• Start
  • Wiadomości
  • Zaproś muzeum do siebie. Muzeum na wynos, czyli edukacja bez wykluczeń

Muzeum na wynos, czyli edukacja bez wykluczeń

Do umówionej placówki przyjeżdżają animatorzy z replikami zabytków i używając interaktywnych narzędzi opowiadają na, wcześniej indywidualnie ustalony, temat - takie bezpłatne zajęcia przygotował Dział Edukacji Muzeum Gdańska dla osób, które nie mogę dotrzeć do placówki osobiście. Projekt potrwa do 19 grudnia 2019 roku.
23.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Projekt „Muzeum na wynos” to zajęcia o szerokiej tematyce przygotowane głównie dla grup ośrodków opiekuńczych, szpitali, domów seniora, których podopieczni z różnych względów nie mogą przyjechać do muzeum, a przez to są zagrożeni wykluczeniem z powodów medycznych bądź technicznych
Projekt „Muzeum na wynos” to zajęcia dla grup ośrodków opiekuńczych, szpitali, domów seniora, których podopieczni z różnych względów nie mogą przyjechać do muzeum
Muzeum Gdańska

 

Zajęcia z cyklu „Muzeum na wynos” obejmują sze­ro­ką tema­tykę, a przygotowane głównie dla osób z nie­peł­no­spraw­no­ściami w zakre­sie moto­rycz­nym, inte­lek­tu­al­nym i sen­su­al­nym, ale nie tylko. Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych, tj. ośrodków opiekuńczo - wychowawczych, szpitali, domów seniora i wszystkich tych placówek, które nie mają możliwości odwiedzenia muzeum osobiście. 

- W trakcie zajęć popularyzujemy lokalne dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz z pasją i zaangażowaniem ułatwiamy dostęp do kultury – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska. - Wybór poszczególnej lekcji i jej szczegółowy zakres ustalamy podczas rozmowy z opiekunem. To pomaga nam poznać potrzeby grupy i jej członków - ich upodobania, charakter oraz zainteresowania. Na podstawie tych informacji tak dopasowujemy narzędzia, aby dotrzeć do każdego z uczestników i stworzyć mu możliwość pełnego współuczestniczenia w zajęciach.

Z oferty mogą skorzystać wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze z Gdańska, Trójmiasta oraz województwa pomorskiego, których podopieczni z różnych względów nie mogą przyjechać do muzeum, a przez to są zagrożeni wykluczeniem z powodów medycznych bądź technicznych. Posz­cze­gólne tematy lek­cji zostały dosto­so­wane do odpo­wied­nich zakre­sów wie­ko­wych oraz do zakresu i stopnia niepełnosprawności. 

- Możemy przyjechać do grupy przedszkolnej, uczniów szkoły podstawowej, licealistów, a nawet do Domu seniora - tłumaczy Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie grupy zorganizowanej do Działu Edukacji Muzeum Gdańska. Tam specjalista pomoże wybrać temat spotkania i uzgod­ni ter­min przy­jazdu. Wszystkie informacje na temat projektu udziela Dział Edukacji pod numerem telefonu +48 789 449 685.

Zajęcia trwają pełną godzinę zegarową i są bezpłatne.

- Prowadzimy je już od początku czerwca i jak dotąd, spotkały się z bardzo dobrym odbiorem – przyznaje Kryger. – Dlatego chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większego grona, nie tylko dzieci i młodzieży, ale także seniorów.

Zajęcia prowadzone są przez dwóch animatorów w sposób interaktywny. Do umówionej placówki przyjeżdżają z replikami zabytków. Organizatorzy nie podają jednak tematów zajęć. Dlaczego?

- Jesteśmy wrażliwi i otwarci na potrzeby drugiego człowieka! Lekcje w ramach projektu Muzeum na wynos dostosowane są do potrzeb uczestników - przekonują.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim