• Start
  • Wiadomości
  • „Zasłuchanie. Między muzyką a ciszą” - w niedzielę koncert Orkiestry Kameralnej Progress. Wstęp wolny

„Zasłuchanie. Między muzyką a ciszą” - w niedzielę koncert Orkiestry Kameralnej Progress. Wstęp wolny

- Proponujemy słuchaczom współuczestnictwo w „stawaniu się” muzyki - mówi Szymon Morus, założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, która zagra w niedzielę, 29 września, o godz. 17.00, w kościele św. Barbary w Gdańsku. Usłyszymy m.in. utwory Dvoraka i Wagnera.
28.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
71198563_707519789712002_7587988845774241792_n
Koncert Orkiestry Kameralnej Progress odbędzie się w niedzielę, 29 września, o godz. 17, w kościele św. Barbary w Gdańsku (ul. Długie Ogrody 19)
Mat. pras.

 

Słuchamy, ale czy słyszymy? Coraz bardziej popularna idea slow life zachęca nas do bardziej uważnego, zgodnego z naturą życia. To “zwalnianie” nie dotyczy tylko jedzenia, podróży czy relacji z bliskimi. Sztuka jest również jej nośnikiem. 

Dyrygent Szymon Morus i jego Orkiestra Kameralna Progress, która w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia, również zapraszają do bardziej świadomego uczestnictwa w wydarzeniu muzycznym, jakim jest koncert. Zagrają w niedzielę, 29 września, o godz. 17, w kościele św. Barbary w Gdańsku (ul. Długie Ogrody 19).

- Koncert unieważni podział na słuchaczy i wykonawców: wszyscy znajdziemy się w sercu muzyki i wsłuchując się w nią, spróbujemy odczytać jej uniwersalne, humanistyczne przesłanie - zachęca Szymon Morus.

70695870_1112855145584196_656055850737074176_n
Orkiestrę poprowadzi Szymon Morus, założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress
Mat. pras.

 

O roli słuchaczy w procesie “materializowania się” muzyki, w tym magicznym momencie, gdy zapis nutowy zamienia się w układ dźwięków w przestrzeni, pisała dr filozofii UG i pianistka Anna Chęćka, w książce “Ucho i umysł”: „Rytuał koncertu zwraca uwagę na partnerstwo w ciszy, na współtworzenie jej przez wszystkich uczestników akcji muzycznej. Nie jest prawdą, że wykonawca jest jedynym architektem ciszy koncertu. To publiczność ofiarowuje mu ciszę, jako dającą się zaprojektować i wymodelować plastyczną materię.”

- Chcemy zachęcić publiczność do pogłębionego słuchania, uczestnictwa w koncercie poprzez zmianę perspektywy odbioru muzyki w trakcie wykonywania wybranych utworów - mówi Szymon Morus. - Aktywny, świadomy meloman to ten, który w przestrzeni dźwiękowej potrafi znaleźć dla siebie przestrzeń przeżywania muzyki. Pragniemy, by nasz projekt otwierał bramy muzyki dla wszystkich, którym bliska jest idea synestezji w sztuce. Wierzę, że połączenie owej wyjątkowej przestrzeni muzycznej, ukazanie jej ciążenia ku ciszy, pozwoli publiczności na nowo odkryć przestrzeń aktywnego, skupionego słuchania, przeżywania muzyki.

Orkiestra Kameralna Progress pod batutą Szymona Morusa wykona w niedzielę m.in. Largo z symfonii "Z nowego świata" Antonina Dvoraka oraz Uwerturę do opery "Tannhauser" Ryszarda Wagnera. Utwór Wagnera usłyszymy w transkrypcji na orkiestrę smyczkową, którą przygotował specjalnie na to wydarzenie gdański kompozytor Patryk Matusiak. 

Koncert poprowadzi i podzieli się ze słuchaczami swoimi refleksjami o muzyce i ciszy Krzysztof Dąbrowski, związany z portalem Gdynia Kulturalna.

Wstęp wolny. Koncert dofinansowano z budżetu Miasta Gdańska.

 

WIĘCEJ:

Orkiestra Kameralna “Progress” obchodzi 10. rocznicę powstania. Jubileuszowy koncert
Gdańskie carillony zagrają Moniuszkę - z okazji Kongresu Moniuszkowskiego w naszym mieście

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej