PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Zlot Żaglowców Baltic Sail. W niedzielę na zakończenie Parada Żaglowców
Zlot Żaglowców Baltic Sail. W niedzielę na zakończenie Parada Żaglowców
W tym roku Zlot Żaglowców Baltic Sail po raz pierwszy towarzyszy Światowemu Zjazdowi Gdańszczan. Na Motławie roi się od pięknych jachtów, w piątek można było zobaczyć barwną paradę żeglarzy i rekonstruktorów związanych z Twierdzą Wisłoujście, w sobotę rekonstrukcja "bitwy morskiej" i pokaz laserowy. W niedzielę Parada Żaglowców.
Piątek, 6 lipca - oficjalna uroczystość otwarcia Zlotu Żaglowców Baltic Sail. Parada przeszła spod Dworu Artusa na Ołowiankę, było radośnie i kolorowo
Piątek, 6 lipca - oficjalna uroczystość otwarcia Zlotu Żaglowców Baltic Sail. Parada przeszła spod Dworu Artusa na Ołowiankę, było radośnie i kolorowo
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Piątkowa parada żeglarzy i rekonstruktorów miała szantową oprawę muzyczną i stanowiła oficjalne otwarcie Baltic Sail. Jej uczestnicy przeszli wśród zachwyconych turystów spod Dworu Artusa na wyspę Ołowiankę.

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa w naszym mieście międzynarodowa impreza żeglarska z imponującą 22-letnią tradycją. W tym roku zlot na Motławie i Zatoce Gdańskiej zaplanowano na 5-8 lipca. Wśród atrakcji aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy.

Wielką atrakcją zlotu jest żaglowiec z Holandii - “Mercedes”. Jest to jedna z najładniejszych i najmłodszych jednostek tego typu w Europie, zbudowana w 2009 r., w Gdańsku gości po raz pierwszy. Jest to jednocześnie prawdziwy “olbrzym” wśród żaglowców (50 m długości, 18 żagli o łącznej pow. 900 mkw., pomieści 140 osób).

ZOBACZ ŻAGLOWCE NA MOTŁAWIE:

Dla wszystkich, którzy pragną zasmakować morskiej przygody przygotowano ofertę 110 rejsów na 10 żaglowcach. Każdy rejs trwać będzie trzy godziny, rozpoczynać się będzie przy Targu Rybnym, skąd trasa powiedzie aż na Zatokę Gdańską.

Bilety do nabycia na stronie internetowej wydarzenia lub w kasie biletowej podczas trwania zlotu.

Warto pamiętać też o trzech spektakularnych wydarzeniach w ramach Baltic Sail. 

W sobotę, 7 lipca, warto zobaczyć: “Bitwę Morską Wisłoujście 1628” (w godz. 14 - 14.30). Inscenizacja z udziałem 200 rekonstruktorów i dwóch okrętów rozegra się przy Twierdzy Wisłoujście (Muzeum Gdańska). Zmagania bitewne będzie można śledzić zarówno z twierdzy, jak i z nabrzeża w Nowym Porcie.

Tego samego dnia, między godz. 21 a 22 fani “Morskich opowieści” powinni koniecznie stawić się na Ołowiance, by wziąć udział w biciu szantowego rekordu Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu tego właśnie utworu. Kwadrans później - plenerowy pokaz kultowego filmu w reż. Romana Polańskiego “Dwaj ludzie z szafą”. Do obejrzenia o godz. 22.15 z Targu Rybnego. Następnie, O ZMIENIONEJ GODZINIE, dokładnie o godz. 22.35 na Ołowiance rozpocznie się pokaz laserowo - pirotechniczny. Kinomani będą mieli dokładnie pięć minut, by przejść kładką na wyspę, później zostanie podniesiona.

W niedzielę, 8 lipca na Motławie, w godz. 15.00-16.00 odbędzie się Parada Żaglowców z udziałem 80 jednostek pływających.   

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl