PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mistrz Zenon Plech zaprasza na turniej żużlowy o Puchar Prezydenta Gdańska

Mistrz Zenon Plech zaprasza na turniej żużlowy o Puchar Prezydenta Gdańska
Sobota, 24 marca, godz. 14.30, stadion im. Zbigniewa Podleckiego przy ul. Zawodników w Gdańsku. Każdy żużlowy kibic powinien się pojawić tego dnia, w tym czasie i miejscu. Okazja wyjątkowa: II Turniej o Puchar Prezydenta Gdańska. Prócz tego okazja podwójna: 65. urodziny Zenona Plecha i 45-lecie wywalczenia przez tego znakomitego żużlowca brązowego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Zenon Plech w latach największej chwały, czyli Super Zenon
Zenon Plech w latach największej chwały, czyli Super Zenon
fot. archiwum rodzinne

Zenon Plech to przede wszystkim legenda polskiego żużla. Mniej osób wie, że w swym bogatym życiorysie ma epizod jako radny Miasta Gdańska.

Plech osiem razy startował w finałach Indywidualnych Mistrzostwach Świata, zdobywając dwa medale (srebrny - 1979 i brązowy - 1973). Wywalczył pięć medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata (srebrny – 1976, brązowe - 1972, 1974, 1978, 1980), cztery medale w Mistrzostwach Świata Par (srebrny – 1980, brązowe - 1973, 1979, 1981). Pięciokrotnie był Indywidualnym Mistrzem Polski (1972, 1974, 1979, 1984, 1985).

Urodził się 1 stycznia 1953 roku w Zwierzynie w województwie lubuskim. Jest wychowankiem Stali Gorzów, w której jeździł do 1976 roku. Potem przeniósł się do gdańskiego Wybrzeża, którego barw bronił do zakończenia kariery, czyli 1987 roku. Jeździł także w brytyjskich zespołach Hackney Londyn (1975-76 i 1979-81) oraz Shieffeld Tigers (1982).

- W Gorzowie zaczęła się moja cała przygoda z żużlem. To tam uczęszczałem do ogólniaka, gdzie razem z kumplami zdecydowaliśmy się pójść na mecz, a po komunikacie o naborze spróbować swoich sił jako żużlowiec. I wtedy wszystko ruszyło - Zenon Plech przypomina początki swojej sportowej kariery.

Super Zenon, bo tak o Plechu mówili kibice, obchodzi w tym roku 65. urodziny, latem minie także 45-rocznica wywalczenia przez niego brązowego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata. Z tej okazji w Gdańsku w sobotę, 24 marca, odbędzie się turniej Zenon Plech Zaprasza.

- Zdecydowaliśmy się, by mój turniej odbył się w formie czwórmeczu, ponieważ w swojej karierze reprezentowałem cztery kluby: dwa w Polsce i dwa w Anglii - tłumaczy Plech.

Drużyny, które wystąpią w Gdańsku będą nosiły nazwy klubów, w których występował Super Zenon. Jak na razie znane są składy trzech z nich.

 • Stal Gorzów: Szymon Woźniak, Bartosz Zmarzlik, Linus Sundström (Szwecja), Krzysztof Kasprzak
 • Sheffield Tigers: Michael Jepsen Jensen (Dania), Adrian Miedziński, Fredrik Lindgren (Szwecja), Kacper Gomólski
 • Hackney Hawks: Antonio Lindback (Szwecja), Patrick Hougaard (Dania), Krzysztof Buczkowski, Krystian Pieszczek
 • Wybrzeże Gdańsk: Mikkel Bech (Dania), Anders Thomsen (Dania), Oskar Fajfer, Mikkel Michelsen (Dania)


A tak Zenon Plech wspomina swoje występy w gdańskim Wybrzeżu i późniejszy pobyt (do dnia dzisiejszego w Gdańsku:

Dla wielu to był zaskakujący transfer (ze Stali Gorzów do Wybrzeża - red.), ale w tamtych czasach czułem, że mogę osiągnąć coś większego, że mogę zostać mistrzem świata, ale konieczne do tego będzie doświadczenie z ligi brytyjskiej. Uważam, że gdyby udało mi się podpisać kontrakt w Anglii już po roku 1973, to może udałoby się osiągnąć trochę więcej. Ale to właśnie Gdańsk, chciał mi w tym pomóc i zezwolił na kontrakt z Hackney. To tutaj się przeniosłem, osiedliłem, założyłem rodzinę. Tutaj pełniłem pierwszy raz rolę trenera i założyłem szkółkę mini-żużla, a także byłem Radnym Miasta. Znam bardzo dobrze miasto, okolice i region. Czuję się Gdańszczaninem i dobrze mi tutaj. A GKS Wybrzeże będzie dla mnie zawsze bliskie sercu. 


Zenon Plech podczas tegorocznej prezentacji zespołu Zdunek Wybrzeże
Zenon Plech podczas tegorocznej prezentacji zespołu Zdunek Wybrzeże
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Organizatorzy zapowiadają, że na trybunach stadionu przy ul. Zawodników zobaczyć będzie można dawnych mistrzów polskiego speedway'a.

- Roman Jankowski, Andrzej Huszcza, Wojciech Żabiałowicz, Jerzy Szczakiel, Marek Kępa, Jerzy Rembas, Bogusław Nowak, Jarosław Olszewski i wielu innych - wylicza Krystian Plech, syn jubilata, który jest współorganizatorem zawodów. - Mam nadzieję, że dla kibiców, którzy przychodzili w tamtych czasach na żużel, będzie wielka gratka zobaczyć takie nazwiska ponownie, bliżej się z nimi spotkać i porozmawiać.

W sprzedaży są bilety na to wydarzenie:

 • Trybuna honorowa - 35 zł
 • Normalny - 15 zł
 • Dzieci do 12 roku życia - 10 zł
 • Program - 10 zł, wersja okolicznościowa - 20 zł
 • Dzieci do 4 roku życia - 1 zł
 • Pakiety Hospitality & VIP Tickets (miejsce w najlepszej części stadionu vis a vis startu i mety, program zawodów, dedykowany zestaw upominków, wejście do parku maszyn przed i po turnieju, możliwość zrobienia zdjęć z zawodnikami, parking, catering) - 249 zł

Sprzedaż biletów:

 • Internet - speedwayevents.kupbilet.pl, speedway-shop.pl
 • bezpośrednio - sklep kibicfanshop.pl w Gdańsku przy ul. Marynarki Polskiej 98 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, salony Empik i punkty STS w całej Polsce

Materiały prasowe


KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy bezpłatne podwójne wejściówki na turniej Zenon Plech Zaprasza w sobotę, 24 marca. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na jedno pytanie.

PYTANIE:

W którym roku Zenon Plech wywalczył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do piątku, 16 marca 2018 roku, do godz. 12.00 na adres mail: konkurs@gdansk.pl. Zwycięzców o odebraniu biletów poinformujemy drogą elektroniczną. W temacie maila prosimy wpisać: ZENON PLECH.

REGULAMIN KONKURSU
 1. Organizatorem konkursu "Bilety na turniej Zenon Plech Zaprasza w sobotę, 24 marca 2018 roku" jest Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz KFSPORT i Plech Sport Agency Krystian Plech (organizatorzy zawodów).
 2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
 3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
 4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
 5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres konkurs@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: Trefl Gdańsk.
 6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
 7. Nagrodą w konkursie jest jeden podwójny bilet na turniej Zenon Plech Zaprasza w sobotę, 24 marca 2018 roku.
 8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
 9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
 10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora konkurs@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
 11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
 12. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu.Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze