PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Złoto dla Natalii Partyki! Gdańszczanka po raz czwarty zdobyła mistrzostwo paraolimpiady

Złoto dla Natalii Partyki! Gdańszczanka po raz czwarty zdobyła mistrzostwo paraolimpiady
Natalia Partyka dokonała rzeczy niebywałej, po raz czwarty stanęła na najwyższym stopniu podium paraolimpiady. Zdobyła złoty medal w Atenach 2004, Pekinie 2008, Londynie 2012 i teraz w Rio de Janeiro.

Natalia Partyka podczas Gdańskiej Gali Sportu - odbiera nagrodę dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca
Natalia Partyka podczas Gdańskiej Gali Sportu - odbiera nagrodę dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Jest stypendystką Miasta Gdańska. Sukcesy Natalii niełatwo zliczyć - ta 27-letnia gdańszczanka "od zawsze" imponuje swoim talentem, hartem ducha i pracowitością. Urodziła się bez prawego przedramienia, bierze więc udział w rozgrywkach zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Jest absolwentką XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (2008 r.) i studentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (kierunek sport olimpijski).

Przygodę z tenisem stołowym rozpoczęła jako 7-latka, w 1996 roku w gdańskim MRKS. Mieszka i trenuje w Gdańsku w ośrodku Polskiego Związku TenisaStołowego, ale reprezentuje barwy różnych klubów w kraju: od 2005 r. była zawodniczką Luks Ornety, od 2007 - SKTS Sochaczew.

W 2004 podczas mistrzostw Europy kadetek w Budapeszcie została srebrną medalistką w drużynie (z Natalią Bąk i Katarzyną Grzybowską), złotą medalistką w singlu, złotą medalistką w grze mieszanej (z Czechem Frantiskiem Plackiem). W tym samym roku zdobyła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w Atenach (klasa 10).

Rok 2006 przyniósł Natalii złoty medal mistrzostw Polski juniorów w grze pojedynczej, a następnie 3 złote medale Pro Tour Juniorów w Chile (w grze pojedynczej, z Natalią Bąk i w turnieju drużynowym). Złota medalistka mistrzostw świata niepełnosprawnych w kategorii Open oraz srebrna w klasie „10” (Montreux).

W 2007 r. została złotą medalistką mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Krańskiej Górze, brązową medalistką mistrzostw świata juniorów w USA w turnieju drużynowym (z Natalią Bąk i Katarzyną Grzybowską). W roku 2008: złota medalistka mistrzostw Polski w deblu (z Katarzyną Grzybowską), złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w singlu, złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w deblu (z Katarzyną Grzybowską), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pekinie (turniej drużynowy z Li Qian i Xu Jie, IX–X miejsce).

Podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie zdobyła srebrny medal w turnieju drużynowym i złoty medal w singlu. W 2009 podczas mistrzostw Polski - złota medalistka w deblu (z Xu Jie); podczas mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Genui złota medalistka w turnieju drużynowym (z Małgorzatą Grzelak), złota medalistka w kategorii Open, złota medalistka w turnieju indywidualnym; w mistrzostwach Europy w Stuttgarcie srebrna medalistka w turnieju drużynowym.

Kolejne lata to kolejne sukcesy w karierze Natalii Partyki. W 2010 podczas młodzieżowych mistrzostw Polski została złotą medalistką w deblu (z Katarzyną Grzybowską); podczas mistrzostw świata niepełnosprawnych w Gwangju - zdobyła złoto w kategorii Open i złoto w klasie 10.

W 2011 r. w Splicie - złota medalistka mistrzostw Europy niepełnosprawnych w klasie 10.

W 2012 r., podczas mistrzostw Polski - złota medalistka w deblu (z Katarzyną Grzybowską), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich w Londynie: złota medalistka w singlu i brązowa medalistka w turnieju drużynowym.

Sukcesy sportowe mają swoje odzwierciedlenie w innych dziedzinach życia. W 2008 r. Natalia odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007, 2008 i 2009 - wyróżniona statuetką Championa w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Niepełnosprawnego Sportowca Roku. W 2008 r. została człowiekiem roku gazety „Polska - Dziennik Bałtycki”, podczas Festiwalu Filmów i Programów Sportowych Gdynia uznana została za „Osobowość Sportową 2008 roku”. W 2009 podczas Gdańskiej Gali Sportu otrzymała tytuł „Osobowość 2009 roku”. Otrzymała też tytuły: „Najlepszy Sportowiec 2009 roku” Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”; „Najlepszy Sportowiec Trójmiasta w roku 2012” Gdańskiej Gali Sportu; „Kobieta roku 2012” Gali „Męska rzecz”, organizowanej przez TVN Turbo; „Kobieta roku 2012” magazynu „Twój Styl”. Ponadto Natalię wyróżniono Medalem św. Brata Alberta za rok 2012 na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2013”.

W 2013 r. powstał Fundusz Stypendialny Natalii Partyki, wspierający młodych sportowców.

Na podstawie Gedanopedii opracował W.G.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl