Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zaplanuj kulturalnie koniec roku. Koncerty świąteczne i przedsylwestrowe gale - będzie się działo

Dla tych, którzy spędzają okres świąteczno-noworoczny w Gdańsku, przygotowaliśmy najciekawsze propozycje kulturalne: koncerty, spektakle, pokazy filmowe, spotkania z twórcami i wiele innych.

Zaplanuj kulturalnie koniec roku. Koncerty świąteczne i przedsylwestrowe gale - będzie się działo
A
A
data publikacji: 20 grudnia 2016 r.

Olo Walicki wystąpi podczas pierwszego dnia festiwalu Metropolia Jest Okey
Olo Walicki wystąpi podczas pierwszego dnia festiwalu Metropolia Jest Okey
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Już drugiego dnia świąt warto będzie wyjść z domu. 26 grudnia rozpoczyna się bowiem coroczne święto trójmiejskiej muzyki - festiwal Metropolia Jest Okey, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Tegoroczna edycja potrwa aż pięć dni, a jej program będzie obfitował nie tylko w koncerty, ale również w pokazy filmowe, debaty i spotkania. Festiwal rozpocznie się w klubie Parlament w Gdańsku (ul. św. Ducha 2), gdzie odbędzie się Dzień Gazety Wyborczej Trójmiasto pod hasłem „Żadnych sztandarów. Wolność. Trójmiejscy wykonawcy grają piosenki z polskiej sceny niezależnej”. Wystąpią: Crah, Enchantia, Hatti Vatti, Kiev Office, Wojtek Mazolewski, Salviction oraz Olo Walicki. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 19, ale zanim to nastąpi, o godz. 16 odbędzie się pokaz filmów „Cicha inkwizycja” w reżyserii Holen Sabriny Kahn & Alessandry Zeki, i „Fuocoammare. Ogień na morzu” w reżyserii Gianfranco Rosi. Po filmie odbędzie się debata. Wstęp na koncerty: 5 zł, pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Drugiego dnia, we wtorek 27 grudnia, organizatorzy festiwalu zapraszają w aż dwa miejsca. O godz. 20, w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) odbędzie się „Impro show - krótkie formy”. Będzie to okazja, by spotkać trójmiejskich improwizatorów znanych z niegdysiejszych formacji W Gorącej Wodzie Kompani, Peleton czy Kabaret Limo, i zobaczyć jak poradzą sobie z improwizowanymi na oczach widzów scenkami i piosenkami. Wystąpią: Ewa Czernowicz, Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Szymon Jachimek, Wojciech Tremiszewski i Hubert Świątek. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Księgarni PWN (ul. Korzenna 33/35) oraz w dniu wydarzenia, od godz. 18.

Natomiast na fanów trójmiejskiej muzyki czekać będą industrialne wnętrza klubu B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), gdzie od godz. 19 trwać będzie gala DOKÓW - II edycja Niezależnej Nagrody Muzycznej. Podczas wydarzenia jury złożone m.in. z dziennikarzy muzycznych przyzna nagrody trójmiejskim (oraz współpracującym z nimi) twórcom kultury w 11 kategoriach.

Ponownie specjalnie na okazję minifestiwalu muzycznego powstał zespół DOKI Ensemble, w skład którego weszli uznani muzycy z różnych środowisk - wokaliści: Luna z formacji Tranquilizer, Marzena Wrona z Caren Coltrane Crusade, Maria Ka, Miron Grzegorkiewicz z Jaaa! i Krzysztof Paciorek z Calm The Fire, oraz Kuba Staruszkiewicz (bębny) i Kamil Pater (gitara i elektronika). Nad całością zapanuje saksofonista Irek Wojtczak.

W ich wykonaniu usłyszeć będzie można siedem wybranych utworów autorstwa nominowanych artystów, w nowych, zaskakujących aranżacjach. To, które utwory zostaną wykonane, będzie niespodzianką aż do rozpoczęcia imprezy, nie tylko dla publiczności, ale również dla nominowanych.

Wstęp wolny.

Więcej: Doki 2016

Środa 28 grudnia zaprezentuje kolejne oblicze festiwalu Metropolia Jest Okey. Trzeci dzień będzie należał nie tylko do muzyki, ale i do literatury. W Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) o godz. 18 odbędzie się Spotkanie z Jedną Książką, które poprowadzi Szymon Jachimek. O tym, czy Polacy lubią czytać, jak znaleźć czas na lekturę i dla jakich książek warto rzucić w kąt wszystkie inne codzienne zajęcia opowiedzą zaproszeni goście: Piotr Biedroń, Natalia Cyrzan i Jacek Friedrich. Będzie można posłuchać, ale i opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

O godz. 17.30 w klubie Parlament rozpoczną się natomiast pierwsze koncerty. Wystąpią: Łyko, The King’s Road, Radio Bagdad, Tymon Tymański & The Transistors (transmisja live na antenie Radia Gdańsk, początek o godz. 20.05), Jerzy Małek Group oraz Signal from Europa. Bilety: 5 zł.

Czwarty dzień festiwalu Metropolia Jest Okey to aż dwa miasta, trzy miejsca i trzy wydarzenia - nie tylko muzyczne. W Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) tym razem odbędą się koncerty dla miłośników muzyki klasycznej. W programie: Henryk Wieniawski - Polonez D-dur op. 4,
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Rondo Capriccioso op. 14, Georg Golterman - III Koncert wiolonczelowy op. 51, cz. I, Bruce Fraser - Euphonium Fantasy, Isaac Albeniz - Asturias oraz Emmanuel Séjourné - Koncert na wibrafon i orkiestrę, cz. I. Koncert poprzedzi uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Początek o godz. 18. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

29 grudnia to także festiwalowy Dzień Teatrów. W Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) będzie można zobaczyć aż trzy spektakle, w tym dwa teatru tańca: „Przenikanie-solo” (Anna Haracz, Iwona Olszowska), „Uchodźcy. Testigo Documentary” (Wioleta Fiuk, Patryk Gacki i Michał Łabuś) oraz spektakl „Ostatnia Wieczerza” (prod. Latający Cyrk Idei). Początek o godz. 19. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Na koncerty klubowe czwartego dnia organizatorzy zapraszają natomiast do Sopotu. Od godz. 18 w klubie Sfinks 700 (ul. Mamuszki 1) wystąpią No Toca Co, Detko Band, Motyle, Mechanism, Koniu Pan Szkapa, Mietek Blues Band, Ortalion, Ikenga Drummers, The Fruitcakes oraz ROD. Bilety: 5 zł.

Ostatniego dnia festiwal Metropolia Jest Okey przeniesie się do Gdyni, do klubu Ucho (ul. Św. Piotra 2). Zagrają: Lamia Reno, Kanaan, Call System, Jak Zwał Tak Zwał, Krystyna Duryst, 3 City Stompers, A'FreAk-aN Project, Absyntia, Cotton Wing, The Rockas oraz Castlings. Początek o godz. 18. Bilety: 5 zł.

M.in. film Nienasyceni z gwiazdorską obsadą zobaczyć będzie można w Gdańsku, w dawnym kinie Watra
M.in. film Nienasyceni z gwiazdorską obsadą zobaczyć będzie można w Gdańsku, w dawnym kinie Watra
Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa

Koniec festiwalu nie oznacza koniec wydarzeń kulturalnych w tym roku, na które warto zwrócić uwagę. Od wtorku do piątku 27-30 grudnia w Gdańsku odbywać się będzie Filmowy Rok 2016 - przegląd ambitnego kina, organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Już po raz zwarty, w mieszczącym się w Domu Harcerza w centrum miasta (ul. Za Murami 2/10) dawnym kinie Watra będzie można zobaczyć najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku.

Do programu tegorocznej edycji przeglądu trafiło osiem tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, otrzymały prestiżowe Oscary w różnych kategoriach czy też Europejskie Nagrody Filmowe. Wśród nich będzie „Ja, Daniel Blake” - zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, francuski melodramat „Moja miłość” w reżyserii Maïwenn Le Besco z ubiegłorocznego konkursu głównego festiwalu w Cannes, argentyńsko-hiszpański thriller „El Clan” Pablo Trapero, uznany za najlepszy hiszpańskojęzyczny film roku w 2015, nagrodzony Oscarem w kategorii filmów nieanglojęzycznych „Syn Szawła” węgierskiego reżysera László Nemesa, i wiele innych znakomitych produkcji.

Program:
Wtorek, 27 grudnia
- godz. 18 - „Co przynosi przyszłość”, reż. Mia Hansen-Løve, 100 min;
- godz. 20 - „Soy Nero”, reż. Rafi Pitts, 120 min.

Środa, 28 grudnia
- godz. 18 - „Syn Szawła”, reż. László Nemes, 107 min;
- godz. 20.15 - „Nienasyceni”, reż. Luca Guadagnino, 120 min.

Czwartek, 29 grudnia
- godz. 18 - „Ja, Daniel Blake”, reż. Ken Loach, 100 min;
- godz. 20 - „Moja miłość”, reż. Maïwenn Le Besco, 130 min.

Piątek, 30 grudnia
- godz. 18 - „Zjednoczone Stany Miłości”, reż. Tomasz Wasilewski, 104 min;
- godz. 20.15 - „El Clan”, reż. Pablo Trapero, 110 min.

Przed wybranymi filmami odbędą się 5-10 minutowe projekcje nagrodzonych filmów z MFFA Gdańsk 2016 - Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Bilet na 1 pokaz: 12 zł, karnet na 5 filmów: 50 zł (ilość karnetów jest ograniczona).

Natalia Świerczyńska z zespołem
Natalia Świerczyńska z zespołem
Winter Songs of Frank Sinatra

„Winter Songs of Frank Sinatra” to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę, w sam raz na zimowe wieczory. W środę 28 stycznia, w klubie Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) zabrzmią swingowe wersje znanych amerykańskich piosenek świątecznych, takie jak „Let it Snow”, „The First Noel”, „Jingle Bells” i inne utwory, które zabiorą słuchaczy do świątecznego Nowego Jorku lat 50.

Wystąpi Natalia Świerczyńska - absolwentka wokalistyki jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w Poznaniu w klasie dr. Janusza Szroma, uczestniczka VI edycji The Voice of Poland w drużynie Edyty Górniak. Na scenie towarzyszyć jej będą: Dawid Kostka (gitara), Wojciech Judkowiak (kontrabas) i Sebastian Skrzypek (perkusja).

Początek koncertu o godz. 18. Bilety: 49-79 zł.

Podczas Gali Sylwestrowej wystąpią m.in. Leszek Skrla i Grażyna Brodzińska
Podczas Gali Sylwestrowej wystąpią m.in. Leszek Skrla i Grażyna Brodzińska
Opera Bałtycka

Tuż przed sylwestrem, w piątek 30 grudnia, Opera Bałtycka w Gdańsku (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15) zaprasza do szybszego pożegnania 2016 roku i powitania nadchodzącego. Będzie do tego szczególna okazja - Gala Sylwestrowa „Włoska noc”, podczas której zabrzmią fragmenty z włoskich oper, operetek, ale również pieśni neapolitańskie i włoskie przeboje muzyki popularnej. Wśród wykonawców będzie gwiazda scen operetkowych - Grażyna Brodzińska, a także znani i lubiani soliści - Leszek Skrla, Paweł Skałuba, Aleksandra Buczek, Zbigniew Malak, Ewa Prus i Hubert Zapiór oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery Bałtyckiej. Galę poprowadzi Sławomir Pietras. Początek o godz. 19. Bilety: 120-200 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora