Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Zasłuchany Szekspir” - koncert z okazji Światowego Dnia Poezji

Z okazji Światowego Dnia Poezji Biblioteka pod Żółwiem w Gdańsku zaprasza na koncert „Zasłuchany Szekspir”. Staroangielskie pieśni inspirowane twórczością Williama Szekspira, wykonane na klawesynie, przeniosą słuchaczy do dawnych epok. Koncert odbędzie się we wtorek 21 marca 2017 r. Wstęp wolny.

„Zasłuchany Szekspir” - koncert z okazji Światowego Dnia Poezji
A
A
data publikacji: 20 marca 2017 r.

Krystian Sokołowski

Światowy Dzień Poezji obchodzony jest corocznie 21 marca od 1999 roku. Został ustanowiony przez UNESCO - Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu, ale Gdańsk nie jest gorszy!

We wtorek 21 marca, o godz. 18, w Bibliotece pod Żółwiem (Gdańsk, ul. św. Ducha 111/113) – filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku odbędzie się koncert muzyki pochodzącej z epoki Williama Szekspira. Podczas wydarzenia zabrzmią wykonane na klawesynie staroangielskie pieśni inspirowane twórczością mistrza ze Stratfordu.

- Publiczność, dzięki zasłyszanej muzyce i recytowanym wierszom twórcy „Hamleta”, zostanie przeniesiona do epoki elżbietańskiej i czasów renesansu - gdzie po epoce wieków średnich, człowiek, jego osobiste odczuwanie i stosunek do świata był nowym natchnieniem dla sztuki - zachęca Marcin Haftkowski z Dział Promocji Literatury WiMBP.

Do czasów Szekspira słuchaczy zabierze Jakub Borowczyk, student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Piotra Kusiewicza, gdzie kształci śpiew solowy. Jak mówi o sobie młody artysta, od wielu lat fascynuje go muzyka baroku, szczególnie twórczość operowa J. F. Haendla, bardzo chętnie sięga też po repertuar renesansowy, np.: pieśni z poetyckimi tekstami wykonywane z akompaniamentem lutni na XVI-wiecznych dworach.

Akompaniować mu będzie na klawesynie Krystian Sokołowski, student gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Małgorzaty Skotnickiej. Jego pasją jest muzyka dawnych epok - renesansu oraz baroku, zajmuje się jej stylowym wykonawstwem na organach i klawesynie, solo i w zespole.

Ponadto z okazji Światowego Dnia Poezji, WiMBP w Gdańsku wspólnie z Gdańskim Klubem Poetów zapraszają na promocję debiutanckiego tomu poezji Aleksandry Perycz-Szczepańskiej, zatytułowanego „Wierszoterapia”. Tomik został wydany przez Fundację Hospicyjną. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 marca o godz. 18, w Bibliotece Oliwskiej (Gdańsk, ul. Opata J. Rybińskiego 9).

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora