PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zdrowie psychiczne to dobre życie. Nie czekaj, skorzystaj już dziś!

Zdrowie psychiczne to dobre życie. Nie czekaj, skorzystaj już dziś!
Bezpłatne konsultacje psychologiczne w 40 prywatnych i publicznych ośrodkach i gabinetach w Gdańsku. Do tego warsztaty i wykłady na temat relacji rodzicielskich, wypalenia zawodowego, szukania sposobów na szczęśliwe życie. Do 26 maja warto skorzystać z oferty Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej.

Psychoterapeutka Katarzyna Wieczorek zaprasza na Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej
Psychoterapeutka Katarzyna Wieczorek zaprasza na Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Projekt Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie" to inicjatywa Katarzyny Wieczorek, psychoterapeutki z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, która wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zaangażowała do współpracy psychoterapeutów i psychologów pracujących na co dzień w prywatnych i publicznych ośrodkach i gabinetach w Gdańsku. Partnerami trwającej od 6 do 26 maja kampanii jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku.

Alicja Katarzyńska: Skąd pomysł na pospolite ruszenie psychologów w Gdańsku?

Katarzyna Wieczorek: - Na wizytę u psychologa, na poradę psychologiczną czeka się w Gdańsku bardzo długo, od dziewięciu miesięcy do ponad roku. A statystyki dotyczące naszej kondycji psychicznej są alarmujące: co czwarty dorosły Polak doświadczył w swoim życiu trudności emocjonalnych lub zaburzeń psychicznych. Liczba chorych na depresję jest porównywana do liczby mieszkańców Warszawy. Najbardziej dramatycznym skutkiem tego stanu jest liczba popełnionych samobójstw - jest ona prawie dwukrotnie wyższa od liczby ofiar ginących co roku na polskich drogach!

W ostatnich latach coraz więcej czasu poświęcamy na uprawianie sportu, staramy się zdrowo odżywiać, coraz ważniejsza jest też dla nas ekologia, ale dbanie o zdrowie psychiczne ciągle traktujemy jako coś wstydliwego, objaw słabości, może choroby. O problemach z emocjami nie mówimy w towarzystwie, bojąc się ostracyzmu, kpin. Przez tę gdańską kampanię chcemy obalić stereotypy na temat zdrowia psychicznego, uświadomić że to niezwykle istotna sfera życia. Dlatego gdańscy psychoterapeuci, ci na co dzień pracujący w prywatnych gabinetach i ci z ośrodków publicznych, zdecydowali się działać wspólnie, żeby odczarować psychoterapię.

Wszystkie te działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do udziału w akcji. Choćby z tego powodu Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to wyjątkowy projekt w skali kraju. Niespotykana jest także mobilizacja środowiska i zgodna współpraca podmiotów publicznych z prywatnymi gabinetami.

Korzystanie z pomocy psychologa, chodzenie na terapię to wysiłek, odwaga, walka o poprawę jakości naszego życia. Jednak ciągle jeszcze naznaczone wstydem i tajemnicą.  

- Psychoterapia to jest forma leczenia, pomoc człowiekowi, który doświadcza rożnych objawów, nie czuje się szczęśliwy w życiu, nie umie sam tego zmienić, poprawić jego jakości. Szukamy pomocy w sytuacjach kryzysowych, ale zwracanie się po pomoc, gdy po prostu chcemy coś zmienić w naszym życiu, nie jest częste. A to nie słabość, a przejaw dbania o siebie. Często cierpimy latami, żyjemy w smutku, niespełnieniu, stresie, depresji, bezskutecznie bierzemy się w garść nie wiedząc dlaczego to nie wychodzi. Pacjenci, którzy przychodzą na terapię, zdrowieją i mówią “szkoda tylu lat mojego wielkiego cierpienia”.

Przez Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej zachęcamy do zrobienia „wiosennych porządków” w swoim życiu. To doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i zacząć pracę nad sobą. Nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z codziennego życia, jego dobra jakość zależą od sposobu, w jaki przeżywamy samych siebie i świat dookoła. A więc zdrowie rzeczywiście zaczyna się w głowie. Dlatego o dobrą kondycję psychiczną należy dbać na co dzień, tak samo jak o kondycję fizyczną. Nasza psychika „odwdzięczy się” w trudnych i stresujących momentach, które spotykają każdego z nas.

W tym roku osoby, które zarejestrują się na wizytę do psychoterapeuty, będą mogły bezpłatnie odbyć nie jedną, a trzy sesje...

- Doszliśmy do wniosku, że jeśli to ma być konkretna pomoc, potrzebne są dwa, trzy spotkania z pacjentem. Tak działamy z osobą zaczynającą psychoterapię: najpierw są trzy spotkania konsultacyjne, podczas których stawiamy diagnozę. Określamy, jaki rodzaj pomocy jest potrzebny i dopiero zaczynamy wspólną pracę. Chętni, którzy skorzystają z porad podczas Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej, otrzymają wskazanie co robić, gdzie szukać bezpłatnej pomocy. Może ktoś zdecyduje się na płatną terapię? Takie trzy sesje konsultacyjne to na pewno dobry poczatek do inicjowania zmian w życiu, a potrzebujemy ich bardzo, bo generalnie bardzo dużo osób przychodzi do nas z problemami z budowaniem relacji, utrzymywaniem ich, z tworzeniem satysfakcjonujących związków. Wiele osób przychodzi z depresją, zaburzeniami nastroju, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami lękowymi oraz z poczuciem chaosu w swoim życiu. Trudno im czerpać satysfakcję ze swego codziennego życia, a ten brak doskwiera im całe lata. Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to dobry czas, żeby zadbać o dobre samopoczucie i swoje zdrowie psychiczne.

W ramach kampanii Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie" można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, przygotowano również inne wydarzenia: wykłady, warsztaty poświęcone m.in. relacjom między rodzicami a dziećmi w różnym wieku, wypaleniu zawodowemu, twórczości i wpływowi nowoczesnych technologii na rozwój dziecka.

Bezpłatne konsultacje trwają do 26 maja, wykłady i warsztaty do 11 czerwca 2017 roku. Wydarzenia odbywają się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Harmonogram wydarzeń i wykaz gabinetów psychoterapeutycznych biorących udział w akcji znajdziesz TUTAJ


Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje należy zapisywać się bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, na warsztaty bezpośrednio u ich organizatorów. Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium warsztatów, prelekcji i innych wydarzeń są dostępne na stronie Fundacji Wspierania Rodzin Przystań oraz Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

Szczegółowe informacje: Katarzyna Wieczorek, email: kkwieczorek@gmail.com, tel: 505 034 567.Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze