PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zastępczy rodzice potrzebni od zaraz. W środę dzień otwarty w MOPR, rozmowa z Moniką Chabior na gdansk.pl

Zastępczy rodzice potrzebni od zaraz. W środę dzień otwarty w MOPR, rozmowa z Moniką Chabior na gdansk.pl
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk zachęca do założenia rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka (zdjęcie ilustracyjne)
Gdańsk zachęca do założenia rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka (zdjęcie ilustracyjne)
fot. pixabay.com

 

Chcesz założyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka, ale obawiasz się, że nie sprostasz opiekuńczo-wychowawczym obowiązkom? Specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Leczkowa 1A w Gdańsku zapraszają Cię na dzień otwarty w środę, 25 sierpnia br. w godz. od 8.00 do 18.00. Podpowiedzą, jak stworzyć bezpieczny dom dla dziecka z bagażem doświadczeń.

- Zachęcam osoby, które rozważają założenie rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka do uczestnictwa w dniu otwartym w Ośrodku – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. - Być może właśnie po konsultacji z naszymi specjalistami, łatwiej będzie podjąć decyzję o życiowej zmianie. Bycie zastępczym rodzicem to odpowiedzialność i praca. Ta rola może się jednak okazać nie tylko zawodowym, ale i życiowym spełnieniem. Zapraszam Państwa do kontaktu.

Porady, gotowość do wsparcia, webinarium

W środę, 25 sierpnia w siedzibie Ośrodka przy ul. Leczkowa 1A do dyspozycji zainteresowanych będą m.in. psycholodzy, pedagodzy i trenerzy szkolący kandydatów na rodziców. Specjaliści odpowiedzą m.in. na pytania o udzielane rodzinom zastępczym wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie oraz psychologiczne i prawne. Poradzą, jak przygotować się do pełnienia roli zastępczego rodzica i jakie warunki trzeba spełnić, by nim zostać. Akcja odbywać się będzie z zachowaniem obostrzeń obowiązujących w epidemii (dot. dystansu fizycznego, ubrania maseczki, dezynfekcji rąk). Pracownicy Wydziału Pieczy Zastępczej zapraszają również zainteresowanych tematem do kontaktu telefonicznego, pod numerami: 58 347 82 68 lub końcówki 77 i 78.

Tego dnia także w godz. od 10.00 do 12.00 na profilu facebookowym gdańskiego MOPR można obejrzeć webinarium pt. „Rodzina zastępcza – oczekiwania vs rzeczywistość”. Będzie poświęcone m.in. rodzinie zastępczej niezawodowej, jako jednej z form rodzicielstwa. W czasie tego internetowego spotkania m.in. psycholog, koordynator pieczy zastępczej i zastępczy rodzic odpowiedzą na wątpliwości i pytania odbiorców.

Zapraszamy też do posłuchania tematycznej rozmowy z Moniką Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Emisja o godz. 12.30 na portalu miasta www.gdansk.pl.

Opieka i miłość - ważne dla każdego dziecka

Obecnie w 362 rodzinach zastępczych (w tym 32 to rodziny zawodowe) oraz w 15 rodzinnych domach dziecka przebywa ponad 600 gdańskich dzieci. Mają tam dobrą opiekę, szacunek i miłość. Opiekunowie zastępczy tworzą dzieciom rodzinne i bezpieczne warunki życia. Dbają o dziecięce potrzeby: od bytowych po edukacyjne, emocjonalne i społeczne. Najmłodsi, z różnych przyczyn, nie mogą przecież liczyć na opiekę biologicznych rodziców. Przypomnijmy, że rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą tworzyć małżonkowie lub osoba, którzy m.in.:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
  • nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej,
  • nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
  • są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem,
  • zapewniają warunki umożliwiające zaspokojenie indywidualnych potrzeb dziecka.

W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba, tworząca tę rodzinę, musi posiadać stałe źródło dochodów. Szczegółowe wiadomości m.in. o formach pieczy zastępczej, wsparciu dla rodziców oraz dla dzieci otoczonych opieką są dostępne na stronie gdańskiego MOPR.

 

Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze
Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze