Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zgoda na życie. Jesteś na tak? Wypełnij oświadczenie woli

Czy zgadzam się na przekazanie po mojej śmierci swoich narządów osobie, której mogą one uratować życie? Warto się nad tym zastanowić. Jeśli odpowiedź brzmi: „Tak”, można, a nawet trzeba wypełnić oświadczenie woli. Dokument można znaleźć na stronie internetowej kampanii „Zgoda na życie” albo otrzymać w którymś z zespołów obsługi mieszkańców w Gdańsku.

Zgoda na życie. Jesteś na tak? Wypełnij oświadczenie woli
A
A
data publikacji: 02 marca 2016 r.

Lekarzom zawsze będzie zależeć na zgodzie na pobranie narządów, może to bowiem uratować życie innym ich pacjentom.
Lekarzom zawsze będzie zależeć na zgodzie na pobranie narządów, może to bowiem uratować życie innym ich pacjentom.
fotolia.pl/Syda Productions

Gdańsk przyłączył się do ministerialnej kampanii „Zgoda na życie”. Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej i promowanie publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów; akcja ruszyła pod koniec 2015 roku.

Profesor Marian Zembala, poprzedni minister zdrowia, promując kampanię, powiedział: - Według badań, aż 75 procent Polaków nigdy nie mówiło bliskim, jaka jest ich wola odnośnie oddania w razie nagłej śmierci narządów do przeszczepienia. Ta rozmowa często okazuje się kluczowa, ponieważ ułatwia rodzinie zmarłego postąpienie zgodnie z jego wolą. Kampania „Zgoda na życie” zachęca do publicznego wyrażania swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów, tkanek oraz komórek, a także podkreślała rolę uszanowania woli zmarłego jako formy pielęgnowania pamięci o nim.

Gdańsk jako kolejne miasto w Polsce przyłączył się w 2016 roku do promowania ministerialnej kampanii. Naprawdę warto, aby ci, którzy zdecydują się na taki wspaniałomyślny gest, potwierdzili swoją decyzję specjalną deklaracją. Ułatwią to karty z oświadczeniem woli dostępne w zespołach obsługi mieszkańców w Gdańsku oraz aplikacja dostępna pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl.

- Ja nie mam wątpliwości, że warto oddać swoje narządy po śmierci - mówi Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl promującej transplantację narządów. - Wszystkich zachęcam do przemyślenia tej kwestii, do zadania sobie pytania: Czy chcę oddać narządy po swojej śmierci? To podstawowa sprawa. Kiedy już się określimy, trzeba poinformować rodzinę, najbliższych. Jeśli zdecydujemy się na oddanie narządów, warto zrobić kolejny krok i wypełnić kartę oświadczenia woli.

W Polsce nie ma bazy osób, które deklarują dawstwo narządów po śmierci, natomiast w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji w Warszawie działa Centralny Rejestr Sprzeciwów, do którego trafiają formularze zgłoszone listownie lub osobiście. Dotąd zarejestrowało się w nim ok 30 tys. Polaków.

Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. W praktyce często nie dochodzi jednak do przeszczepu ze względu na sprzeciw rodziny osoby zmarłej. Bliscy mogą nie wyrazić zgody, nawet jeśli przy zmarłym zostanie znalezione oświadczenie woli.  

- Oświadczenie woli to coś w rodzaju testamentu - dodaje Paweł Klikowicz. - Lekarz widząc je przy zmarłym, ma powód, żeby zapytać o transplantację narządów, bo rodzina w takiej sytuacji rzadko o tym myśli. Czasem ten dokument pomaga, rodzina się reflektuje, przypomina sobie, że taka wola została wyrażona.

W ramach kampanii „Zgoda na życie” powstała aplikacja, która umożliwia szybkie i wygodne poinformowanie bliskich i znajomych o swojej woli oddania narządów po śmierci. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą można udostępnić np. w mediach społecznościowych. Narzędzie dostępne jest pod adresem: www.zgodanazycie.pl.

Osoby niekorzystające z urządzeń elektronicznych i mobilnych mogą pobrać w zespołach obsługi mieszkańców specjalne deklaracje woli, które należy wypełnić i własnoręcznie podpisać. Najlepiej nosić je razem z dokumentami, takimi jak dowód osobisty czy prawo jazdy.

 

Gdzie w Gdańsku otrzymasz druk deklaracji woli:

• Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74

• Zespół Obsługi Mieszkańców nr 2, ul. Milskiego 1

• Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12

• Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2

-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora