Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zaplanuj tydzień: moc atrakcji na świeżym powietrzu

Ostatni majowy weekend w Gdańsku spędzamy przede wszystkim na świeżym powietrzu. Do wyboru m.in. huczne otwarcie sezonu Teatru Leśnego, barwna parada z okazji Święta Miasta i spacer z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami po Oruni. Do tego nowe ciekawe wystawy i występ znakomitego muzyka z Ameryki Południowej. Nie przegapcie!

Zaplanuj tydzień: moc atrakcji na świeżym powietrzu
A
A
data publikacji: 26 maja 2017 r.

28 maja 2016 roku, wielka historyczna parada ulicami Gdańska
28 maja 2016 roku, wielka historyczna parada ulicami Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ten weekend w Gdańsku upłynie przede wszystkim pod znakiem Święta Miasta. W piątek 26 maja od godz. 10 do północy na Targu Węglowym odbędzie się m.in. pokaz samochodów rajdowych i koncerty polskich zespołów, takich jak Milczenie Owiec czy Golden Life.

Więcej piątkowych atrakcji i wydarzeń w naszym mieście znajdziesz tu: W piątek Dzień Matki: wyciągnij mamę z domu! Podpowiadamy dokąd

Natomiast w sobotę 27 maja w ramach Święta zapraszamy na coroczną paradę historyczną „Wiwat Gdańsk, Wiwat Rzeczpospolita!”, upamiętniającej wjazd króla Jagiellończyka do Gdańska. Barwny orszak przejdzie ulicą Długą, począwszy od Długiego Targu, skąd wyruszy o godz. 12. Towarzyszyć będzie całodniowe wydarzenie plenerowe - miasteczko średniowieczne - na Placu Kobzdeja (od godz. 10 do 15).

Na wszystkie atrakcje z okazji Święta wstęp wolny. Szczegółowy program tutaj: Święto Miasta.

Jedna z prac Andrzeja Dworakowskiego, którą będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii GTS
Jedna z prac Andrzeja Dworakowskiego, którą będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii GTS
mat. prasowe

Także w sobotę 27 maja, w galerii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się wernisaż wystawy rysunku Andrzeja Dworakowskiego, profesora Politechniki Białostockiej w Pracowni Rysunku, w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury, zatytułowanej „Miejsce.pl”.

- Moja działalność artystyczna stanowi rodzaj refleksji na własnym życiem w kontekście międzyludzkich relacji, patriotyzmu i polskości, jest refleksją nad całym wachlarzem ludzkich przywar i zalet, które się w tych pojęciach zawierają - mówi Dworakowski. - To moja opowieść o przestrzeni materialnej, symbolicznej, duchowej, miejscach, w których jestem, i które mnie otaczają.

Najważniejsze realizacje artysty mają związek z Galerią ARSENAŁ w Białymstoku, a nazwy wystaw („made in Poland”, „w czterech ścianach bliżej wschodniej”, „mieszkam w Polsce”, „miejsce”, „a to Polska właśnie”, „2010”) określają go i wyznaczają drogę jego poszukiwań.

Wernisaż odbędzie się o godz. 18. Wstęp wolny. W kolejnych dniach wystawę można oglądać w godz. 14-19.

John Leysner Music Show to z kolei sobotnia propozycja Sceny Muzycznej GAK (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25). O godz. 19 wystąpi tam znakomity muzyk pochodzący z Surinamu w Ameryce Południowej, który występował na wielu międzynarodowych scenach, a teraz przyjedzie do Gdańska.

John Leysner oferuje swojej publiczności brzmienie całego zespołu zamknięte w dwóch osobach, poprzez wykorzystanie loop-station oraz trąbki, na której gra Robert Jakubiec (znany jazzman i bluesman), połączonego z ciepłym brzmieniem głosu i dźwiękami gitary basowej - od ballad po najbardziej groovy groove, który spowoduje, że widz i słuchacz zapragnie się ruszać. Natchnienie, zaangażowanie i poświęcenie tego dwuosobowego show zabierze publiczność w podróż do muzycznego świata, gdzie soul, funk, jazz i pop splatają się ze sobą.

Bilety: 10 zł.

Czesław Mozil wystąpi w Teatrze Leśnym
Czesław Mozil wystąpi w Teatrze Leśnym
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Na koncercie pojawią się piosenki z płyty „Księga Emigrantów, cz.2”, która miała premierę w marcu tego roku. Nie zabraknie również znanych przebojów zespołu Czesław Śpiewa, jak i utworów z muzyki klasycznej.Muzyka zabrzmi także podczas uroczystego otwarcia sezonu w Teatrze Leśnym (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45), w sobotę 27 maja. Wystąpi Czesław Mozil z Orkiestrą, czyli Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori - orkiestrowy rozmach połączony z awangardową fantazją na temat współczesnej muzyki popularnej. To obowiązkowa pozycja nie tylko dla miłośników scenicznego luzu w wydaniu niepokornych Duńczyków, ale także nie lada gratka dla prawdziwych melomanów.

Wydarzenie odbywa się w ramach jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Początek o godz. 19. Bilety: 5 zł.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i rezerwat Ptasi Raj w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej zapraszają na „III Ptasi Piknik”. W sobotę 27 maja odbędą się warsztaty, konkursy i spotkania z ornitologami w ramach pikniku „z misją”. Jego celem będzie edukacja przyrodnicza skierowana do wszystkich, którzy w tym dniu odwiedzają wyjątkowy rezerwat Ptasi Raj.

- Pragniemy, aby opuszczali Wyspę bogatsi o wiedzę o ptasich zwyczajach, formach ich ochrony, a przede wszystkim darzyli uczuciem empatii naszych skrzydlatych przyjaciół. Zapraszamy! - mówi Mieczysława Cierpioł, prezes SPWS.

Program „Ptasiego Pikniku”:
- godz. 10-15 - konkurs przyrodniczy z nagrodami;
- godz. 11-15 - warsztaty plastyczne inspirowane Rokiem Rzeki Wisły;
- godz. 11-12 - spotkanie z uczestnikami sztafety dookoła świata - Bike Jamboree 2017-2019;
- godz. 11 - wyjście z ornitologiem do rezerwatu Ptasi Raj - Grupa pierwsza;
- godz. 13 - wyjście z ornitologiem do rezerwatu Ptasi Raj - Grupa druga.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Zabawa w rysowanie w IKM - pomysł na kreatywną sobotą dla każdego
Zabawa w rysowanie w IKM - pomysł na kreatywną sobotą dla każdego
Fot. Larysa Sałamacha

„Zabawa w rysowanie” to natomiast sobotnia propozycja Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40). W godz. 12-14 odbędzie się tam bezpłatne wspólne rysowanie dla osób w każdym wieku, zatytułowane „Wnętrze człowieka”. Kreatywne warsztaty poprowadzą ilustratorka i graficzka Agata Królak oraz twórca komiksowy Henryk Glaza.

- Żeby odpocząć, żeby się nie nudzić, żeby poćwiczyć rękę i głowę, żeby wyjść z domu - mówią prowadzący. - Dziewczyny i chłopaki, dorośli i dzieci. Ci, którzy bez rysowania żyć nie mogą i Ci, którzy rysują od święta. Będzie wspólny stół, wspólna rola papieru, kredki, mazaki, ołówki i długopisy, jedzenie, muzyka i rozmowy. Będzie fajnie, bo nie ma nic lepszego od wspólnego mazania kredką po papierze!

Organizatorzy zapewniają materiały.

A tych, którzy zamiast realizować się kreatywnie, wolą spędzać czas na świeżym powietrzu IKM zaprasza na kolejny spacer w ramach cyklu „Lokalni Przewodnicy”, skierowanego do wszystkich zainteresowanych lokalną historią i ciekawostkami gdańskich dzielnic. Tym razem Remigiusz Bystrek oprowadzi śladami „Kowalskich detali na Oruni”. Początek o godz. 12, start przed Kawiarnią Kuźnia (Gdańsk, ul. Gościnna 10). Wstęp wolny.

Nasza ostatnia sobotnia propozycja skierowana jest dla całych rodzin. W gdańskim centrum nauki - Centrum Hewelianum tego dnia rozpocznie się „Rodzinny Weekend”.

- Mama, tata i dzieci, a dookoła bliscy i dalsi krewni - tak, zazwyczaj wygląda ludzka rodzina. Czy w świecie zwierząt jest podobnie? Czy istnieje znakomity tata i super mama? Kto wychowuje potomstwo sam, a kto potrzebuje do tego pomocy? Tyle pytań… ale na wszystkie znajdziemy odpowiedzi podczas rodzinnego weekendu w Centrum Hewelianum. Zapraszamy do wspólnej zabawy! - zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie potrwa dwa dni. Odwiedzający do wyboru mają cztery godziny rozpoczęcia zwiedzania w sobotę oraz w niedzielę: 11, 12.30, 14.30 i 16. Bilet: 5 zł od osoby.

Karnawał Latawców to świetna zabawa dla całych rodzin na świeżym powietrzu. Wrażenia niezapomniane!
Karnawał Latawców to świetna zabawa dla całych rodzin na świeżym powietrzu. Wrażenia niezapomniane!
mat. prasowe

Niedziela 28 maja upłynie pod znakiem Karnawału Latawców. To tradycyjna już, coroczna impreza dla całych rodzin na świeżym powietrzu, na malowniczej plaży Sobieszewo (Gdańsk, ul. Falowa, wejście nr 16).

W godz. 12-15 na wietrze załopoczą zaprojektowane przez przybyłych latawce, które wezmą udział w konkursie na najlepszy latawiec przypominający tańczące owady. W programie zaplanowano także liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. edukacyjne pokazy ratownicze, spotkanie z mistrzem pszczelarstwa, pokaz biżuterii tworzonej ze skrzydeł motyli, quiz familijny i potańcówkę.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program: III Karnawał Latawców

Najmłodsi w niedzielę obowiązkowo udają się do Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) na spotkanie literackie dla dzieci, zatytułowane „Gdzie jest nasz DOM?”. Viola Wojda i Joanna Kowalska przeczytają fragmenty książek - „Mapa” (z tomu: Chrupek i Miętus. Dzikie zwierzęta”) i „Świat” (z tomu: „Pan Kuleczka”), o których potem wspólnie z młodymi uczestnikami porozmawiają. Będzie też czas na warsztaty plastyczne.

Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 4-8 lat. Potrwa w godz. 12-14. Bilety: 10 zł, obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę: www.ikmdladzieci2.evenea.pl.

Także w niedzielę rozpoczynają się 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) w ramach cyklu Scena Odkryć.

- 4DME to wielkie świętowanie faktu, że wszyscy jesteśmy inni i każdy z nas ma swoje piękne dziwactwa - mówią organizatorzy. - By celebrować swoją wyjątkowość, w tym roku ponownie przez cztery dni – 28 maja oraz od 1 do 3 czerwca - spotykać się będziemy w Teatrze Szekspirowskim przy najbardziej ekscentrycznych dźwiękach, jakie udało się nam znaleźć. Będzie vapor, techno, space echo, będą gitary i saksofony, drony, arabskie nuty oraz fortepian i beat maszyny!

Pierwszego dnia festiwalu wystąpi kanadyjski kompozytor poruszający się w obszarze muzyki ambientowej: Tim Hecker. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: parter 60 zł, galerie 50 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora