PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Złota Malwa 2019. Miasto Gdańsk przyznało nagrody opiekunom osób starszych i niepełnosprawnych

Złota Malwa 2019. Miasto Gdańsk przyznało nagrody opiekunom osób starszych i niepełnosprawnych
Elżbieta Gajewska, Lilla Czerwińska, Katarzyna Bobińska to główne laureatki drugiej edycji konkursu „Złota Malwa”, który dedykowany jest opiekunom osób starszych i niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono i wyróżniono 11 osób. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środę, 13 listopada, w Dworze Artusa.
Trzy nagrody główne i osiem wyróżnień - w tegorocznym konkursie Złota Malwa 2019  laureatkami były wyłącznie kobiety
Trzy nagrody główne i osiem wyróżnień - w tegorocznym konkursie "Złota Malwa 2019" laureatkami były wyłącznie kobiety
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Złota Malwa to konkurs, który odbył się w Gdańsku po raz drugi. Jego głównym celem jest docenienie opiekunek i opiekunów społecznych, którzy oddani są, często trudnej i niewdzięcznej, ale bez wątpienia bardzo potrzebnej, pracy.

- Staramy się docenić tę cichą, codzienną pracę z drugim człowiekiem, który często jest człowiekiem niesamodzielnym - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas uroczystości wręczania nagród. - Za pomoc w przywracaniu mu ludzkiej godności i funkcjonowania w społeczeństwie, dziękujemy dzisiaj bohaterskim opiekunkom w naszym mieście.

 
Nz. Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Elżbieta Gajewska - I miejsce w konkursie, Katarzyna Bobińska - II miejsce w konkursie, Lilla Czerwińska - III miejsce w konkursie, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
Nz. Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Elżbieta Gajewska - I miejsce w konkursie, Katarzyna Bobińska - II miejsce w konkursie, Lilla Czerwińska - III miejsce w konkursie, Beata Dunajewska - radna Gdańska oraz Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Główna nagroda, czyli Złota Malwa 2019 powędrowała do Elżbiety Gajewskiej, która pracuje w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Pierwsze miejsce w konkursie tak bardzo poruszyło kobietę, że nie kryła łez. Jak sama przyznała, dzięki tej nagrodzie w końcu poczuła się doceniona.

- To trudna praca, ale jeśli człowiek ją lubi, to nie sprawia takiej trudności, jak mogłoby się wydawać - mówi Elżbieta Gajewska. - W tej pracy spotyka się różnych ludzi i różne sytuacje. Mam satysfakcję, ponieważ miałam pod opieką pana, który był po udarze. Nie mówił, nie chodził. Czuję, że miałam wkład w poprawę jego zdrowia. Teraz mówi, wyraża swoje zdanie i pomimo tego, że jest osobą leżącą, zaczął poruszać ciałem.

Kapituła konkursowa, której przewodniczyła Beata Dunajewska - przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska, honorując Elżbietę Gajewską miała na względzie fakt, że jej praca wykracza poza obowiązki opiekuna środowiskowego. Kobieta starannie wykonuje swoje zdania mając na uwadze dobro podopiecznych. Pozostaje w stałym kontakcie z rodzinami osób, którymi się opiekuje, ma wiedzę o wizytach lekarskich, zabiegach czy rehabilitacjach. Jest i była opiekunem prawnym kilku swoich podopiecznych.

Elżbieta Gajewska otrzymała nagrodę w kwocie 6 tys. zł brutto, biżuterię i dyplom. 

ZOBACZ FILM Z WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE "ZŁOTA MALWA 2019"Srebrną Malwę, czyli drugie miejsce w konkursie, otrzymała Lilla Czerwińska, która pracuje w zawodzie opiekunki od 12 lat. Od 6 lat pracuje w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej.

- Gdy zostało wyczytane moje nazwisko, z emocji trzęsłam się jak galaretka – powiedziała Lilla Czerwińska.

Kapituła konkursowa przyznając drugą nagrodę właśnie tej opiekunce, wzięła pod uwagę fakt, że pani Lilla podejmuje się pracy w bardzo trudnych i ciężkich środowiskach. Zdecydowanie wybiera osoby leżące, które potrzebują pomocy środowiskowej codziennie. Jest osobą dla której dobro człowieka jest najważniejsze. Lilla Czerwińska otrzymała nagrodę w kwocie 4,5 tys. zł brutto, biżuterię i dyplom. 

Trzecie miejsce i Brązową Malwę otrzymała Katarzyna Bobińska, która pracuje w zawodzie od 20 lat. Od 15 lat pracuje w Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień.

- Moja praca to dla mnie taka mała misja - dawać miłość i opiekę chorym - bo to zawsze wraca i to samo dostaję od chorych, starszych osób – powiedziała Katarzyna Bobińska.

Kapituła konkursowa honorując Katarzynę Bobińską miała na uwadze jej wieloletnie zaangażowanie w pomoc na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo pracowała też jako wolontariuszka w Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Katarzyna Bobińska otrzymała nagrodę w kwocie 3 tys. zł brutto, biżuterię i dyplom. 

 
Trzy laureatki konkursu otrzymały biżuterię przedstawiającą malwę, dyplomy oraz nagrody finansowe
Trzy laureatki konkursu otrzymały biżuterię przedstawiającą malwę, dyplomy oraz nagrody finansowe
fot. www.gdansk.pl

 

Osoby wyróżnione w konkursie "Złota Malwa 2019":

  • Hanna Mirau - Polski Komitet Pomocy Społecznej
  • Kamila Wojciechowska - Polski Komitet Pomocy Społecznej
  • Dominika Kubiś - Gdańska Spółdzielnia Socjalna
  • Katarzyna Pawłowska - Dom Pomocy Społecznej OSTOJA
  • Anna Zielińska - Dom Pomocy Społecznej ORUNIA
  • Ilona Zembrzuska-Jęcek - Dom Pomocy Społecznej ORUNIA
  • Helena Karolak - Dom Pomocy Społecznej POLANKI
  • Alicja Krukowska - Dom Pomocy Społecznej POLANKI

Osoby wyróżnione otrzymały nagrodę w kwocie 1,9 tys. zł brutto i dyplom. 

 
Uroczystość wręczenia nagród umilił gościom występ muzyczny Katarzyny Kobieli
Uroczystość wręczenia nagród umilił gościom występ muzyczny Katarzyny Kobieli
fot. www.gdansk.pl

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma zawarte umowy na świadczenie usług opiekuńczych w środowisku i mieszkaniach podopiecznych z dwiema organizacjami: Gdańską Spółdzielnią Socjalną i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. Zapewniają one łącznie około 320 opiekunek i opiekunów dla osób potrzebujących. Z kolei w domach pomocy społecznej takich pracowników jest około 150.

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze