Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zaspa Rozstaje. Wniosek o powołanie Rady Dzielnicy złożony

To jedyna obecnie dzielnica w Gdańsku, która nie posiada swoich lokalnych przedstawicieli w mieście. Sytuacja może się jednak zmienić w najbliższych miesiącach. Grupa inicjatywna złożona z mieszkańców Zaspy Rozstajów złożyła właśnie wniosek o powołanie Rady Dzielnicy.

Zaspa Rozstaje. Wniosek o powołanie Rady Dzielnicy złożony
A
A
data publikacji: 14 kwietnia 2017 r.

Zaspa Rozstaje chce Rady Dzielnicy. Wniosek w tej sprawie już w magistracie
Zaspa Rozstaje chce Rady Dzielnicy. Wniosek w tej sprawie już w magistracie
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Obecnie w Gdańsku 33 dzielnice posiadają swoich radnych. W ubiegłym roku Rady powołano na Przymorzu Wielkim, Matarni i Suchaninie. O powstaniu takiej na Zaspie Rozstajach myślano już od dłuższego czasu, ale, jak twierdzi główny inicjator - Piotr Skiba, złożenie wniosku w tej sprawie z wymaganymi podpisami mieszkańców nie było proste.

- Zbieraliśmy je przez 2,5 roku. Łatwo nie było, ponieważ wiele osób nie chciało podać swojego numeru Pesel, a jest taki wymóg. W nowych budynkach na terenie dzielnicy mieszka sporo osób niezameldowanych, więc one z kolei takiego podpisu nie mogły złożyć – opowiada Piotr Skiba, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję Radnego Miasta Gdańska.

W akcji zbierania podpisów wspierali go członkowie Młodych Demokratów, a także kilku sąsiadów, kioskarz z al. Jana Pawła II i proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej.

Więcej o dzielnicy Zaspa Rozstaje w naszym dziale dotyczącym gdańskich dzielnic

Wniosek złożono w magistracie w czwartek, a dołączono do niego 1418 podpisów. Zgodnie z obowiązującym prawem Gdańsk wymaga ich od przynajmniej 10 proc. mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców na terenie dzielnicy - w przypadku Zaspy Rozstajów jest to liczba 1290. W najbliższych tygodniach urzędnicy będą weryfikować, czy wszystkie podpisy są ważne i czy jest ich wystarczająco dużo, by móc ogłosić wybory.

Inicjatorzy powołania Rady Dzielnicy nierzadko musieli tłumaczyć mieszkańcom, czym ona w ogóle jest i jaką pełni rolę. Okazuje się bowiem, że wielu gdańszczan nadal niewiele wie na ten temat.

Piotr Skiba
Piotr Skiba
zdj. Jeerzy Pinkas/gdansk.pl

- Przykłady z innych dzielnic pokazują, że takie Rady mogą zrobić naprawdę dużo dobrego. Na Zaspie jest sporo miejskich terenów, które można ciekawie zagospodarować. Są też chodniki, które wymagają remontu i są różne potrzeby mieszkańców, np. by zamontować na terenie Rozstajów siłownie na świeżym powietrzu – podkreśla Skiba.

Wybory do rady dzielnicy, o ile odbywają się po raz pierwszy, zarządza Prezydent Miasta Gdańska w ciągu 90 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku, podpisanego przez wspomniane wyżej co najmniej 10 proc. mieszkańców.

By rada dzielnicy mogła zostać powołana, w wyborach musi wziąć udział co najmniej 5 proc. mieszkańców danej dzielnicy uprawnionych do głosowania. 

Przeczytaj także:

Suchanino. Jest Rada Dzielnicy - zagłosowało prawie tysiąc wyborców

Sukces! Matarnia i Przymorze Wielkie wybrały swoich radnych

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora