• Start
  • Wiadomości
  • Zegar na ratuszu zdąży na rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika

Zegar na ratuszu zdąży na rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika

W południe 30 lipca zegar ratusza głównomiejskiego w Gdańsku zacznie znów odmierzać czas. Uszkodzony podczas niedawnej ulewy mechanizm najważniejszego gdańskiego “czasomierza” został już naprawiony - w większości, ponieważ północna tarcza wymaga dłuższych prac.
29.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Widok na wieżę Ratusza Głównego Miasta z dachu Teatru Szekspirowskiego.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z okazji rozpoczęcia Jarmarku św. Dominika, które przypada 30 lipca, uruchomi w samo południe mechanizm zegara Ratusza Głównego Miasta. W tym samym czasie z okna Dworze Artusa zostanie wywieszona flaga Miasta Gdańska.

- W wyniku ulewy najbardziej ucierpiały mechanizmy kontrolujące ruch wskazówek tarcz znajdujące się od strony północnej i zachodniej. To właśnie z tej strony 14 lipca wiał wiatr niosący deszcz, co spowodowało korozję elementów. Uszkodzenia tarczy zachodniej okazały się nie być już tak poważne, jak północnej, która musi przejść poważne naprawy. Uruchomimy pozostałe trzy, czyli te na które spoglądamy najczęściej - mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Obok dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego i innych pracowników pracowni Zegarów Wieżowych z Oddziału Muzeum Nauki Gdańskiej, na wieży ratusza pracował także alpinista Karol Meissner.

Tak wyglądały prace zegarmistrzowsko - alpinistyczne przy naprawie zegara.

- Prace zostały poprowadzone w błyskawicznym tempie: wyregulowano wskazówki obu tarcz, a także odłączono wadliwy mechanizm tarczy północnej i dokonano przeglądu tarczy zachodniej - informuje Andrzej Gierszewski. - W najbardziej optymistycznym wariancie naprawy przy tarczy północnej zegara potrwają około miesiąca kalendarzowego.

- Wywiązujemy się z naszych obietnic odnośnie szybkie przywrócenia sprawności zegara, ale dbamy też o zabytek wyjątkowy na skalę europejską - podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. - Tarcze zegara i jego zdobienia są oryginalne i pochodzą z końca szesnastego wieku. Samo serce zegara jest oczywiście dużo młodsze. Zamontowano je w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jarmark Dominikański ma dużo dłuższą tradycję, dlatego też wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia życzymy powodzenia, zarówno w sprzedaży, jak i w zakupach - dodaje dyrektor. - Niech wszystkim uczestnikom jarmarku patronuje flaga naszego kupieckiego miasta wywieszona z okna Dworze Artusa. W ten skromny sposób chcemy przypomnieć o uniwersalnych wartościach związanych z handlem: czasie, pieniądzu, ale też uczciwości i sumienności.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet