• Start
  • Wiadomości
  • Zgoda na lęk i nie wiem - kolorowe tonda Karoliny Bracławiec na wystawie w Klubie Żak 

Zgoda na lęk i nie wiem - kolorowe tonda Karoliny Bracławiec na wystawie w Klubie Żak 

Przestrzeń galerii Klubu Żaka funduje nam od kilku dni przyjemną niespodziankę. Na widzów, którzy zdecydują się wspiąć na pierwsze piętro klubu, czeka widok kolorowych tond lewitujących w świetle okna. Obrazy gdańskiej malarki Karoliny Bracławiec nawiązują do lęku, który wszystkich nas dotyka w związku z pandemią. Wystawa zatytułowała “O czym tęsknisz” jest dostępna do 2 sierpnia. Wstęp wolny.
21.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
_MG_1502_20200714_karolina_braclawiec_galeria-zak_netsize2048
“O czym tęsknisz”, wystawa prac Karolina Bracławiec galerii Klubu Żak potrwa do 2 sierpnia
fot. Paweł Wyszomirski

 

Energetyczne obrazy Katarzyny Hołdys na niepewny czas. Pierwsza wystawa w Klubie Żak

 

Tonda Karoliny Bracławiec, zamalowane bądź nietknięte farbą, jakby płynące w przestrzeni, mają kojącą moc.

- Dziś skupiam się wokół rozedrgania, strachu, któremu chcę dać głos - mówi artystka. - Tytułowe: „o czym tęsknisz”, otwiera we mnie przestrzeń świadomej obserwacji wdrukowanych przekonań, emocji. To również pierwsza i kluczowa myśl drogi rozwoju, w towarzyszącym nieustannie mojej twórczości „nie wiem”. 

_MG_1496_20200714_karolina_braclawiec_galeria-zak_netsize2048
Tonda były charakterystyczne dla sztuki włoskiego renesansu. Najczęstszym ich motywem były sceny religijne
fot. Paweł Wyszomirski

 

Bracławiec tłumaczy, że w niestabilnych dzisiejszych czasach - i wynikającej nie tylko z pandemii  trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej kraju i świata - odkrywa uwypuklony, zawieszony w powietrzu strach. Zauważenie tego głosu, gaszonego w nas od dziecka mantrą: “nie bój się”, może zbliżyć nas do do siebie, a zatem do drugiego człowieka - uważa malarka. - Ukazuję podziw uznania dla stanu roztrzęsienia, niepewności, lęku - dodaje.


_MG_1518_20200714_karolina_braclawiec_galeria-zak_netsize2048
Współczesne tonda mają abstrakcyjną treść
 
fot. Paweł Wyszomirski

 

PC Drama: „Status Quo” w reżyserii Tomasza Cymermana. Sprzedaż biletów już ruszyła

 

Warta skomentowania jest również forma prac - okrągłe obrazy przywołują popularne w okresie renesansu tonda - to wyraźny dialog z dawną tradycją malarską. Skąd taki wybór?

- Wystawa Karoliny Bracławiec jest dialogiem zarówno ze sztuką konceptualną, jak i echem dawnego malarstwa; wystawa traktuje o formie - tondzie – którym posługiwali się Parmigianino, Caravaggio, ale i współczesny brytyjski rzeźbiarz Anish Kapoor. Wystawa opiera się na ciekawej koncepcji - ukazaniu  malarstwa i stworzeniu kompozycji przestrzennej, wręcz bryły poruszających się obrazów - wyjaśnia kuratorka galerii Agata Nowosielska. - Sytuacja pandemii pozwoliła artystce pokazać swoje roztrzęsienie i lęk - emocje, których już nie tłumi, a które dobitnie i jasno wybrzmiewają w jej sztuce. Tonda stanowią kinetyczny zapis uczuć, które targały artystką. W konsekwencji pozostawiają sztukę wolną dla interpretacji, frapującą i do zapamiętania.

Gdańszczanka Karolina Bracławiec jest artystką wizualną, malarką i mentorką. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem prof. Jerzego Ostrogórskiego i studia podyplomowe: Arteterapię z elementami psychologii twórczości na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Współtworzy Kalejdoskop i Trójmiejską NieSzkołę Demokratyczną w Gdańsku.

_MG_1486_20200714_karolina_braclawiec_galeria-zak_netsize2048
Praca Karoliny Bracławiec 
fot. Paweł Wyszomirski

 

Na wystawę zapraszają kuratorka Agata Nowosielska i malarka Karolina Bracławiec. Film zrealizował Paweł Wyszomirski. 

 

 

 

Wystawę zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego. Galeria jest czynna w godzinach od 16 - 21.00. Wystawę można oglądać do 2.08.

Przypominamy, że w Galerii Żak obowiązują ograniczenia związane z epidemią: na terenie galerii może przebywać jednocześnie nie więcej niż sześć osób, zachowujących dystans społeczny, wyposażonych w maseczki. Na zużyte rękawiczki i maski, przy wejściach do budynku Klubu, przygotowano oddzielne pojemniki.

Wystawa potrwa do 2 sierpnia. Wstęp wolny.



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę