Zbuduj plac zabaw - gdański samorząd za niego zapłaci

Rozpoczęła się siódma edycja otwartego konkursu na budowę małych placów zabaw w Gdańsku. Do rozdysponowania na ten cel przeznaczono pół miliona złotych z budżetu miasta! Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych. Oferty będą przyjmowane do 18 lipca, ogłoszenie zwycięzców w drugiej połowie sierpnia. Oddanie placów - do końca 2016 r.
28.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Witold Misztal z synem Jeremim na placu zabaw powstałym z inicjatywy Fundacji Generacja.

Dzięki poprzednim edycjom konkursu powstały już 62 małe place zabaw w różnych dzielnicach, na co Miasto Gdańsk wydało ponad trzy miliony złotych. Uczestnicy konkursu, czyli organizacje pozarządowe, wskazują miejsca w Gdańsku, na których ich zdaniem powinien powstać plac zabaw. Urząd Miejski rozpatruje propozycje lokalizacji (na terenie gminy lub użyczonym) oraz projekty placów, i wyłania dziesięć zwycięskich organizacji. Na każdy plac zabaw zaakceptowany do budowy przyznana będzie dotacja w wysokości 50 tys. złotych. Wszystkie nowe “obiekty zabawowe” będą gotowe do końca 2016 r.

Uwaga! W tym roku miasto wytypowało do konkursu 19 preferowanych dzielnic (o czym niżej).

Czy trudno jest przygotować się do konkursu i zrealizować projekt? - zapytaliśmy w Fundacji Generacji, która była jednym ze zwycięzców zeszłorocznej edycji i to dzięki jej staraniom powstał nowy plac zabaw przy ul. Józefa Wybickiego w Dolnym Wrzeszczu (o czym zresztą informuje stosowna tabliczka).

- To prosta sprawa - uważa Witold Misztal, wiceprezes Fundacji Generacja. - Magistrat dostarcza bogaty katalog urządzeń do wyboru, naprawdę jest z czego wybierać. Przygotowując projekt, koniecznie pamiętać trzeba o koszcie ogrodzenia - niezbędnego w przypadku placu zabaw. Na terenie Gdańska działa kilka doświadczonych firm wykonujących takie inwestycje, usługę realizują kompleksowo.

Fundacja Generacja doskonale zna Dolny Wrzeszcz. Od lat organizuje tu “Wrzeszczańskie kino podwórkowe” i różnego rodzaju warsztaty dla dzieci.

- Mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza to nasza grupa docelowa. Postanowiliśmy zaoferować im kolejny, tym razem bardziej “fizyczny” projekt kojarzony z fundacją - tłumaczy Witold Misztal. - Ważne, żeby wokół byli potencjalni odbiorcy: rodziny z dziećmi i dziadkowie z wnukami.

Lokalizacja nowego placu nieopodal ławeczki, na której obok Oskara Matzeratha zasiadł w zeszłym roku Günter Grass zobowiązuje - pomysłodawcy placu zaaranżowali tu specjalne bębenki dla dzieci.

Ważne, żeby plac miał potencjalnych odbiorców. W tle - bębenki!

Szczegółowe informacje na temat konkursu, wszystkie potrzebne dokumenty oraz wykaz preferowanych dzielnic znaleźć można na stronie internetowej gdansk.pl.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus