• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk bez plastiku. W życie wchodzą unijne dyrektywy ograniczające używanie tego tworzywa

Gdańsk bez plastiku. W życie wchodzą unijne dyrektywy, a So Stay Hotel i Kuźnia dołączają do miejskiej kampanii

Wraz z nadejściem 2021 roku przyszedł czas, by pożegnać niektóre, plastikowe przedmioty. Jednorazowe sztućce, mieszadełka czy talerzyki będą znikać z restauracji stopniowo. Proces ten zakończy się 3 lipca br. To dobry moment, by przypomnieć mieszkańcom naszego miasta o kampanii “Gdańsk bez plastiku”, do której dołączyły niedawno dwie firmy społecznie odpowiedzialne: So Stay Hotel i Kawiarnia Kuźnia.
05.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Małgorzata Gojło-Kaligowska - menedżer So Stay Hotel i Kawiarni Kuźnia, Piotr Wróblewski - współzałożyciel So Stay Hotel, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Marianna Wróblewska - prezeska Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej
Nz. Małgorzata Gojło-Kaligowska - menedżer So Stay Hotel i Kawiarni Kuźnia, Piotr Wróblewski - współzałożyciel So Stay Hotel, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Marianna Wróblewska - prezeska Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Od 2021 roku, zgodnie z dyrektywą unijną, która obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich, wchodzi w życie zakaz wprowadzania na rynek plastikowych produktów jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. Są to:

  • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • słomki,
  • patyczki higieniczne,
  • talerze,
  • mieszadełka do napojów,
  • kijki do balonów,
  • pojemniki do żywności,
  • styropianowe kubki i opakowania.

Obowiązujący na terenie Unii Europejskiej zakaz będzie wchodził w życie stopniowo. W praktyce oznacza to, że firmy odpowiedzialne za wprowadzanie ww. produktów na rynek, nie mogą już tego robić. Natomiast restauracje, bary i instytucje, które do tej pory korzystały z plastikowych opakowań, mają czas na pozbycie się ich i wprowadzenie ekologicznych zamienników - do 3 lipca 2021 roku. 

Jak podaje WWF Polska należące do międzynarodowej organizacji, której głównym celem jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety - na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. W efekcie doprowadziło to do powstania 150 milionów ton plastiku zalegającego w oceanach, przez co każdego roku, życie traci sto milionów ssaków morskich.  

 
Plastik zalegający na dnie mórz i oceanów to śmierć dla żyjących tam stworzeń i degradacja naszej planety. Dlatego kraje europejskie od 2021 roku kończą z produkcją jednorazowych, plastikowych przedmiotów - mowa m.in. o sztućcach, słomkach, talerzykach
Plastik zalegający na dnie mórz i oceanów to śmierć dla żyjących tam stworzeń i degradacja naszej planety. Dlatego kraje europejskie od 2021 roku kończą z produkcją jednorazowych, plastikowych przedmiotów - mowa m.in. o sztućcach, słomkach, talerzykach
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gdańsk bez plastiku

Gdańsk bez plastiku to inicjatywa, której celem jest promowanie postaw proekologicznych, troska o środowisko i zmniejszenie zużycia plastiku w codziennym funkcjonowaniu. Przytoczone przez WWF Polska dane wskazują wyraźnie, że dbanie o ekologię, to interes wspólny - wszystkich ludzi.

Kampania „Gdańsk bez plastiku” trwa w naszym mieście od lutego 2019 roku. Gdański Magistrat jako pierwszy w Polsce zrezygnował z plastikowych butelek z wodą na rzecz szklanych oraz wyeliminował plastik z codziennego funkcjonowania. Miasto Gdańsk poprzez różne inicjatywy - rozdawanie bawełnianych toreb na zakupy, spotkania edukacyjne czy stworzenie ekologicznych murali zdobiących szkoły, stara się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby mieszkańców. 

W ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku” urzędnicy zachęcają do rezygnacji z plastiku nie tylko mieszkańców, ale także firmy i instytucje. Swój udział w działaniach proekologicznych zadeklarowali m.in. Gdański Ogród Zoologiczny czy sklep Ikea Gdańsk. A teraz także So Stay Hotel i Kawiarnia Kuźnia, czyli dwie firmy społecznie odpowiedzialne, które prowadzone są przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej.  

Odwiedziny prezydent Gdańska

- Dzisiaj mówimy o oficjalnym dołączeniu do kampanii Gdańsk bez plastiku, ale prawda jest taka, że gdy tylko w naszym mieście pojawiły się pierwsze informacje o tej kampanii, już wtedy szukaliśmy rozwiązań i przyjrzeliśmy się obszarom w których stopniowo mogliśmy wprowadzać zmiany - mówi Piotr Wróblewski, współzałożyciel So Stay Hotel.

- Staramy się minimalizować ilość plastików w naszych obiektach - wyjaśnia Małgorzata Gojło-Kaligowska, menedżer So Stay Hotel i Kawiarni Kuźnia. - W działalności gastronomiczno - hotelarskiej jest to dość trudne, ale małymi krokami zaczęliśmy bardziej dbać o otaczający nas świat i przyszłość pokoleń. Wyeliminowaliśmy plastikowe kubki, słomki, produkty na wynos pakujemy w papierowe torby, w pokojach hotelowych wodę w plastikowych opakowaniach zastąpiły szklane butelki, które dostępne są też w części restauracyjnej. To, co jeszcze przed nami, to eliminacja plastikowych opakowań na wynos. To dla nas wyzwanie na bliską przyszłość. 

Ważnym elementem tej kampanii jest też informowanie, edukowanie i angażowanie w nowe zwyczaje pracowników. Pomocne w tej kwestii jest szukanie rozwiązań zgodnie z zasadą 3U: 

  • unikaj - wyeliminuj z użytku,
  • użyj - wykorzystaj wielokrotnie,
  • utylizuj - zmień na produkty recyklingowe i biodegradowalne.

 

Gdańsk bez plastiku, 5 zasad przedsiębiorcy

  1. Środki, płyny do mycia i sprzątania oraz oleje samochodowe kupuj w opakowaniach zbiorczych.
  2. Wodę do picia wlewaj do szklanych dzbanków.
  3. Segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie.
  4. Wymieniaj wkłady w długopisach.
  5. Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku.

 

Gdańsk bez plastiku, 10 zasad dla mieszkańców

  1. Na zakupy weź bawełnianą torbę.
  2. Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie.
  3. Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek.
  4. Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań.
  5. Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach.
  6. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.
  7. Nie używaj plastikowych sztućców.
  8. Kupuj odzież z naturalnych materiałów.
  9. Wybieraj dobrej jakości zabawki - posłużą nie tylko Twoim dzieciom.
  10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

CZYTAJ:

Jednorazowe sztućce do kompostowania - innowacyjna technologia z Politechniki Gdańskiej

Gdańsk bez plastiku. Odsłonięto pierwszy mural, który powstał w ramach kampanii. Będą kolejne
Gdańsk bez plastiku. Ekologiczny mural ozdobi kolejną szkołę - tym razem na gdańskiej Oruni

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku