PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Zgłoś swoją firmę. STARTER wesprze pomorski biznes w Izraelu
Zgłoś swoją firmę. STARTER wesprze pomorski biznes w Izraelu
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy rusza z misją gospodarczą do Izraela. Wymiana handlowa między Polską a Izraelem wciąż rośnie. Dane wskazują na to, że kraj ten może być niebawem jednym z naszych głównych partnerów gospodarczych.

Tel awiw od strony morza
Tel awiw od strony morza
zdj. Renáta Sedmáková/fotolia.pl

Mimo kryzysu politycznego na linii Polska – Izrael, spowodowanego konfliktem wokół nowelizacji ustawy o IPN, stosunki gospodarcze Polski i Izraela przeżywają rozkwit. Według danych Ambasady Izraela w Polsce wiele izraelskich firm inwestuje w Polsce, oprócz tego Izrael eksportuje do Polski sprzęt elektroniczny, maszyny materiały chemiczne oraz towary medyczny. O ile łączna wysokość eksportu wyniosła w 2015 roku 329 mln USD, o tyle nasze firmy w 2017 roku wypuściły na rynek izraelskiego partnera towary o wartości ponad 600 mln dol.

Jak pisze Portal Promocji Eksportu, polsko - izraelska wymiana handlowa po stronie eksportu i importu to głównie produkty elektromaszynowe, wyroby chemiczne i żywność. W ostatnich latach obroty handlowe z Izraelem stanowiły około 0,2 proc. całkowitej wymiany handlowej Polski. Mimo to obserwuje się rosnące zainteresowanie rynkiem izraelskim wśród polskich producentów.

STARTER wesprze pomorskich przedsiębiorców w Izraelu
STARTER wesprze pomorskich przedsiębiorców w Izraelu
źródło: STARTER

Najwyższy na świecie współczynnik naukowców, inżynierów i techników, druga po Dolinie Krzemowej liczba start-upów, siedziba 70 funduszy Venture Capital – to tylko kilka atutów ekonomicznych Izraela.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER wesprze działania pomorskich przedsiębiorców w Izraelu w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy. W misji weźmie udział 5 firm, które na przełomie lipca i sierpnia, zostaną wyłonienie w procesie rekrutacji. Wyjazd zaplanowano na wrzesień 2018 r.

Program ten ułatwia firmom z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw i start-upom rozwinąć działalność na rynkach międzynarodowych. To pierwszy i do tej pory jedyny tego typu projekt w Polsce. Kierowany jest on zarówno do firm, które jeszcze nie podejmowały działań eksportowych a mają taki potencjał, jak również do tych, które mają już pewne doświadczenie na rynku zagranicznym – mówi Tomasz Szymczak, prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, współorganizator projektu.

Zgodnie z regulaminem Pomorskiego Brokera Eksportowego, do projektu mogą zgłaszać się małe i średnie przedsiębiorstwa w tym start-upy z województwa pomorskiego.

Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie projektu: brokereksportowy.pl

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl