielą Jurkowlaniec. Miał dwie córki.

30 lat samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 roku - dzień, w którym zaczęła się lepsza Polska 

podpisywanie książki przez dwóch mężczyzn w garniturach
Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta - luty 2015 r.. Promocja książki pt. „Poczet sołtysów, burmistrzów, nadburmistrzów, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej i prezydentów Gdańska od XIII do XXI wieku”. Książkę podpisuje Franciszek Jamroż i Jacek Starościak (z tyłu)
fot. Mateusz Ochocki/KFP

na podst. Gedanopedii

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę