PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Opustoszałe miasto? Tak, ale z pomysłami, zdrowym rozsądkiem i bez strachu

Opustoszałe miasto? Tak, ale z pomysłami, zdrowym rozsądkiem i bez strachu
Gdańsk zazwyczaj gwarny i szumny od kilku dni jest cichy i spokojny, niemal wyludniony - doskonale to obrazują zdjęcia naszego fotoreportera Grzegorza Mehringa. Ale w Gdańsku też dużo się dzieje - oczywiście głównie w związku z koronawirusem. Są lekcje on-line, szycie maseczek dla służby zdrowia a pani prof. wirusolog mówi, by się nie bać.
Zazwyczaj zapełniony samochodami, tym razem niemal pusty - parking na Targu Węglowym
Zazwyczaj zapełniony samochodami, tym razem niemal pusty - parking na Targu Węglowym
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W poniedziałek, 16 marca, nasz fotoreporter Grzegorz Mehring odwiedził kilka miejsc w Gdańsku. Był w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II, Galerii Bałtyckiej, Targu Węglowym, minął al. Grunwaldzką, zajrzał na ul. Długą i Długi Targ. Wszędzie cicho i spokojnie.

To dobrze, bo pokazuje, że gdańszczanki i gdańszczanie odpowiadają na apel służb medycznych i sanepidu, by pozostawać w domu. 

 

GDAŃSK W PONIEDZIAŁEK, 16 MARCA - ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Ale w Gdańsku - mimo, że samo miasto wydaje się opustoszałe czy wyludnione - sporo się dzieje. Prowadzone są akcje wspierania służby zdrowia, organizowane są zajęcia internetowe dla dzieci i młodzieży, instytucje kultury wprowadzają procedury (będą się prawdopodobnie zmieniać) oddawania pieniędzy za bilety na odwołane wydarzenia. W związku z koronawirusem są też niedogodności, jak zamknięte dla mieszkańców obiekty Urzędu Miejskiego (z wyjątkami) a już w czwartek, 19 marca, wprowadzone zostaną nowe zmiany w komunikacji miejskiej. Jednak najważniejsze, jak mówi prof. prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, to "przede wszystkim nie bać się i używać zdrowego rozsądku." 

Oto kilka przykładów, o których pisaliśmy w poniedziałek, 16 marca:  


Szyją maseczki m.n. dla służb ochrony zdrowia - możesz dołączyć nawet jak nie umiesz szyć

- Myśleliśmy o szyciu maseczek już od paru dni, ale nie wiedzieliśmy, jak to zrobić, by były bezpieczne. Zainspirował nas szpital w Zielonej Górze, którego personel sam zaczął je szyć - opowiada Magda Jabłońska, prezeska Fundacji Nielada Historia. Poszukiwanie są inni do pomocy. Umiesz szyć i masz maszynę - dołącz. Nie umiesz - wesprzyj finansowo lub logistycznie. 

Czytaj więcej: Szyją maseczki ochronne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?

 

Spektakl czy koncert odwołany, chcesz odzyskać pieniądze. Jak to zrobić? 

Kupiłeś bilet przez internet? Sprawa prosta, dostaniesz pieniądze z powrotem tą samą drogą. Kupiłeś bilet w kasie? W tym przypadku już jest różnie. A w najbliższych dniach te procedury mogą ulec zmianie. 

Czytaj więcej: Jak odzyskać pieniądze za bilety na odwołane wydarzenia kulturalne


Telefon zaufania dla uczniów i rodziców. Jak działa? ROZMOWA WIDEO

W XIV Liceum w Gdańsku, które wchodzi w skład ZSO nr 8, uruchomiono tymczasowy telefon zaufania. To odpowiedź na lęki i obawy jakie towarzyszą młodym ludziom w związku z panującą pandemią. Telefon działa od poniedziałku, 16 marca, codziennie, do odwołania. Dyżurują przy nim zawodowi pedagodzy i psychologowie z ZSO nr 8.

Czytaj więcej: Telefon zaufania, czyli wirtualny gabinet wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i rodziców


Propozycja nauki na trudne czasy. On-line. ROZMOWA WIDEO

Od 16 marca zamknięte są wszystkie placówki oświatowe, a uczniowie przebywają w domach na kwarantannie, w związku z koronawirusem. Jak tego czasu nie zmarnować? W jaki sposób pobierać naukę? Jak przygotowywać się do egzaminów? O tym opowiedzieli gdańscy nauczyciele w programie „Wszystkie Strony Miasta”.

Czytaj więcej: Edukacja w czasach koronawirusa. Gdańsk ma dla uczniów propozycje nauki on-line


Nowe rozkłady jazdy komunikacji miejskiej od czwartku

- Od czwartku, 19 marca, do odwołania we wszystkie dni powszednie na liniach tramwajowych i autobusowych w sieci komunikacyjnej ZTM w Gdańsku będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy. Wyjątek stanowią linie tramwajowa 7 oraz dziesięć linii autobusowych - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej: Większość linii tramwajowych i autobusowych według sobotnich rozkładów jazdy. Od czwartku


Kupuj bilet na tramwaj czy autobus przez aplikację

Decyzją Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, od wtorku 10 marca 2020 r. do odwołania, zawieszona została sprzedaż biletów w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej u kierowców i motorniczych. Posiadacze smartfonów skorzystać mogą z kilku aplikacji dzięki którym łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie, kupią bilety.

Czytaj więcej: Komunikacja miejska. Zamiast biletu tradycyjnego kup telefoniczny - pomoże Ci w tym 6 aplikacji


Strach ma wielkie oczy, czyli nie bój się koronowirusa. WIDEO

Skąd się wziął koronawirus? Jak przebiegają badania nad szczepionką? Dlaczego boimy się koronawirusa? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiada wirusolog prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierownikiem Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Czytaj więcej: Wirusolog o koronawirusie: - Przede wszystkim nie bać się i używać zdrowego rozsądku


Urząd Miejski zamknięty. Wyjątek dla urodzin i zgonów

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i konieczność podjęcia działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa od poniedziałku, 16 marca, Urząd Miejski w Gdańsku, wszystkie Zespoły Obsługi Mieszkańców oraz Jednostki Organizacyjne miasta zawieszają czasowo bezpośrednią obsługę klientów.

Czytaj więcej: Obsługa klientów w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czasowo zawieszona. Wyjątek dotyczy narodzin i zgonów


Samolot z Amsterdamu

Lotnisko w Gdańsku, podobnie jak inne porty lotnicze, notuje bardzo duże spadki ruchu, przekraczające 80 proc. W poniedziałek 16 marca, na gdańskim lotnisku wylądował tylko jeden samolot: linii KLM z Amsterdamu. Wczoraj były cztery loty zaś na jutro planowany jest jeden. Linie rozważają za to zaparkowanie w Gdańsku na dłużej większej liczby swoich maszyn.

Czytaj więcej: Jak obecnie działa lotnisko w Gdańsku? Ustały regularne połączenia. Linie parkują samoloty

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl