Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Złoto dla Natalii Partyki! Gdańszczanka po raz czwarty zdobyła mistrzostwo paraolimpiady

Natalia Partyka dokonała rzeczy niebywałej, po raz czwarty stanęła na najwyższym stopniu podium paraolimpiady. Zdobyła złoty medal w Atenach 2004, Pekinie 2008, Londynie 2012 i teraz w Rio de Janeiro.

Złoto dla Natalii Partyki! Gdańszczanka po raz czwarty zdobyła mistrzostwo paraolimpiady
A
A
data publikacji: 14 września 2016 r.

Natalia Partyka podczas Gdańskiej Gali Sportu - odbiera nagrodę dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca
Natalia Partyka podczas Gdańskiej Gali Sportu - odbiera nagrodę dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Jest stypendystką Miasta Gdańska. Sukcesy Natalii niełatwo zliczyć - ta 27-letnia gdańszczanka "od zawsze" imponuje swoim talentem, hartem ducha i pracowitością. Urodziła się bez prawego przedramienia, bierze więc udział w rozgrywkach zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Jest absolwentką XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (2008 r.) i studentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (kierunek sport olimpijski).

Przygodę z tenisem stołowym rozpoczęła jako 7-latka, w 1996 roku w gdańskim MRKS. Mieszka i trenuje w Gdańsku w ośrodku Polskiego Związku TenisaStołowego, ale reprezentuje barwy różnych klubów w kraju: od 2005 r. była zawodniczką Luks Ornety, od 2007 - SKTS Sochaczew.

W 2004 podczas mistrzostw Europy kadetek w Budapeszcie została srebrną medalistką w drużynie (z Natalią Bąk i Katarzyną Grzybowską), złotą medalistką w singlu, złotą medalistką w grze mieszanej (z Czechem Frantiskiem Plackiem). W tym samym roku zdobyła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w Atenach (klasa 10).

Rok 2006 przyniósł Natalii złoty medal mistrzostw Polski juniorów w grze pojedynczej, a następnie 3 złote medale Pro Tour Juniorów w Chile (w grze pojedynczej, z Natalią Bąk i w turnieju drużynowym). Złota medalistka mistrzostw świata niepełnosprawnych w kategorii Open oraz srebrna w klasie „10” (Montreux).

W 2007 r. została złotą medalistką mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Krańskiej Górze, brązową medalistką mistrzostw świata juniorów w USA w turnieju drużynowym (z Natalią Bąk i Katarzyną Grzybowską). W roku 2008: złota medalistka mistrzostw Polski w deblu (z Katarzyną Grzybowską), złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w singlu, złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w deblu (z Katarzyną Grzybowską), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie (turniej drużynowy z Li Qian i Xu Jie, IX–X miejsce).

Podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie zdobyła srebrny medal w turnieju drużynowym i złoty medal w singlu. W 2009 podczas mistrzostw Polski - złota medalistka w deblu (z Xu Jie); podczas mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Genui złota medalistka w turnieju drużynowym (z Małgorzatą Grzelak), złota medalistka w kategorii Open, złota medalistka w turnieju indywidualnym; w mistrzostwach Europy w Stuttgarcie srebrna medalistka w turnieju drużynowym.

Kolejne lata to kolejne sukcesy w karierze Natalii Partyki. W 2010 podczas młodzieżowych mistrzostw Polski została złotą medalistką w deblu (z Katarzyną Grzybowską); podczas mistrzostw świata niepełnosprawnych w Gwangju - zdobyła złoto w kategorii Open i złoto w klasie 10.

W 2011 r. w Splicie - złota medalistka mistrzostw Europy niepełnosprawnych w klasie 10.

W 2012 r., podczas mistrzostw Polski - złota medalistka w deblu (z Katarzyną Grzybowską), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich w Londynie: złota medalistka w singlu i brązowa medalistka w turnieju drużynowym.

Sukcesy sportowe mają swoje odzwierciedlenie w innych dziedzinach życia. W 2008 r. Natalia odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007, 2008 i 2009 - wyróżniona statuetką Championa w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Niepełnosprawnego Sportowca Roku. W 2008 r. została człowiekiem roku gazety „Polska - Dziennik Bałtycki”, podczas Festiwalu Filmów i Programów Sportowych Gdynia uznana została za „Osobowość Sportową 2008 roku”. W 2009 podczas Gdańskiej Gali Sportu otrzymała tytuł „Osobowość 2009 roku”. Otrzymała też tytuły: „Najlepszy Sportowiec 2009 roku” Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”; „Najlepszy Sportowiec Trójmiasta w roku 2012” Gdańskiej Gali Sportu; „Kobieta roku 2012” Gali „Męska rzecz”, organizowanej przez TVN Turbo; „Kobieta roku 2012” magazynu „Twój Styl”. Ponadto Natalię wyróżniono Medalem św. Brata Alberta za rok 2012 na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2013”.

W 2013 r. powstał Fundusz Stypendialny Natalii Partyki, wspierający młodych sportowców.

Na podstawie Gedanopedii opracował W.G.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl