• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa. Na 25 urodziny FETY powstał kolorowy mural - jego autorem jest Patryk Hardziej 

Zaspa. Na 25 urodziny FETY powstał kolorowy mural - jego autorem jest Patryk Hardziej 

Organizowany od 1997 roku, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA - jedno z najważniejszych w Polsce i najbardziej lubianych przez gdańszczan i turystów artystycznych wydarzeń roku - doczekał się upamiętnienia. Mural na cześć festiwalu powstał na froncie budynku przy ul. Bajana 11 na Zaspie. Jego autorem jest utalentowany grafik Patryk Hardziej.
05.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na gdańskiej Zaspie, na budynku przy ul. Jerzego Bajana 11, odsłonięto 5 listopada 2021 r. mural upamiętniający 25-lecie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Na gdańskiej Zaspie, na budynku przy ul. Jerzego Bajana 11, odsłonięto 5 listopada 2021 r. mural upamiętniający 25-lecie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

Lato bez FETY? Nie ma mowy! FETA to od 25 lat jedno z najbardziej lubianych przez mieszkańców i turystów wydarzeń plenerowych w Gdańsku, gromadzące co roku tłumy fanów, często 40 tysięczną publiczność. I wprawdzie przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii musieliśmy zadowolić się skromniejszymi edycjami, ale organizatorzy z Palmy GAK są przekonani, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy. Zapewniają, że w lipcu 2022 roku na ulicach Gdańska znów przeżywać będziemy wielkie teatralne emocje.

Zobacz wideo:

 

Na razie, w roku celebrowania 25-lecia artystycznego wydarzenia, obejrzeliśmy już dwa spektakle (w sierpniu, na terenie zieleńca przy ul. Hynka na Zaspie podziwialiśmy spektakl „Once…” – Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy, a miesiąc później plenerowe widowisko "Fantomy” Teatru AKT) oraz dwie wystawy plakatów, zdjęć i festiwalowych pamiątek. Teraz czas na mural.
 

2021-11-05_mural_FETA_09_799x533.JPG
Wśród gości uroczystości byli prezesi Spółdzielni mieszkaniowej Młyniec Piotr Drews i Rafał Banit, a także pracowniczki Gdańskiego Archipelagu Kultury, instytucji odpowiadającej za realizację projektu
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W piątek, 5 listopada 2021 r., nastąpiło symboliczne odsłonięcie ściennego obrazu na budynku przy ul. Bajana 11. Mimo deszczowej pogody uroczystość zgromadziła wielu sympatyków FETY. Obecni byli m.in.: Barbara Sroka, zastępca dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej, związana z realizacją Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu; Piotr Drews, prezes spółdzielni mieszkaniowej Młyniec; Rafał Banit, zastępca spółdzielni; pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury i przedstawiciele mediów. 

Ale mural podziwiali przede wszystkim mieszkańcy i mieszkanki Zaspy i bloku przy ul. Bajana 11, którym dzieło bardzo się spodobało.

 


Do zaprojektowania muralu zaproszono Patryka Hardzieja (ur. 1989 r.) gdańskiego multidyscyplinarnego ilustratora, projektanta i grafika oraz researchera. Artysta jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, założycielem kursów Sztuka Projektowania, Fundacji Karola Śliwki i Hardziej Studio. W 2019 otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jego twórczość była nagradzana wielokrotnie na konkursach w Polsce i za granicą, m.in. za katalog prac Karola Śliwki otrzymał srebrną Nagrodę Klubu Twórców Reklamy, a w 2019 roku uznanie w konkursie Cover awArts na najlepszą okładkę roku, organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Autorem muralu jest utalentowany gdański artysta, grafik i wykładowca ASP w Gdańsku - Patryk Hardziej
Autorem muralu jest utalentowany gdański artysta, grafik i wykładowca ASP w Gdańsku - Patryk Hardziej
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Zainspirowany archiwalnymi zdjęciami oraz plakatami artysta stworzył projekt składający się z reinterpretacji scen z poprzednich edycji FETY. Wielbiciele festiwalu FETA z łatwością odnajdą nawiązania do swoich ulubionych spektakli, pokazywanych w Gdańsku na przestrzeni lat. Są tu np. sylwetki aktorów belgijskiego teatru The Primitives oraz tancerza powietrznego z formacji Duchamp Pilot. 

- Patryk Hardziej starał się uchwycić emocje, jakie towarzyszyły spektaklom - mówi Paulina Chełmińska z GAK. - Artysta wykonał projekt uniwersalny, ponadczasowy, wpisujący się w architekturę Zaspy oraz uzupełniający zaspiańską galerię murali. Jednocześnie w sposób symboliczny, za pomocą teatralnego gestu, oddał ducha festiwalu FETA, który w tym roku obchodzi 25 urodziny.

Mural wykonały artystyki z grupy Wakeuptime, a nad realizacją projektu czuwała Agata Myga z GAK Plama.

Symboliczne otwarcie i kolejny mural dołączył do kolekcji Monumental Art na Zaspie
Symboliczne otwarcie i kolejny mural dołączył do kolekcji Monumental Art na Zaspie
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Historia festiwalu w pigułce

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, którego organizatorem jest "Plama" Gdański Archipelag Kultury, powołano do życia ćwierć wieku temu, gdy Gdańsk szykował się do obchodów swojego tysiąclecia. Pierwsza edycja trwała aż 10 dni, a publiczność obejrzała aż 46 spektakli z całego świata. 

Niestety ostatnie dwie edycje, z powodu pandemii, musiały zostać odwołane, ale organizatorzy (GAK Plama) przygotowali wiele atrakcji rozłożonych na cały rok. W sierpniu, na terenie zieleńca przy ul. Hynka na Zaspie, mogliśmy podziwiać spektakl „Once…” – Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Miesiąc później zaprezentowano plenerowe widowisko "Fantomy” Teatru AKT. Podczas tegorocznych wakacji odbyły się też dwie wystawy festiwalowych plakatów celebrujące 25 lat FETY, liczne zdjęcia oraz festiwalowe pamiątki. Organizatorzy wciąż szukają nowych lokacji oraz artystów do współpracy. Po dwóch latach przerwy Festiwal FETA (planowany na 14-17 lipca 2022 roku) powróci do Gdańska. Jak zapewniają organizatorzy, ze wzmożoną energią, przynosząc fanom niesamowite przeżycia artystyczne. 

 

 

TV

To przedszkole jest wzorem