Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Złota polska jesień w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Trójmiejski Park Krajobrazowy to jedno z ulubionych miejsc spacerów gdańszczan. Zapraszamy na spacer, ale tym razem... podniebny.

Złota polska jesień w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
A
A
data publikacji: 17 października 2018 r.
Lasy w okolicach Doliny Radości
Lasy w okolicach Doliny Radości
zdj. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl


Ma prawie 20 tys. ha powierzchni. Istnieje od 1979 r. W przyszłym roku, 3 maja, obchodzic będzie 40-lecie. W 90 procentach porastają go lasy. Sąsiaduje bezpośrednio z wieloma dzielnicami. W Gdańsku do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można wejść np. z Brętowa, Strzyży czy Oliwy.


Wyjątkowo ciepła w tym roku jesień sprzyja różnym aktywnościom. Dla wielu mieszkańców leśne tereny to miejsce rekreacji. Lasy TPK rywalizują z plażami i terenami nadmorskimi. Szczególnie lubiane są takie miejsca jak Matemblewo, okolice Pachołka czy Dolina Radości. Chodzimy tu na grzyby, uprawiamy sporty, wybieramy się też na długie spacery. My nasz podniebny spacer rozpoczęliśmy nomen omen w okolicy ul. Spacerowej.

Zobacz jesienne wideo: 


Na początku roku podpisano umowę, która mówi o tym, że ponad 78 km szlaków turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym na terenach Gdańska, Gdyni i Sopotu przejdzie kompleksową modernizację. Koszt prac to wartość 12,7 mln zł. Projekt, którego liderem jest Gdańsk, to jedno z sześciu turystyczno - przyrodniczych przedsięwzięć w województwie pomorskim z dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa.

Czytaj też: Zmodernizują 78 km tras turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Według ustawy o ochronie przyrody, która była podstawą utworzenia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, parki krajobrazowe są obszarami, które są chronione "ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest zachowanie, popularyzacja i upowszechnianie tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju". Obecnie jest w nim 10 rezerwatów przyrody: "Źródliska w Dolinie Ewy", "Zajęcze Wzgórze", "Kacze Łęgi", "Cisowa", "Lewice", "Gałęźna Góra", "Pełcznica", "Łęg nad Swelinią", "Wąwóz Huzarów", "Lasy w Dolinie Strzyży" oraz 167 pomników przyrody.

Więcej o tym wyjątkowym miejscu znajdziesz na stronie:
Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl