• Start
  • Wiadomości
  • Zapisz się na warsztaty, dzięki którym nie zrobisz więcej długów. Są jeszcze miejsca

Zapisz się na warsztaty, dzięki którym nie zrobisz więcej długów. Są jeszcze miejsca

Jak konstruować domowy budżet, szukać oszczędności, nie dopuścić do zadłużenia i jak z niego wyjść, jeśli utoniemy w długach - tego m. in będą uczyć się podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku w środę, 14 września. Są jeszcze wolne miejsca dla chętnych.
12.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Roman Pomianowski podczas inauguracj Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w październiku 2015 roku

Warsztaty "Mały krok - Wielka szansa", podczas których można przećwiczyć sposoby radzenia sobie w kłopotach finansowych i zarządzanie finansami, to inicjatywa Grupy KRUK, projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Stowarzyszeniem Program Wsparcia Osób Zadłużonych. To oferta przede wszystkim dla podopiecznych MOPR, z których wielu boryka się z trudnościami finansowymi, ale są jeszcze miejsca dla innych chętnych.

Uczestnicy warsztatów usłyszą o mechanizmie zadłużania się, dowiedzą jak zarządzać budżetem domowym, poznają podstawy psychologii postaw osób zadłużonych. Dzięki zaplanowanym ćwiczeniom dowiedzą się, jak przewidywać i planować bieżące wydatki i radzić sobie ze zobowiązaniami finansowymi, które trudno im spłacić.

- Osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia, towarzyszy często wstyd i poczucie bezradności - mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK. - Trudno im podjąć decyzję, co w pierwszej kolejności powinny zrobić, aby rozwiązać swoje finansowe kłopoty. Warunkiem wyjścia na finansową prostą jest przede wszystkim kontrola domowego budżetu. Na warsztatach „Mały krok - Wielka szansa“ chcemy podzielić się z ich uczestnikami wiedzą dotyczącą sposobów na wyjście z zadłużenia.

Uczestnicy warsztatów będą uczyć się przez ćwiczenia, np jedno z zadań, które będą wykonywać to wspólne opracowanie budżetu domowego, ustalenie wydatków stałych, koniecznych i dodatkowych. Potem wspólne szukanie oszczędności: co może poczekać? może kieszonkowe dla dzieci, wydatki na kino, nowy telewizor. I następny krok: jakie wydatki można przesunąć, a o czym w ogóle zapomnieć na dłuższy czas. Po tym ćwiczeniu prowadzący wspólnie z grupą analizuje, czy budżet został dobrze skonstruowany, czy można było inaczej rozłożyć wydatki.

- W trakcie praktycznych ćwiczeń chcemy położyć nacisk na właściwe gospodarowanie dostępnymi w gospodarstwie domowym środkami - tłumaczy Agnieszka Salach. - Co bardzo ważne, osoby zadłużone lub zagrożone taką sytuacją, dowiedzą się, że domowe finanse to temat, w który warto angażować najbliższych.

Warsztat poprowadzi Roman Pomianowski, psycholog, założyciel Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych z Poznania posiadający kilkuletnie doświadczenie w pracy z osobami zadłużonymi oraz ich bliskimi.

- Warsztaty organizujemy po raz pierwszy - mówi Bożena Dołkowska z Działu Kierunku Rozwoju gdańskiego MOPR. - Ale już mamy wielu chętnych, bo przemyślane i rozsądne gospodarowanie peiniędzmi to problem wileu naszych podopiecznych. Na warsztatach skorzystają zresztą nie tylko oni, nasi pracownicy socjalni także będą mogli skorzystać z konsultacji z panem Pomianowskim, guru od spraw zadlużeń. Ważne żeby nasi podopieczni nauczyli się nie dopuszczać do spirali zadłużenia. Czyli wiedzieli, jak działać, kiedy pojawią się pierwsze kłopoty. Częstym schematem powstawania zadłużenia jest odkładanie spłaty raty kredytu, aż do momentu postępowania sądowego i komornika. I wtedy jest zdziwienie i poczucie krzywdy. A przy pierwszych trudnościach finansowych można skontaktować się z bankiem, wierzycielem, opowiedzieć jak wygląda sytuacja i szukać rozwiązania, bo są sposoby i możliwości.

Osoby, które chcą wziąć udział w warsztach, mogą zadzwonić pod nr tel. 501 556 121 lub napisać na adres: skostiuk@onboard.pl 

Warszataty odbędą się w siedzibie Centrum Pracy Socjalnej 7 MOPR w Gdańsku przy ul. Marynarki Polskiej 134 A, w godzinach 9.30 - 13.30.

Uczestnicy wartsztatów dostaną też poradniki i kontakt do Stowarzyszenia "Program Wspierania Zadłużonych". 



TV

Mevo się kręci!