Zostań bliźniakiem genetycznym i uratuj ludzkie życie. Zarejestruj się w bazie szpiku

Na całym świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się o nowotworze krwi. W Polsce dzieje się tak co 40 minut. Dlatego też fundacja DKMS zachęca do rejestracji w bazie dawców szpiku, dzięki czemu zwiększa się nadzieja dla chorych na powrót do zdrowia. Szansa na to będzie już w najbliższy weekend przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku.
25.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do zostania bliźniakiem genetycznym zachęca zastępczyni prezydenta Gdańska Monika Chabior (druga od lewej)
Do zostania bliźniakiem genetycznym zachęca zastępczyni prezydenta Gdańska Monika Chabior (druga od lewej)
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dawcy szpiku poszukiwani

28 maja obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To międzynarodowe święto zainicjowane w 2014 roku, aby szerzyć świadomość na temat tych chorób oraz pokazać solidarność z osobami, którzy by wrócić do zdrowia, często potrzebują pomocy zgodnego dawcy szpiku. Jedną z form wspierania chorych jest świadoma rejestracja jako dawca szpiku.

- Sama zarejestrowałam się do bazy dawców DKMS w ubiegłym roku w Pucku. Odczuwam ogromną dumę, że ponad 30 tysięcy osób zarejestrowało się w naszym pięknym Gdańsku. Wiem, że mogłoby się zarejestrować jeszcze więcej osób. Jestem pewna, że podczas wakacyjnych miesięcy także będzie można się zarejestrować - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Nie wyobrażam sobie olbrzymiej radości osoby, która potrzebuje pomocy, gdy dowiaduje się, że jej genetyczny bliźniak się znalazł. Ten moment pomocy jest ważny dla obu stron. Cieszę się, że dziś z Europejskiej Stolicy Wolontariatu dajemy tak ważny sygnał.

Szansę na dołączenie do bazy dawców, mieszkańcy i mieszkanki Gdańska będą mieli już w najbliższy weekend, 28 i 29 maja przy Bramie Wyżynnej w godz. 10.00 - 18.00 w czerwonym namiocie DKMS.

Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Skorzystaj z metropolitalnego projektu

Baza dawców szpiku Fundacji DKMS

Od początku działalności Fundacja DKMS wielokrotnie gościła w Gdańsku, przeprowadzając Dni Dawcy Szpiku dedykowane pacjentom, akcje edukacyjne na uczelniach i w szkołach wyższych. Dzięki inicjatywie gdańszczanek i gdańszczan, wsparciu ze strony władz i urzędu miasta, w przeciągu 13 lat działalności Fundacja DKMS przeprowadziła wspólnie z mieszkańcami 537 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

- Podczas tych wydarzeń do bazy dawców Fundacji DKMS dołączyło 33 968 osób, a już 191 spośród nich zostało dawcami faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste bądź szpik i podarowało szanse pacjentom na powrót do zdrowia - mówi Dagmara Tomeczek z Fundacji DKMS.

Dzięki zaangażowaniu władz miasta i mieszkańców, historie pacjentów oraz wiedza na temat dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych docierają do społeczeństwa, stając się często impulsem do podjęcia świadomej decyzji o rejestracji w bazie, a co za tym idzie nadzieją dla chorych, którzy by żyć, potrzebują zgodnego dawcy szpiku.

- Moja historia z DKMS zaczęła się pod koniec 2016 roku. Mój brat wypełnił za mnie kwestionariusz online. Pakiet przyszedł do domu i po niecałym tygodniu odesłałem go z powrotem do DKMS. Po 3 miesiącach dostałem telefon i jednocześnie maila – prawdopodobnie może zostać pan dawcą szpiku dla chorego biorcy. Oczywiście się zgodziłem i następnego dnia było już badanie krwi, pełna morfologia, następnie oddałem szpik z talerza kości biodrowe - mówił Mikołaj Kampert, dawca szpiku z Gdańska. - Okazało się, że biorcą był mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych. Otrzymałem informacje, że przeszczep się przyjął i wyszedł ze szpitala. Taka prosta rzecz, szybka rejestracja i można komuś pomóc.

Informacje i statystyki

Świat:

  • co 27 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę nowotwór krwi
  • 39 milionów potencjalnych dawców szpiku jest zarejestrowanych na całym świecie

Polska:

  • w Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi
  • co 5. pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego genetycznie niespokrewnionego dawcy
  • tylko 25% pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego dawcy w rodzinie
  • w bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych 1 800 000 potencjalnych dawców szpiku i już ponad 10 000 osób oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik dla potrzebujących przeszczepienia szpiku pacjentów
  • w polskim rejestrze Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (skupia wszystkie bazy w Polsce) zarejestrowanych jest ponad 2 000 000 potencjalnych dawców szpiku
  • w Polsce co roku około 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego
  • w 90% przypadków dawcy oddają krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej, a w 10% szpik z talerza kości biodrowej

Szczegóły dotyczące działalności DKMS, możliwości zostania dawcą, wsparcia fundacji oraz historie pacjentów, dostępne są na stronie internetowej DKMS.

oprac.MW

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim