PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z prezydentami Gdańska: "Zima kosztowała nas już 17 mln złotych"

Czat z prezydentami Gdańska: "Zima kosztowała nas już 17 mln złotych"
Koszty łagodzenia skutków zimy, budowa Multi Parku w Pieckach-Migowie, Nowa Warszawska czy zagospodarowanie pasa nadmorskiego - to m.in. tematy, które na życzenie internautów podjęli na wtorkowym czacie z mieszkańcami Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska.
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska
 

Wtorkowy czat prezydent Gdańska rozpoczęła od przedstawienia informacji związanych z zimą, która na dobre zagościła w naszym mieście. 

- Zapas wody w śniegu - dane na piątek, czyli sprzed weekendu (red. 12 listopada) - to 42 mm - czyli tyle ile pada od maja do sierpnia podczas silnego opadu deszczu, więc pewnie tak duża susza jak była minionego lata, w tym roku nam nie grozi - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

Duże opady śniegu to też duże wydatki dla miasta. Przy intensywności opadów, jakie mamy w ostatnich dniach, Miasto wydaje na odśnieżanie około 300 tys. zł dziennie. Od początku zimy mowa o wydanych na ten cel blisko 17 mln zł. Do pracy każdego dnia zaangażowanych jest 350 osób i 70 specjalistycznych pojazdów. 

- Odśnieżamy tysiąc przystanków, 120 ciągów schodów, 20 ogólnodostępnych parkingów, 16 km chodników, ponad tysiąc km dróg. Wiem, że te liczby mogą robić wrażenie, a może też wkurzyć nas kawałek nieodśnieżonego chodnika czy lodowisko, które mamy pod domem, ale to nie zawsze jest odpowiedzialność gminy i chciałabym, żeby Państwo o tym pamiętali - mówiła prezydent Gdańska. 

Następnie głos zabrał Piotr Borawski, który odniósł się do inwestycji o nazwie Multi Park, która powstanie w dzielnicy Piecko-Migowo. 

- Ten projekt jest w Migowie, dzielnicy potocznie nazywanej Morena. Jest to projekt, który w Budżecie Obywatelskim zyskał bardzo dużo głosów mieszkańców (...) W ostatnich dniach odbył się przetarg, by wyłonić wykonawcę znacznej części tego projektu, teraz trwa analiza ofert. Liczę, że w ciągu najbliższych dni wyłonimy wykonawcę i nastąpi podpisanie umowy. Zgodnie z przetargiem, prace powinny zakończyć się do końca czerwca tego roku - powiedział Piotr Borawski. 

Aleksandra Dulkiewicz odniosła się do minionego weekendu i swoich spostrzeżeń związanych z lekceważeniem obowiązku noszenia maseczek. Prezydent Gdańska, jak dzieje się podczas każdego z czatów w ostatnich miesiącach, przedstawiła dane liczbowe związane z koronawirusem: 

  • dobowy przyrost zakażania - 153 osoby,
  • tygodniowy przyrost zakażania - 1127 osób,
  • blisko 4 tys osób przebywa aktualnie na kwarantannie.

Prezydent Gdańska zaapelowała o rozsądek, by mieszkańcy Gdańska pamiętali o maseczkach i nie bali się zwrócić uwagi komuś, to lekceważy to obostrzenie. Aleksandra Dulkiewicz przypomniała także, że w Gdańsku aktualnie szczepieni są nauczyciele. 

ZOBACZ CZAT Z ALEKSANDRĄ DULKIEWICZ I PIOTREM BORAWSKIM

 

Wśród pytań internautów pojawił się m.in. wątek decyzji podatkowych. W tym roku za doręczenie mieszkańcom Gdańska podatków od nieruchomości odpowiedzialna była firma zewnętrzna na której pracę, są skargi. W latach ubiegłych za dostarczenie decyzji odpowiedzialni byli urzędnicy. Biorąc pod uwagę fakt, że decyzji do rozdania jest 150 tysięcy, w tym roku, ze względów bezpieczeństwa zlecono to zadanie zewnętrznemu podmiotowi. Prezydent Gdańska zadeklarowała, że urzędnicy zbierają informacje i starają się naprawić niedociągnięcia. 

Ważnym tematem wtorkowego czatu, było przekazanie informacji o podpisaniu umowy na wykonanie tzw. trasy Nowej Warszawskiej, czyli połączenie Al. Pawła Adamowicza z Al. Vaclava Havla. 

- Myślę, że ta inwestycja bardzo usprawni ruch, chcemy tam również zmienić układ linii autobusowej, które będą do tej linii tramwajowej dojeżdżały, aby mieli Państwo możliwość z częstszego korzystania z autobusu, zwłasza w tym rejonie Gdańska-Południe czy dzielnicy Jasień - wyjaśniał Piotr Borawski. 

Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku. 

             Początek ważnej inwestycji - zaczynają się prace na budowie linii tramwajowej Nowa Warszawska

Wśród wątków tego spotkania pojawił się też temat pieniędzy unijnych, wykupu mieszkań komunalnych czy zmian w taborze tramwajowym. Jak zapowiedziano podczas czatu, w Gdańsku docelowo jeździć będą wyłącznie pojazdy niskopodłogowe. Chodzi przede wszystkim o komfort pasażerów. 

Prezydent Borawski zachęcał także, by pasjonaci tramwajów pojawili się w nocy z 18 na 19 lutego na przystanku tramwajowym przy ul. Nowe Ogrody, na wysokości Urzędu Miejskiego. Około godz. 1 w nocy przyjedzie do nas ostatni tramwaj Pesa. 

             Prezydent Gdańska wzięła udział w konsultacjach nad projektem Umowy Partnerstwa RP z UE

Internauci dopytywali także o rzekomą, planowaną wycinkę drzew w pasie nadmorskim, która miałaby objąć teren o wielkości 5 hektarów.  

- Bardzo bym chciała, żeby te informacje które się pojawiają, zostały sprostowane - powiedziała prezydent Gdańska. - Po pierwsze cały teren nawet nie nie ma 5 ha, po drugie nie ma on charakteru leśnego, drzewa nie będą wycinane. Zależy nam na dobrym zagospodarowaniu terenów między molem a Al. Hallera nie tylko dla przyjezdnych, ale przede wszystkim dla mieszkańców Gdańska. (...) Nie będziemy wycinać 5 ha lasu w pasie nadmorskim, proszę nie wierzyć tym, którzy nie do końca mówią prawdę. 


Prezydent Gdańska na zakończenie spotkanie wspomniała, że sobotni wieczór spędziła w teatrze i zachęcała gdańszczan do odwiedzana otwartych niedawno instytucji kultury.

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze